Frankowcy zasypali sądy pozwami. Od wyroku TSUE przybyło 2 tys. nowych spraw frankowych

Związek Banków Polskich szacuje, że po październikowym wyroku TSUE dotyczącym kredytów hipotecznych w CHF w sądach przybyło około 1 500-2 000 nowych spraw – poinformował Jerzy Bańka, wiceprezes ZBP.

(fot. Francois Lenoir / Reuters)

„Szacujemy, że nowych spraw przybyło około 1 500-2 000 w okresie dwóch i pół miesiąca” – powiedział Bańka.

„Po wyroku TSUE początkowo był gwałtowny przyrost, a potem nastąpiła stabilizacja na pewnym średnim poziomie. Czy wzrost ulegnie wyhamowaniu, czy ustabilizowaniu dowiemy się pewnie w styczniu, kiedy spodziewany jest wyrok w sprawie państwa Dziubaków” – dodał.

Poinformował, że według danych ZBP w skali całego 2019 roku stosunek spraw wygranych przez banki do przegranych wynosi 7 do 1 i dotyczy to wyroków prawomocnych.

seb/ ana/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 cyklotron

Inna kwestia jest to , ze w polszy prawnym srodkiem platniczym jest na razie TYLKO ZLOTY i udzielanie miliardowych kredytow w obcej waljcie naraza panstwo na DESTABILIZACJE i powinno byc prawnie zabronione lub udostepnione tylko tym ktorzy zdadza egzamin panstwowy ze znajomosci rynku walutowego ,nieruchomosci i miedzybankowego.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 cyklotron

Ludzie myla tutaj pojecia. To,ze kredyt frankowy byl tanszy i zdolnosc kreytowa wyzsza to jest wynik NISKIEJ STAWKI LIBOR. jakby wibor byl nizszy to tez kredyt bylby tanszy pomijajac marze . To ze ktos udziela mi kredtu w walucie oprocentowanej nizej niz zloty nie uprawnia banku do stosowania NIELEGALNYCH praktyk ustalania kursu lub spreadu jaki im sie zewnie podoba. Kredyt w walucie obcej powinen byc w walucie obcej a nie indeksowany przeliczany ani jakikolwoek inny sposob obliczany niz w walucie kredytu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 4 xyzzzz

A ja udzielałem tych właśnie kredytów frankowych w jednym z banków w latach 2008-2010 i powiem wam, tym nierozgarniętym,którzy majatakie pojecie o tych sprawach jak o fizyce kwantowej, bo widze, ze wielu ludzi naprawde nie ma bladego pojecia o pewnych kwestiach. Pomijam fakt wielkich miast i banków gdzie faktycznie sprzedawcy zwani szumnie i na wyrost "doradcami" wciskali za wszelka cene te franki, były takie banki, to prawda, nie bede ich wymienial bopo co,ja pracowałem w banku gdzie nikt nikogo nie zmuszal do konkretnej waluty, prcowałem w średnim miescie 100 k ludzi, bylem jedynym pracownikiem tego banku w tym mieście, oferta była z 4 najlepszych w tamtym czasie na rynku, nie udzielalismy kredytów byle komu,trzeba bylo miec konkretne zarobki, moj dyro przelozony zawsze nam powtarzal wszystkim doradcom na województwo, ze najpierw musimy proponować PLN ! ze bierze sie kredyt w walucie w ktorej sie zarabia, ze mamy informowac o ryzyku kursowym bo chf teraz jestpo 2,15 ale za 10 lat moze byc po 5 zl,. Niestety kalkulatory kredytowe liczyly zdolnosc jak liczyly,centrala banku tak to ustawiala, ze zdolność w CHF byla duzo wyzsza niz w PLN i rata kredytu byla duzo niższa. Jesli przychodzil klient zarabiajacy 2500 zł i jego żona 2000 zl+ 2 dzieci, to zbolnośc w CHF mieli ysoka, w PLN ledwo ledwo, rata w chf była naprawde niska wiecbrali franki, podpisywali oswiadczenie o ryzyku kursowym, ze wiedza i sie godzą.Robili to zpelna swiadomoscia.Nawet kazali nam informowac np o spredzie przez co tracuilismy wielu klientow,bo ludzie byli i satak glupi, ze ja im mowiizrata przez spred bedzie o 20-30 zl wyzsza....to szli do innego banku gdzie im tego nie mowili,klamali w zywe oczy bo ratabylao ten spred nizsza...i ja tracilem klientów -prowizje,ktore byly naprawde wysokie no 1% od kredytu...latwo policzyć.Inni mieli w bankach 2-3% prowizji wtedy i kłamali jak najeci,my musielismy byc uczciwi i tracilismy przez to, bo ludzie bioracy kredyty byli tak chciwi na te 20 zl ze woleli byc okłamywani.Amyslicie, zenie namawialem ich na PLN...nawet sluchac nie chcieli , gdybym sie upieral to bym musial sie zwolnic z pracy bo bym nic nie zarobil-praca na dzialalności, tylko prowizja .Dlatego jak czytam te artykuły o biednych frankowiczach to nie do konca tak jest ...oni wielelat placili duuuzo nizsze raty,mieli wyzszezdolnosci kredytowe i korzystali z tego, a teraz w stosunku do zlotowkowiczow sa uprzywilejowani bozaraz sie okaze ze zadnych odsetek nie zaplaca...Nieuczciwoscia bankownatomiat bylo to,ze gdy frank byłpo 3-4 zł zakazali udzielania tych kredytow,to jest nieuczciwosc bo wtedy mozna byloby wziac taki kredyt gdy CHF byl po 4 zł i liczyc na spadek kursu....branie kredytu gdy chf byl po 2,15 bylo naiwne .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 18 marik1

Bańka się pomylił proszę mu wybaczyć, jest na odwrót 7 przegranych spraw na jedną wygraną przez bank

! Odpowiedz
50 15 lol345

Mam znajomych którzy brali kredyty we frankach dawno temu i powiedzieli że po ulicach i urzędach chodzić nie będą bo wiedzieli doskonale co z bankiem, podpisują i przez lata płacili niższe raty bo oprocentowanie było znacznie niższe niż w złotówkach. Mogą mieć pretensje tylko do siebie. A teraz banki będą sobie to odbijać na wszystkich klientach co doprowadzi do jeszcze większych problemów w gospodarce.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 44 ja-gna

no i co z tego, że masz takich znajomych? Niema przymusu chodzenia po urzędach i ulicach. Po sądach też nie.

A ZBP jak zwykle zaklina rzeczywistość. Nie ma dnia, żeby jakiś bank prawomocnie nie przegrał.

! Odpowiedz
1 6 ja-gna odpowiada ja-gna

* Nie ma

! Odpowiedz
32 10 mjwhite

Widać na biednego nie trafiło skoro stać ich jeszcze ciągać się po sądach.

! Odpowiedz
3 28 ja-gna

Smutny ten twój komentarz, tak jakby tylko bogaci mogli liczyć na sprawiedliwość. zastanów się nad... sobą.

! Odpowiedz
19 13 zzibi2

stać ich, jedynymi wygranymi są kancelarie

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIBOR 6M 0,0000 1,7900%
2020-02-20
WIBOR 3M 0,0000 1,7100%
2020-02-20
LIBOR 3M CHF -0,0022 -0,7060%
2020-02-14
EURIBOR 3M -0,0050 -0,4150%
2020-02-21