REKLAMA

Fundusze terrorystów - zagrożona tajemnica bankowa

2001-09-27 11:19
publikacja
2001-09-27 11:19

Fundusze terrorystówZAGROŻONA tajemnica bankowa  

W odpowiedzi na apel USA część państw europejskich zamroziła już konta bankowe osób, które są podejrzane o związki z afgańskimi Talibami lub Osamą bin Ladenem. Sumy te idą w miliony dolarów, ale wciąż stanowią znikome kwoty wobec skali ataków w USA.

W Niemczech zamknięto rachunki bankowe opiewające łącznie na 1,25 mln USD, we Francji - na 4,0 mln USD i w Wielkiej Brytanii z kapitałem 68,0 mln USD. Przedstawiciele wiodących banków świata obiecują bardziej skoordynowane działania, zamierzające do ustalenia sposobów przepływu funduszy, z których finansowane są  akcje terrorystyczne. W środę szef Bundesbanku, Ernst Weltke wezwał do znacznego ograniczenia zasad tajemnicy bankowej, która legła u podstaw sukcesów wielu instytucji finansowych, lecz uniemożliwia  teraz skuteczną  walkę z terroryzmem. Zdaniem Weltkego prawo gwarantujące tajemnicę bankową powinno zezwalać na wgląd w konta, których właściciele są podejrzani o handel narkotykami, działalność terrorystyczną lub oszustwa podatkowe. W niektórych przypadkach bardziej chronimy jednostki niż społeczeństwo. Konieczne jest znalezienie odpowiedniej równowagi  - zadeklarował on w rozmowie z Financial Times.

Część ekspertów jest zdania, że tajemnica bankowa będzie rzeczywiście jedną z pierwszych ofiar globalnej walki z terroryzmem. Jednak warunkiem sukcesu - stwierdzają - jest likwidacja rozwiniętej na całym świecie sieci usług bankowych, oferowanych w rajach podatkowych i finansowych (offshore banking). Ale np. na Kajmanach swoje oddziały posiada  47 spośród 50 największych banków świata. Na wyspie zarejestrowano  60 tys. spółek, chociaż liczy ona tylko 40 tys. mieszkańców. Czy wielkie banki same podetną swoje skrzydła?

T.B.Źródło:
Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Terroryzm

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki