REKLAMA

Fundusze inwestycyjne sprzedały w lutym akcje na GPW za około 163 mln zł netto

2019-03-13 09:30
publikacja
2019-03-13 09:30
fot. Borys Skrzyński / Puls Biznesu

Fundusze inwestycyjne sprzedały w lutym 2019 roku akcje na warszawskiej giełdzie za około 163 mln zł netto - wynika z szacunków Trigon DM.

/ Trigon DM

Wyraźne spowolnienie odpływów w styczniu było sygnałem zmiany trendu i luty zakończył się napływami netto na rynek funduszy inwestycyjnych. Nie dotyczyło to jednak funduszy akcji polskich, które nawet pogłębiły skalę odpływów wobec ubiegłego miesiąca (-158 mln zł).

Po raz pierwszy od 13 miesięcy nastąpiły napływy do funduszy małych i średnich spółek. Fundusze akcji zagranicznych są na plusie już drugi miesiąc z rzędu. Negatywny trend utrzymał się natomiast w funduszach absolutnej stopy zwrotu, zrównoważonych i stabilnego wzrostu.

Trigon DM zwraca uwagę, że duże ruchy pomiędzy funduszami pieniężnymi i obligacji w PKO TFI zaburzają trochę obraz. Patrząc łącznie na te dwie kategorie funduszy bezpiecznych, w lutym odnotowano 346 mln zł napływów, najwięcej od października 2018 roku.

/ Trigon DM

Łącznie do funduszy rynku kapitałowego napłynęło 186 mln zł i był to pierwszy miesiąc na plusie od sierpnia 2018 roku. Trigon DM szacuje napływy do funduszy rynku niepublicznego na 12 mln zł.

"Na podstawie przepływów netto do poszczególnych kategorii funduszy inwestycyjnych szacujemy, że instytucje te sprzedały w lutym akcje na GPW za ok. 163 mln zł" - napisano w raporcie Trigon DM.

Analitycy zwracają też uwagę, że TFI z odpływami przestały już tak bardzo dominować, w tym miesiącu podział był mniej więcej po połowie. Odpływy z rynku kapitałowego powyżej 100 mln zł wystąpiły tylko w Skarbcu (-192 mln zł). Podobnie było po stronie funduszy z napływami, gdyż trzycyfrowy wynik osiągnął tylko NN TFI (+181 mln zł). (PAP Biznes)

pr/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Pakiet medyczny dla Ciebie za 45 zł. Rodzina 2+2 za 39,75 zł/os. Porównaj ceny »

Pakiet medyczny dla Ciebie za 45 zł. Rodzina 2+2 za 39,75 zł/os. Porównaj ceny »

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki