Frederick Banting: kto widnieje na dzisiejszym Google Doodle?

125 lat temu urodził się Frederick Banting – odkrywca insuliny i laureat nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny. Google postanowiło uhonorować kanadyjskiego naukowca i przypomnieć o jego urodzinach na dzisiejszym Doodle.

Frederick Banting za odkrycie insuliny otrzymał nagrodę Nobla
Frederick Banting za odkrycie insuliny otrzymał nagrodę Nobla (Google)

Frederick Banting przyszedł na świat 14 listopada 1891 r. w Alliston, w prowincji Ontario. W 1910 r. podjął studia na Uniwersytecie w Toronto. Później został wykładowcą tej uczelni, a od 1921 r. rozpoczął tam badania nad hormonem wydzielanym przez trzustkę. Rok później Banting wraz ze swoim współpracownikiem, Charlesem Bestem, odkrył insulinę, co stanowiło krok milowy w leczeniu cukrzycy.

W 1923 r., w wieku 32 lat, Frederick Banting został uhonorowany nagrodą Nobla i do tej pory pozostaje jej najmłodszym laureatem w dziedzinie fizjologii lub medycyny. Razem z nim nagrodę otrzymał jego przełożony, John Macleod. Banting uznał jednak, że większy wkład w odkrycie insuliny miał Best, podzielił się z nim więc swoją częścią nagrody.

W 1934 r. król Jerzy V nadał Bantingowi tytuł szlachecki. Kanadyjski naukowiec w 1941 r. zginął w wypadku lotnicznym u wybrzeży Nowej Fundlandii. 14 listopada, w dzień urodzin Bantinga, obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Cukrzycą.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 25 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
22 5 ~cukrzyk

Wielu pomógł

! Odpowiedz
23 10 ~hary

mądry człowiek

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil