REKLAMA

"Rz": Funkcjonariusze Ministerstwa Finansów mieli wyłudzać VAT

2020-07-28 06:58
publikacja
2020-07-28 06:58
"Rz": Funkcjonariusze Ministerstwa Finansów mieli wyłudzać VAT
"Rz": Funkcjonariusze Ministerstwa Finansów mieli wyłudzać VAT
fot. Mateusz Szymański / / Bankier.pl

Wysocy funkcjonariusze Ministerstwa Finansów, którzy wyjeżdżali na zagraniczne misje, mieli wyłudzać VAT. Prokuratura uruchomiła postępowanie sprawdzające - ujawnia wtorkowa "Rzeczpospolita".

Według "Rzeczpospolitej" "sprawa dotyczy czterech wysokiej rangi funkcjonariuszy pracujących w służbie celno-skarbowej, którzy z racji wykonywanej profesji są powołani do tropienia nadużyć podatników". "Byli oddelegowywani na misje na Ukrainę i do Mołdawii. Domniemane wyłudzenie podatku miało związek z ich podróżami zagranicznymi do tych krajów w ramach procedury +zwrotu VAT dla podróżnych+, czyli tax free. Z tego przywileju mogą korzystać wyłącznie +osoby fizyczne nieposiadające stałego miejsca zamieszkania na terytorium Unii Europejskiej+" - pisze dziennik.

Jak dodaje, "funkcjonariusze celno-skarbowi, którzy byli oddelegowani na misje zagraniczne, lecz stałe miejsce zamieszkania mieli w Polsce, kupowali w kraju elektronikę, a podczas wyjazdu za granicę zgłaszali, że chcą zwrotu podatku VAT, i odbierali go". "Sprawa wyszła na jaw, bo jeden z lotniskowych celników miał odmówić podbicia stempla +tax free+" - wyjaśniono w artykule.

Poinformowano też, że "proceder, który bada warszawska prokuratura, trwał latami, co najmniej od 2012 r.". "Doniesienie liczy blisko 200 stron, a złożyło je Biuro Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów powołane do tropienia przestępstw i nadużyć w Krajowej Administracji Skarbowej" - czytamy.

Gazeta informuje, że sprawa została zarejestrowana w prokuraturze 9 lipca i jest na etapie postępowania sprawdzającego.

"Zagraniczne misje nadzorowali kolejni szefowie Służby Celnej. Najpierw Jacek Kapica w rządach PO-PSL, a następnie Marian Banaś w czasach PiS. Banaś pełnił formalny nadzór też później, już jako szef Krajowej Administracji Skarbowej, którym był do sierpnia 2019 r." - podaje "Rz".

dap/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (14)

dodaj komentarz
anty12
Zakon PiSu zaatakowal :D Minusojcie sobie, jest zabawa.
mwl
jedną ręką uszczelniają a drugą zagarniają
antek10
A pan Rydzyk dostał ponad 100 mln zł za budowę placyku - muzeum. Za taką kase to mozna by wybudować osiedle bloków a nie placyk z kilkoma pomnikami. Tego nikt nie rusza. NIK swoich nie rusza.
prawnuk
..... przecież wszyscy tak robili ..... W latach 90tych na mienie przesiedleńcze można było wwieść majątek bez cła, w tym samochody.... Rekordzista podobno sprowadził ok 600 samochodów. Samochód byl zwolniony z cła (wysokiego), więc się jechało do UC i przybijalo pieczątkę. Potem sprzedawało się auto, dokładnie ..... przecież wszyscy tak robili ..... W latach 90tych na mienie przesiedleńcze można było wwieść majątek bez cła, w tym samochody.... Rekordzista podobno sprowadził ok 600 samochodów. Samochód byl zwolniony z cła (wysokiego), więc się jechało do UC i przybijalo pieczątkę. Potem sprzedawało się auto, dokładnie notujac godzine, i jechało się do US w sprawie zwolnienia z podatku (tez sporego). By mieć zwolnienie - nie wolno było sprzedac auta przez bodaj 5 lat.... tyle, ze jak sprzedać auto, ktore zostalo sprzedane....
svip
A teraz pytanie ilu celników nie miało (odwagi , wiedzy ) i takowy stempel przybiło.
anty12
Dzien jak co dzien w pisowskim panstwie. Czekam na pisowskich troli, ktoryzy beda wyzywac Tuska od Niemca i pisac ze oni tez kradli. Nikt tak nie kradl jak PiS od 5 lat. PiSowcy potrafia nawet okrajc kontenery z ubraniami i zachachmecic plecaki dla dzieci z Syrii to nie ma co sie dziwic, ze na wacie kreca walki. Marian otworzyl Dzien jak co dzien w pisowskim panstwie. Czekam na pisowskich troli, ktoryzy beda wyzywac Tuska od Niemca i pisac ze oni tez kradli. Nikt tak nie kradl jak PiS od 5 lat. PiSowcy potrafia nawet okrajc kontenery z ubraniami i zachachmecic plecaki dla dzieci z Syrii to nie ma co sie dziwic, ze na wacie kreca walki. Marian otworzyl hotel na godziny. Narod wybral sobie taka wladze wiec niech sie cieszy. Wyksztalcenie podstawowe zawsze na propsie. Kocham te momenty keidy ode do supermarkety i wszyscy marudza jak drogo. Moze kiedys zmadrzeja.

Powiązane: Wyłudzenia VAT-u

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki