REKLAMA

Fundusz Kompensacyjny Szczepień. Dziś w Sejmie zajmą się NOP'ami

2021-12-08 06:19
publikacja
2021-12-08 06:19
Fundusz Kompensacyjny Szczepień. Dziś w Sejmie zajmą się NOP'ami
Fundusz Kompensacyjny Szczepień. Dziś w Sejmie zajmą się NOP'ami
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Pierwsze czytanie poselskiego projektu o Funduszu Kompensacyjnym Szczepień Ochronnych odbędzie się w środę. Mam nadzieję, że w czwartek w bloku głosowań będziemy mieli już trzecie czytanie - powiedział PAP przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia poseł Tomasz Latos (PiS).

Latos zaznaczył, że nowy poselski projekt ustawy o Funduszu Kompensacyjnym Szczepień Ochronnych dotyczy tylko samych odszkodowań. "Nie ma tych dodatków, które były przy okazji poprzedniego projektu ustawy, a więc związanymi z kwarantanną, czy innymi elementami, które budziły u posłów wiele kontrowersji" - powiedział poseł PiS.

Oświadczył, że wsparcie dla samej idei ustanowienia Funduszu Kompensacyjnego deklarowały wszystkie kluby i koła poselskie. "Miało to miejsce zarówno na spotkaniu z marszałek Sejmu, jak i w czasie moich indywidualnych rozmów, chociaż nie chciano się pod tym projektem podpisać" - powiedział Latos.

Poinformował, że pod projektem poza posłami Zjednoczonej Prawicy podpisały się dwa koła: Polskie Sprawy i Porozumienie Jarosława Gowina. "Inni powiedzieli, że popierają, są życzliwi, będą wspierać. Zobaczymy, jak to będzie wyglądało w czasie debaty. Jestem jednak optymistą. Nie ma w projekcie żadnych kontrowersji" - powiedział przewodniczący Komisji Zdrowia.

"Pierwsze czytanie rozpocznie się dziś o godz. 14.00. Mam nadzieję, że w czwartek w bloku głosowań już będziemy mieli trzecie czytanie" - zaznaczył Latos.

Projekt umożliwia zaszczepionym uzyskanie świadczenia pieniężnego w związku z zaistniałymi niepożądanymi odczynami, bez konieczności odwoływania się do postępowania przed sądami. Świadczeniem kompensacyjnym zostaną objęte działania niepożądane, które wystąpiły w wyniku szczepień wykonanych przeciwko COVID-19, przeprowadzonych po 26 grudnia 2020 r., i pozostałe szczepienia ochronne objęte przepisami projektowanej ustawy przeprowadzone od 1 stycznia 2023 r. Świadczenie kompensacyjne będzie miało charakter zryczałtowanej kwoty. Jej wysokość będzie zależała przede wszystkim od długości hospitalizacji.

Mimo pierwotnych deklaracji, że wszystkie kluby i wszystkie koła poselskie się pod nim podpiszą, w tej chwili mamy sytuację następującą, że jest 40 podpisów posłów Prawa i Sprawiedliwości. Podpisały się jeszcze dwa koła: Polskie Sprawy i Porozumienie Jarosława Gowina" – powiedział mediom Latos.

W uzasadnieniu projektu wskazano, że dodatkowe kryterium 14-dniowego okresu hospitalizacji, związanego z utrzymywaniem się objawów chorobowych oraz koniecznością ich leczenia, pozwala wyeliminować te przypadki, w których hospitalizacja służyła jedynie obserwacji i ocenie stanu zdrowia pacjenta, a objawy chorobowe miały przemijający i krótkotrwały charakter. Kryterium to nie będzie obowiązywać jedynie w razie wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, który choć jest stanem szybko pod wpływem leczenia ustępującym, stanowi poważne działanie niepożądane.

Docelowo świadczeniami kompensacyjnymi będą objęte szczepienia wykonane rutynowo w ramach obowiązkowych szczepień ochronnych przede wszystkim dzieci i młodzieży do 19. roku życia, nieobowiązkowe szczepienia akcyjne, które są przeprowadzane w sytuacji epidemii organizowane przez organy państwa i finansowane ze środków budżetu państwa, jak szczepienia przeciw odrze, meningokokom lub COVID-19 oraz szczepienia akcyjne, które mogą być potencjalnie wprowadzane w stanie epidemii w przepisach wydanych na podstawie art. 46 ust. 4 pkt 7 ustawy zakaźnej (np. przeciw chorobom o szczególnie wysokiej śmiertelności, takiej, jaką w przeszłości była ospa prawdziwa). Świadczenie kompensacyjne nie obejmie przypadków działań niepożądanych, które wystąpiły po szczepieniu w ramach szczepień zalecanych.

Wnioskodawcy wskazują, że w Polsce każdego roku jest wykonywanych kilkanaście milionów szczepień ochronnych. Większość działań niepożądanych ogranicza się do reakcji miejscowych w postaci zaczerwieniania i bólu w miejscu wstrzyknięcia lub objawów ogólnych w postaci podwyższenia temperatury ciała.

"Również dostępne dane pochodzące z obecnie realizowanej, niemającej precedensu pod względem skali, globalnej akcji szczepień ochronnych przeciwko COVID-19 także wskazują na wysokie bezpieczeństwo szczepień. Na każde 10 milionów podanych dawek na świecie występuje kilkadziesiąt poważnych odczynów poszczepiennych w postaci rekcji alergicznych, które stanowią trudną do przewidzenia indywidualną reakcję organizmu na podanie szczepionki. Dane te świadczą o wysokim bezpieczeństwie realizacji szczepień ochronnych" – wskazano w uzasadnieniu.

Świadczenie kompensacyjne będzie uzyskiwane w trybie postępowania administracyjnego zakończonego decyzją administracyjną Rzecznika Praw Pacjenta, po uzyskaniu w ramach tego postępowania opinii Zespołu ds. Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. Termin na rozpatrzenie wniosku wyniesie 2 miesiące, co zapewni szybkie ustalenie prawa do przedmiotowego świadczenia i jego szybką wypłatę.

W przypadku wniosku niekompletnego lub nienależycie opłaconego Rzecznik Praw Pacjenta będzie wzywać wnioskodawcę do jego uzupełnienia w terminie 30 dni od dnia doręczenia ze wskazaniem stwierdzonych w nim braków, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania. Również w razie braku podstawy do oceny merytorycznej wniosku Rzecznik będzie mógł wydać decyzję bez udziału Zespołu. Na decyzję wydaną przez Rzecznika będzie przysługiwać skarga do sądu administracyjnego.

Złożenie wniosku o przyznanie świadczenia kompensacyjnego będzie podlegało opłacie w wysokości 200 zł, uiszczanej na rachunek bankowy Funduszu. Opłata będzie podlegać zwrotowi w razie przyznania świadczenia. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (7)

dodaj komentarz
kenn
Uważajcie, to ściema. Rząd po cichu próbuje przepchnąć Druk 1449, który praktycznie uniemożliwia dochodzenie rozszczeń przez szczepionki, zaś w mediach tworzy odwrotną propagandę!
ddaamm
„Jak dać, żeby nie dać” xD
moravietz
Wnioskodawcę... czyli poszkodowanego... czyli nadal jak ktos umrze w wyniku NOP to sprawy nie ma a rodzina nie dostanie ani grosza? I wy chcecie wprowadzac przymusy?
lenaa
Zaszczep się . Oczywiście na własną odpowiedzialność. Rząd pośrednio wymaga zaszczepienia natomiast jak będziesz mieć pecha i po szczepieniu coś Ci się stanie to radź sobie sam. Rząd wyłoży na Ciebie wielką pałę. Nikt za te super bezpieczne szczepionki nie bierze odpowiedzialności. Czemu skoro są takie turbo Zaszczep się . Oczywiście na własną odpowiedzialność. Rząd pośrednio wymaga zaszczepienia natomiast jak będziesz mieć pecha i po szczepieniu coś Ci się stanie to radź sobie sam. Rząd wyłoży na Ciebie wielką pałę. Nikt za te super bezpieczne szczepionki nie bierze odpowiedzialności. Czemu skoro są takie turbo bezpieczne?
szprotkafinansjery
Kiedyś GOP, teraz NOP!
eagleeye
Jeżeli jest założenie ze trzeba będzie być w jednostce leczniczej 14 dni to proszę mi wierzyć nikt tych 14 pacjenta trzymać nie będzie i robione będzie wszystko aby go wypisać.

7 dni jest problem być hospitalizowanym a co dopiero 14 dni.

Ustawa będzie to na pewno ale procedurę tak napiszą ze nikt z tego
Jeżeli jest założenie ze trzeba będzie być w jednostce leczniczej 14 dni to proszę mi wierzyć nikt tych 14 pacjenta trzymać nie będzie i robione będzie wszystko aby go wypisać.

7 dni jest problem być hospitalizowanym a co dopiero 14 dni.

Ustawa będzie to na pewno ale procedurę tak napiszą ze nikt z tego nie skorzysta.
anty12
Tak juz jest teraz. Prziez Polin to banana republic.

Powiązane: Narodowy Program Szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki