Frankowcy nie zapłacą PIT-u? MF nad tym pracuje

Ministerstwo Finansów kończy prace nad rozporządzeniem w sprawie zaniechania poboru PIT od umorzonych m.in. frankowcom w 2019 r. kwot wierzytelności z tytułu kredytów mieszkaniowych - wynika z wtorkowej informacji resortu finansów.

(fot. Dusko Jaramaz/PIXSELL / FORUM)
"Finalizowane są prace nad rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru PIT od niektórych przychodów związanych z kredytem mieszkaniowym udzielonym na cele mieszkaniowe. Chodzi m.in. o umorzone w 2019 r. kwoty wierzytelności z tytułu zabezpieczonych hipotecznie kredytów zaciągniętych na własne cele mieszkaniowe" - podano we wtorkowym komunikacie.

Wydanie rozporządzenia - jak wskazano - spowoduje, że objęte nim przychody wykazane we wcześniej sporządzonych przez bank PIT-11 (podatnicy, którzy uzyskali takie przychody otrzymali PIT-11 z banku) nie będą podlegać opodatkowaniu. Oznacza to, że nie należy ich wykazywać w zeznaniu podatkowym.

Zaznaczono, że PITy-11 zostały już przez banki przekazane do urzędów skarbowych i do podatników oraz uwzględnione w usłudze Twój e-PIT. Osoby, które już rozliczyły roczny PIT (zarówno elektronicznie, jak i papierowo) i uwzględniły te kwoty w rozliczeniu, powinny złożyć korektę.

Autor: Marcin Musiał

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 4 alex_brzezinski

przepraszam mam pytanie - a dlaczegóż to frankiści maja nie zapłacić podatku dochodowego ??????????????

! Odpowiedz
0 3 marekrz

Jeżeli chodzi o polityków, którym banki umorzyły kredyty, żeby nie szli do sądu i po to, żeby przymknęli oko na łupienie społeczeństwa to oczywiście, że żadne zwolnienie z PIT im się nie należy. Podobnie jak wyższa kwota wolna od podatku też politykom się nie należy. Ale i tak sobie uchwalą co chcą. Bo mogą.

! Odpowiedz
2 4 jendreka

Tylko brac kredyt we frankach. Toc to zacheta

! Odpowiedz
3 15 mwl

Ukradli ci kasę. Wywalczyłeś zwrot. Zapłać od tego podatek. Teraz wieszczą sukces bo nie musisz płacić podatku. Nie mam więcej pytań.

! Odpowiedz
8 31 loool

Jesteś cwaniakiem - nie płacisz PITu, reszta uczciwych frajerów ma płacić - polityka PIS. Dziwnym trafem przeglądając oświadczenia majątkowe posłów zdecydowana większość ma kredyt we franku.

! Odpowiedz
2 17 marekrz

Banki politykom umarzają kredyty w nagrodę za możliwość łupienia obywateli. Trzeba sprawdzić którzy z polityków nie mają już kredytu w 2020, bo bank im łaskawie umorzył. Jak jesteś politykiem to bank ci umorzy kredyt, jak jesteś zwykłym obywatelem - to mogą cię bezprawnie zlicytować i nikt palcem nie kiwnie.

! Odpowiedz
4 28 anty12

Dlaczego kazdy cwaniak i nierob ma w Polsce jak w raju ? Wszyscy bedziemy dokladac sie do ich pazernosci. Brawo podla zmiano. Widzimy si ew maju WyPAD.

! Odpowiedz
0 45 marekrz

Żaden zwykły "frankowicz" nie uzyskał od banku żadnego umorzenia. W sądzie nieliczni wywalczyli sobie unieważnienie kredytu, co nie ma związku z umorzeniem. Ale słyszałem, że banki umarzają kredyty politykom i celebrytom, żeby ci nie szli do sądu. Teraz jeszcze politycy załatwiają sobie zwolnienie z PIT-u.

! Odpowiedz
0 38 r4k

To może przestańcie w końcu pobierać PIT od dochodów z pracy?
A co z podatkiem Belki? Jak można nakładać podatek na straty?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.