REKLAMA

Frontex: liczba Rosjan przekraczających granicę z UE gwałtownie wzrosła po ogłoszeniu mobilizacji

2022-09-27 18:54
publikacja
2022-09-27 18:54

Liczba Rosjan przekraczających granicę z Unią Europejską gwałtownie wzrosła po ogłoszeniu mobilizacji przez prezydenta Władimira Putina - przekazała we wtorek Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex.

Frontex: liczba Rosjan przekraczających granicę z UE gwałtownie wzrosła po ogłoszeniu mobilizacji
Frontex: liczba Rosjan przekraczających granicę z UE gwałtownie wzrosła po ogłoszeniu mobilizacji
fot. JANIS LAIZANS / / Reuters

"W ciągu ostatniego tygodnia prawie 66 tys. obywateli Rosji przekroczyło granice Unii Europejskiej, czyli o 30 proc. więcej niż w tygodniu poprzedzającym. Większość z nich przybyło do Finlandii i Estonii" - przekazano w oświadczeniu Frontexu.

W ciągu ostatnich czterech dni do samej Finlandii przyjechało 30 tys. rosyjskich obywateli - dodano.

Unijna agencja poinformowała, że od 24 lutego, początku inwazji Rosji na Ukrainę, ponad 1,303 mln Rosjan przekroczyło granice z UE drogą lądową. Jednocześnie ponad 1,273 mln Rosjan powróciło do kraju.

19 września Estonia, Łotwa, Litwa i Polska rozpoczęły wprowadzanie ograniczeń wjazdowych dla rosyjskich obywateli podróżujących w celach turystycznych. Podobne obostrzenia planuje wprowadzić Finlandia - przypomina Frontex.

Unijna agencja oceniła, że w najbliższym czasie wzrośnie liczba Rosjan przybywających na przejścia graniczne z UE z powodu "niepewności powiązanej z trwającą w Federacji Rosyjskiej mobilizacji". Frontex dodaje, że w perspektywie długoterminowej będzie można zaobserwować wzrost przypadków nielegalnego przekraczania zewnętrznych granic UE z Rosji i Ukrainy, jak i wzrost nielegalnego pobytu w Unii obywateli Rosji, którzy już przybyli do krajów członkowskich. (PAP)

kjm/ ap/

Tematy
(Nie) wszystko o regularnym inwestowaniu

(Nie) wszystko o regularnym inwestowaniu

Komentarze (6)

dodaj komentarz
efg
Nic dziwnego że uciekają, a kto by chciał w Rosji mieszkac? Kraj rządzony przez złodzieja i kryminalistę wkrótce upadnie
faramir_z_gondoru
Jak zaciągano do woja Ukraińców, to też nagle kolejki na granicy z Polską mocno się wydłużyły. Poza tym ukraińscy pogranicznicy zbili majątek w bardzo krótkim czasie.
broiniac
Lol. "Może jesteśmy tchórze, ale Ukraińcy też uciekali, a Polacy na nich zarabiali". Stara dobra rosyjska retoryka.
minekminka134
Wystarczyło że Polska wprowadziła zakaz wjazdu dla Rosjan i o razu ich ilość wzrosła.
andregru
Nie mogą wszyscy do Izraela. W Europe już tylu uchodźców.
samsza
O, Finlandia i Estonia są "bezpieczne" przed atakiem atomowym.
Jedna doktryna Rosji stanowi, że za atak na nich grozi wysłanie atomówki, ale druga stanowi, że Rosja nie ma granic, sięga dotąd gdzie przebywają Rosjanie.
:)

Powiązane: Rosja kontra Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki