Fundusze akcji tureckich najlepsze w styczniu w Polsce

2020-02-04 13:42
publikacja
2020-02-04 13:42

Najlepszy wynik w styczniu osiągnęły fundusze akcji tureckich (średnio +5 proc.) - poinformowały Analizy.pl w raporcie z 4 lutego, dotyczącym podsumowania miesięcznych stóp zwrotu w polskich funduszach.

/ fot. Marek Wisniewski/Puls Biznesu / FORUM

"Rynki zaczęły rok 2020 dosyć nerwowo. Indeks VIX, przedstawiający zmienność na amerykańskim indeksie S&P500, wzrósł o 40 proc., zaś odzwierciedlający koniunkturę na światowych giełdach MSCI AC World spadł o 1,2 proc. Przez pierwsze tygodnie indeksy amerykańskich akcji wspinały się powyżej historycznych szczytów, lecz panika wywołana nowym zagrożeniem w postaci koronawirusa wywołała pod koniec stycznia korektę, która momentalnie pochłonęła tegoroczne wzrosty" - napisano w raporcie.

"Z kolei w Polsce mieliśmy do czynienia z dalszą przeceną indeksu WIG20, który spadł do poziomu ok. 2.065 pkt (3,9 proc.). Zdecydowanie lepiej radziły sobie polskie małe i średnie spółki. Indeks sWIG80 urósł w styczniu ponad 4,5 proc., a mWIG40 ponad 2,5 proc." - napisano.

Na rynku długu rentowność polskich obligacji skarbowych lekko wzrosła do poziomu 2,16 proc., zaś amerykańskich obniżyła się o 40 punktów bazowych do poziomu 1,57 proc.

"Najwyższy przeciętny wynik wypracowały w styczniu jednak fundusze akcji tureckich. Jest to grupa funduszy, która podlega największym wahaniom ze wszystkich. Nawet fundusze lewarowane często nie mogą uzyskać takiej zmienności, jaką osiągają fundusze akcji tureckich. Mimo osiągania wysokich wyników w krótkim terminie, w perspektywie 5 lat przynoszą one ponad 36 proc. stratę" - podano.

Na drugim miejscu zestawienia znalazły się znacznie stabilniejsze fundusze metali szlachetnych. Ta grupa w największej mierze obejmuje fundusze inwestujące na rynku złota, zarówno w instrumenty pochodne powiązane z jego ceną, jak i akcje firm wydobywczych, poszukujących czy transportujących i przechowujących kruszce. Autorzy raportu podali, że w styczniu grono funduszy metali szlachetnych powiększyło się do 8, dzięki pojawieniu się funduszu Generali Złota.

"Tak jak przewidywało wielu analityków oraz tak jak wskazała nasza strategia flowowa, fundusze akcji polskich małych i średnich spółek w końcu zaczęły odnotowywać zauważalne wzrosty. W styczniu średni wynik dla funduszy tej grupy wyniósł 3,6 proc., a wyniki poszczególnych strategii znalazły się w przedziale 0,9-9,4 proc. Żaden z nich nie osiągnął ujemnej stopy zwrotu" - podano.

Grupą z najniższym wynikiem w styczniu były fundusze akcji globalnych rynków wschodzących, które średnio straciły na wartości 4,1 proc.

"Mogło to być spowodowane poprzez zawirowania związane z epidemią koronawirusa, która wybuchła w Chinach. Chińskie spółki stanowią dużą część portfela funduszy inwestujących na rynkach wschodzących, a w ostatnich dniach stycznia panika inwestorów doprowadziła zarówno do znacznej przeceny akcji spółek kraju środka, jak i deprecjacji tamtejszej waluty. (...) Żaden fundusz w tej grupie nie osiągnął dodatniej stopy zwrotu" - ocenili autorzy raportu. (PAP Biznes)

kk/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki