Fundacja Wolna Rosja informuje o niewolniczej pracy więźniów przy budowie Nord Stream 2

Na konferencji zorganizowanej przy okazji sesji plenarnej w Parlamencie Europejskim przedstawiono dowody na wykorzystywanie więźniów przy budowie gazociągu Nord Stream 2. "To jest sprawa, którą trzeba poważnie zbadać" - oceniła europosłanka Anna Fotyga (PiS).

(Nord Stream 2)

W konferencji w Strasburgu wzięli udział m.in. analitycy rynku gazu, przedstawiciele think tanków, organizacji pozarządowych, Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych i parlamentarzyści. Zorganizowała ją Fundacja Wolna Rosja, która główną siedzibę ma w USA, przy współpracy z częścią europosłów, m.in. Fotygą.

Jednym z obecnych był Ilja Zasławski, ekspert Fundacji Wolna Rosja. "Gazprom kłamie na temat środowiska, fałszuje publiczne wysłuchania związane ze środowiskiem, przedstawia nieprawdziwe prognozy europejskim i rosyjskim obywatelom. (...) Pojawiły się też nowe kwestie dotyczące wykorzystywania więźniów przy budowie gazociągu i ich niewolniczej pracy. Z całą pewnością chcemy je zbadać" - mówił PAP.

Dowody na pracę więźniów przedstawił Władimir Oseczkin, który jest założycielem strony internetowej Gulagu.net i prowadzi ją od ośmiu lat. Dokumentuje tam m.in. kwestie dotyczące niewolniczej pracy w rosyjskim systemie więziennym. Jak mówił, z uwagi na swoją działalność w 2015 r. musiał opuścić Rosję i wyjechał do Francji.

"Obecnie prowadzimy śledztwo w sprawie zmuszania więźniów przez rosyjski system więziennictwa do pracy dla państwowych firm, w tym dla podwykonawców i przedsiębiorstw związanych z Gazpromem, które budują gazociąg Nord Stream 2. (...) Jest to właściwie praca niewolnicza, to gułag w wersji 2.0, gułag XXI wieku. Niewiele się zmieniło od czasów sowieckich" - powiedział PAP Oseczkin.

Jak dodał, takich przypadków niewolniczej pracy jest więcej, a dokumentuje je na swojej stronie. Mówił, że więźniowie nie mają żadnego wyboru, bo jeśli odmówią pracy, są poniżani i torturowani.

Zarówno Oseczkin, jak i Zasławski zwracali też uwagę, że w Rosji na dużą skalę prezentowana jest propaganda, że Nord Stream 2 to "zielony projekt", co - jak podkreślali - nie ma pokrycia w prawdzie.

Europosłanka Fotyga powiedziała PAP po konferencji, że była zaskoczona informacjami na temat wykorzystywania więźniów przy powstawaniu gazociągu. "Po raz pierwszy usłyszałam o pracy przymusowej przy budowie Nord Stream 2, chociaż w zasadzie nie powinno to dziwić. To jest sprawa, którą trzeba poważnie zbadać i jestem przekonana, że jednak coś za tym stoi. Będziemy sprawę analizować. Będziemy to nagłaśniać" - mówiła.

Jak dodała, te informacje mogą zmienić podejście części posłów PE, szczególnie lewicowych, do Nord Stream 2.

W konferencji wziął też udział prof. Alan Riley z londyńskiego City University. Po spotkaniu powiedział PAP, że informacje o pracy więźniów przy budowie gazociągu były dla niego zaskoczeniem.

"Była to jedna z najbardziej alarmujących kwestii na konferencji (...). Jeśli to prawda, to wywołuje to cały szereg politycznych, prawnych i moralnych pytań (...) wobec Nord Stream 2 i zachodnich sojuszników projektu, którzy go finansują" - ocenił.

Nord Stream 2 to projekt liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec. Przeciwko jego budowie są m.in. Polska, Ukraina, kraje bałtyckie i USA. W projekt zaangażowane są niemieckie koncerny Wintershall i Uniper oraz holendersko-brytyjski Shell, francuski Engie (dawniej GDF Suez) i austriacki OMV.

Łukasz Osiński (PAP)

luo/ ulb/ akl/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
13 13 talmud

zbiera na wymioty czytając takie "wiadomości" - koleś Władimir Oseczkin uciekł wiec jak kazdy uciekinier rozczarowany "dobrobytem & wolnością" chce sobie dorobić - a ze 95% to stek bzdur & kłamstw to jest mało wazne........a propos ciekawe dlaczego nikt nie analizuje biedy w canada czy ameryka - żyjących na skraju ubóstwa bez opieki społecznej bez perspektyw zdesperowanych ludzi używających narkotyki popełniających samobójstwa......pewnie nie mozna pokazywać tak kompromitujących rzeczy bo mit by upadl,.,,,,

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 10 zan

Pani Fotyga taka wrażliwa. A ja się pytam co pani Fotyga robiła w MSZ do którego wróciły rodziny znane w MSZ w latach 40 i 50. W książce Krzysztofa Balińskiego „MSZ polski czy niepolski” czytamy że dziedziczne okazały się dokładnie te same stanowiska! A może to my - Polacy - powoli stajemy się w naszym kraju niewolnikami- Palestyńczykami? Czy miska ryżu z Departamentu Stanu wystarczyła aby splunąć na Polaków?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
39 20 ajwaj

A szczególnie cierpia niewolnictwo morsy morskie, wewórki, bo maja chorobe morska i zmuszane do katorgi na NS2 delfiny.
Sa mln. $$$ do podzialu w USA i UE za rusofrenie, to chetnych kupa.
Co to to Fundacja Wolna Rosja ?

""Stworzona przez rząd USA Wolna Rosja ma ścisłe powiązania ze wszystkimi kluczowymi graczami w antyrosyjskim segmencie amerykańskich organizacji pozarządowych:
- Międzynarodowy Instytut Republikański (IRI),
-(gdzies tam jest found. NEOCON McCaina)
- Open Society” George'a Sorosa,
- Rockefeller Foundation,
- Instytut współczesnej Rosji Pavel Chodorkowski i inni.
Ponadto „Wolna Rosja” otworzyła przedstawicielstwa w Kijowie na Ukrainie („Dom Wolnej Rosji”) oraz w Gruzji.""

Towarzysze anty-Slowianscy
Uznana przez Rosjan (jak Soros u Wegrów i in.) jako niepozadana (w normalnym jezyku ..spadac)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
32 19 ajwaj

PIS-Fotyga w TV Trwam 2014 na zaskakujace pytanie telewidzki
"czy pani naprawde jest Zydówka" ?
zaskoczona zaczela sie tlumaczyc
"ze ona (Fotyga) jest Zydówka, ale z tych dobrych patriotycznych Zydów" :)

Fotyga zadala po zbrojnym przewrocie na Majdanie bombardowania ciezarówek z rosyjska pomoca humanitarna dla Donbasu (kasza, sery, makaron itd.)
(Jeszcze) Ukraincy z Donbasu od 2014 nie dostaja wypracowanych rent, zasilków inwalidzkich itd.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 12 jakubeczko

Też wykonujesz niewdzięczną i niewolniczą robotę w sumie na forum ale przynajmniej nie narzekasz, brawo :)

! Odpowiedz
9 5 ajwaj odpowiada jakubeczko

co cie obchodzi czyjas praca ?
to nikt cie nie pyta np. gdzie puszki zbierasz

! Odpowiedz
30 25 cek

Powinna się zająć tym żeby w Polsce był tani gaz,a nie z Ameryki dużo droższy

! Odpowiedz
8 31 dziki_losos

Właściwie to nic nowego - gdyby nie niewolnicy, nie powstałoby np. Koloseum. Skoro rozwiązanie jest sprawdzone, to najwyraźniej ktoś postanowił je wykorzystać ponownie...

! Odpowiedz
31 28 zenonn

Pani Fotyga dawno się nie kompromitowała?
Polska powinna otworzyć swoje i wielu tam posłać

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil