Fundusz Mieszkań na Wynajem przygotowuje pierwsze lokale

BGK liczy, że w I połowie 2014 r. Fundusz Mieszkań na Wynajem będzie już dysponował pewną pulą gotowych mieszkań. Obecnie monitoruje inwestycje, które mogłyby odpowiedzieć na 10-15 proc. zapotrzebowania Funduszu na lokale, których docelowo ma być ok. 20 tys.- poinformowali przedstawiciele BGK.

"Mamy kapitał - nasz współczynnik wypłacalności wynosi ok. 64 proc. Zakładamy, że docelowo w ramach Funduszu Mieszkań na Wynajem będziemy dysponowali ok. 20 tys. mieszkań. Obecnie przyglądamy się inwestycjom, które mogłyby odpowiedzieć na ok. 10-15 proc. naszego zapotrzebowania" - powiedział podczas konferencji Dariusz Kacprzyk, prezes BGK.

"W I połowie roku chcielibyśmy już widzieć efekty, czyli mieć jakąś pulę gotowych mieszkań, na których będziemy zdobywali doświadczenie" - dodał.

» Parodia nie wynajem u dewelopera

Piotr Kuszewski, dyrektor Departamentu Inwestycji Kapitałowych BGK, przypomniał, że Fundusz inwestycyjny ma działać jako Fundusz Zamknięty Aktywów Niepublicznych, który będzie inwestował w całe budynki z lokalami mieszkalnymi gotowymi do wynajęcia oraz wynajmowanie tych mieszkań.

Docelowo fundusz ma dysponować 5 mld zł na budowę 20 tys. mieszkań i inwestować w nieruchomości pod wynajem o powierzchni nie większej niż 50-60 m kw. Na początku obejmie nieruchomości sześciu największych miast Polski (Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Trójmiasto i Łódź).

"Zakładamy, że wydatki w pierwszym okresie działalności Funduszu będą wyższe niż później" - podał Kacprzyk.

Strategia inwestycyjna została oparta na założeniu 4-proc. zwrotu z czynszu.

"To jest stopa zwrotu po odliczeniu wszystkich kosztów, czysty zysk. Przy takich założeniach inwestycja zwraca się w ciągu 25 lat, a żywotność budynku to standardowo ok. 120 lat" - mówi Kacprzyk.

» Kasy na rynku mieszkań. Alternatywa dla MdM-u czy piramida finansowa?

Przedstawiciele BGK poinformowali, że Fundusz będzie mógł inwestować również w bank ziemi, na którym będą realizowane projekty z mieszkaniami na wynajem.

Nie wykluczyli również w przyszłości współpracy z samorządami w zakresie mieszkań komunalnych, ale odbywałaby się ona w ramach innego funduszu.

Kuszewski poinformował, że BGK w październiku przygotuje model finansowy Funduszu Mieszkań na Wynajem. Na tej podstawie zostaną przygotowane dokumenty niezbędne do utworzenia BGK Nieruchomości (podmiotu zarządzającego) i TFI BGK, do którego zostanie wniesiony FIZ. BGK w październiku wystąpi także o zgodę na działalność TFI do KNF.

Do końca roku BGK Nieruchomości powinna rozpocząć działalność, tak aby w I kwartale 2014 r. była gotowa operacyjnie.

BGK ma zasilać Fundusz środkami na kolejne inwestycje i będzie otrzymywać wypracowany zysk. Z jego środków dokonywane będą inwestycje w nieruchomości oraz wykonywane remonty. Natomiast czynsze i sprzedaż nieruchomości będą dochodem Funduszu. (PAP)

jow/ ana/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~zbig_wwl

Państwo zabierze obywatelom i zainwestuje w ich imieniu akurat na runku, gdzie jest bania cenowa. Ktoś jeszcze ma wątpliwości o co w tym chodzi ?

! Odpowiedz
0 0 ~lukacz

Sięgają do naszych kieszeni żeby kupić za nas to czego my nie chcemy kupić bo ceny są sztucznie zawyżone i zaczynają spadać. Jakiś pomysł co zrobić z tymi hienami? Oprócz nagłaśniania tego gdzie się da?

! Odpowiedz
0 0 ~niedeweloper

Gdybym był deweloperem, to spytałbym:
"Komu w BGK i ile trzeba dać w łapę, żeby wybrał akurat moje pustostany?"

! Odpowiedz
0 0 ~fd

zastanawia mnie ta cisza panująca w około, co na to opozycja? czy ten mędrek od długu?

! Odpowiedz
0 0 ~polak

Państwo przez BGK zrobi podwyszkę mieszkań i w ten sposób Frankowcom zrobi przysługę.Ale piramida będzie i tak i tak.A ludzi co tam ludzie masz mało to pod most tak wywindują ceny.

! Odpowiedz
0 0 ~polak

Takiej Komuny to nie było za Komuny nawet ZZSR.To nie Demokracja idź na wybory nie idź na wybory i tak steruja ludżmi .Państwo wie lepiej i tworzy takie cuda ,kluby piłkarskie amatorskie zamienili na Zawodostwo a teraz tylko miasta to utrzymują z podatków podatników.

! Odpowiedz
0 0 ~thinkbrain

Mnie już ręce opadają. Jak słusznie tutaj zauważono, za pieniądze podatników kupią lub wybudują lokale, które następnie wynajmą (na pewno nie wszystkim), ale podatnikom.
Po prostu sam bym tego lepiej nie wymyślił. A ilu ludzi, kolegów itp. maści cwaniaków się przy tym obłowi. Gdyby jeszcze ceny najmu były konkurencyjne, ale nie będą. Jeśli chcą 4% netto z inwestycji, to chcą tyle ile chce rynek. Więc nawet nie będzie taniej. Wszystko jak zwykle ustawione. Gdybym tylko miał wybór i mógł nie płacić podatków.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Normalny

Skorumpowani złodzieje kupują za nasze pieniądze, żeby nam wynająć za PIENIĄDZE.

! Odpowiedz
0 0 ~endi

czy tym ich interesem nie powinien zająć się prokurator ? ilu prezesików na tym się obłowi tak jak na OFE ?

! Odpowiedz
0 0 ~darek

kolejny raz Państwo czyli Tusk wywala nasze pieniądze w interes na którym sie nie zna i wspomaga prywatne interesy garstki developerów a równocześnie chce nas okraść dobierając sie do naszych emerytur

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl