Fundusze z kulturą na ty [QUIZ]

2022-03-10 14:22
publikacja
2022-03-10 14:22
Fundusze z kulturą na ty [QUIZ]
Fundusze z kulturą na ty [QUIZ]
/ Unsplash

Przywykliśmy myśleć, że Fundusze Europejskie są impulsem, który pobudza do rozwoju przede wszystkim przedsiębiorców. Tymczasem ich oferta jest znacznie szersza i w równej mierze koncentruje się na współfinansowaniu wielowymiarowego rozwoju gmin oraz na inwestycjach kulturalno-naukowych.

Dzięki Funduszom Europejskim w Polsce zrealizowano blisko 300 tysięcy projektów, przy czym wsparcie z UE wyniosło prawie 680 miliardów złotych. Łączna wartość tych projektów przekroczyła 1 bilion 150 milionów 313 milionów złotych. Poniżej prezentujemy krótką listę wyjątkowo ciekawych pomysłów na wykorzystanie środków unijnych w kategoriach kultura, sztuka i turystyka, zrealizowanych w perspektywie 2014-2020.

1. Centrum Nieelitarnej Sztuki Multimedialnej - Stara Warzelnia w Tychach. Stara Warzelnia w Tychach to wyjątkowy obiekt historyczny w skali całego regionu. Ekspertyza wykazała jednak zły stan techniczny zabytku, który narażał go na degradację. Tyska Fundacja Promocji Kultury i Turystyki Browar Obywatelski podjęła się rewitalizacji budynku i urządzenia w jego wnętrzu nowoczesnej galerii sztuki. W realizacji tych zamierzeń pomogło wsparcie uzyskane z Funduszy Europejskich, dzięki którym Stara Warzelnia jest dziś jedynym w regionie obiektem łączącym nowe media, edukację i sztukę nieelitarną.

 

2. Odtworzenie Ogrodów Dolnych Zamku Królewskiego w Warszawie. 11 maja 2019 r. Zamek Królewski w Warszawie uroczyście udostępnił publiczności odtworzone ogrody. Po raz pierwszy kompletne towarzyszą rezydencji, która zyskuje oprawę godną siedziby królów i Rzeczypospolitej. Prace nad ich odtworzeniem trwały od 2013 do 2019 r. Projekt obejmował obszar ponad 2,5 ha, a jego podstawę miały stanowić odtworzone boskiety grabowe. W odnowionych ogrodach pojawiły się także liczne elementy architektury parkowej: fontanny, ławki, ścieżki, rabaty kwiatowe.

3. Rekreacyjno-turystyczna Dolina Raby. Dolina Raby stanowi turystyczną perełkę Małopolski, dzięki staraniom trzech partnerskich gmin: Gdów, Kłaj i Drwinia. Przy wsparciu środków unijnych podjęły się one budowy i urządzenia stref rekreacyjno-turystycznych. Całość kompleksu połączono szlakami rowerowymi i spacerowymi, które oferują wędrówki wzdłuż rzeki Raby. Każda z gmin proponuje inne atrakcje. Gdów – ścianki wspinaczkowe, nowoczesny scate-park, boiska do piłki plażowej. Drwinia – spacery wzdłuż specjalnych alejek, a gmina Kłaj z kolei kusi niezwykłym bike-parkiem, plenerową siłownią czy placem zabaw z parkiem nauki.

4. Innowacyjna wieża widokowa ze ścieżką przyrodniczo-edukacyjną w koronie drzew w Krynicy Zdroju. Unikatowa na skalę europejską „ścieżka w chmurach” powstała w koronie drzew Beskidu Sądeckiego, uwieńczona wieżą widokową na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena w Krynicy Zdroju. Trasa spacerowa to niemal kilometr wspaniałych widoków, przystanków edukacyjnych i zręcznościowych. Innowacyjna konstrukcja zbudowana jest z drewna robinii akacjowej, co czyni ją wyjątkową na arenie międzynarodowej. Dostępna przez cały rok trasa jest w pełni przystosowana do poruszania się osób starszych, z wózkami dziecięcymi czy osób z niepełnosprawnościami.

5. Mobilne laboratorium dla ochrony, konserwacji i zabezpieczenia dzieł sztuki i obiektów zabytkowych. Projekt zgłoszony przez Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie polega na uruchomieniu pierwszego na świecie Mobilnego Laboratorium dla ochrony, konserwacji i zabezpieczenia dzieł sztuki i obiektów zabytkowych w architekturze, wyposażonego w sprzęt i aparaturę badawczą opartych na najwyższych obecnie dostępnych technologiach. Ponadto Mobilne Laboratorium Pogotowia Konserwatorskiego umożliwi stworzenie zaplecza dla usuwania skutków katastrof, klęsk żywiołowych oraz działań interwencyjnych konserwatorskich i badawczych wspierających programy władz państwowych i samorządowych, a także wdrażanie nowych metod badań i innowacyjnych technologii do konserwacji i restauracji dzieł sztuki.

fot. Materiał Partnera / 

Źródło:
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki