REKLAMA

Franki kontra złote – różnica w racie większa niż kiedykolwiek

Michał Kisiel2020-11-02 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2020-11-02 06:00
Franki kontra złote – różnica w racie większa niż kiedykolwiek
Franki kontra złote – różnica w racie większa niż kiedykolwiek
fot. BARTLOMIEJ KUDOWICZ / / FORUM

Osłabienie złotego i spadek wskaźnika WIBOR doprowadziły do sytuacji, w której raty hipotek opartych na frankach i złotych „rozjechały” się najbardziej od ponad dekady, wynika z analizy Bankier.pl. Tym razem jednak, inaczej niż przed ponad dekadą, to frankowcy obarczeni są wyższym ciężarem.

W ubiegłym tygodniu obserwowaliśmy gwałtowne osłabienie się złotego. „Polska waluta ma za sobą dwa sądne dni. Najpierw w środę kurs euro poszedł w górę o blisko 5 groszy, z łatwością przełamując opór na linii 4,60 zł i szybko docierając do marcowego szczytu powyżej 4,63 zł. Była to reakcja na definitywny powrót polityki lockdownu do Europy. W czwartek euro kosztowało nawet ponad 4,64 zł, ale brak ogłoszenia przez premiera Morawieckiego nowych restrykcji po południu doprowadził do lekkiego umocnienia złotego” – pisał w komentarzu walutowym Krzysztof Kolany, główny ekonomista Bankier.pl.

Wahania na rynku walutowym odbiją się na finansowej kondycji kilkusettysięcznej grupy kredytobiorców, którzy spłacają zobowiązania hipoteczne oparte na franku szwajcarskim i euro. Przypomnijmy, że w szczycie poprzedniej hossy mieszkaniowej (2007-2008) większość nowych umów kredytowych wykorzystywała konstrukcję kontraktu indeksowanego lub denominowanego w helweckiej walucie.

Sięgnęliśmy do syntetycznego porównania kredytu hipotecznego opartego na franku i „złotówkowego”. Najbliższe raty mogą różnić się od siebie najbardziej w kilkunastoletniej historii – „frankowa” będzie o niemal 600 zł większa niż obciążająca kredytobiorcę, który wybrał złote.

Frankowcy szykują się na wyższe raty

Załóżmy, że w lutym 2008 r. zaciągnęliśmy kredyt na 300 tys. zł na 100 proc. wartości nieruchomości. Kurs wypłaty zobowiązania opartego na franku wyniósł 2,25 zł za 1 CHF. W porównaniu przyjmujemy, że marża wynosi 1 pp. (dla obu modelowych zobowiązań – „frankowego” i złotowego), a kursy i wskaźniki, od których uzależnione jest oprocentowanie aktualizowane są co miesiąc. Pomijamy spread, który windował rzeczywiste koszty obsługi zadłużenia co najmniej do 2011 r., czyli wejścia w życie ustawy antyspreadowej. Nie bierzemy pod uwagę również dodatkowych kosztów, takich jak np. podwyższona marża wynikająca z niskiego wkładu własnego.

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Poradnik

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Pierwsza rata kredytobiorcy „frankowego” wynosiła niemal 1400 zł. W tym samym czasie obciążenie kredytobiorcy złotowego zbliżone było do 2000 zł miesięcznie. Do połowy 2013 r. raty kredytu złotowego były wyższe niż analogicznego opartego na frankach. Później szala przechyliła się na korzyść kredytu w lokalnej walucie, ale różnica rat pozostawała stosunkowo niewielka.

fot. / / Bankier.pl

Od marca 2020 r. oprocentowanie hipotek w złotych spadło jednak znacząco, a raty „frankowych” kredytów wzrosły. W efekcie różnica jest obecnie najwyższa z odnotowanych do tej pory – przestrzeń dzieląca przykładowe kredyty jest większa niż np. w 2015 r., zaraz po „czarnym czwartku”.

Dług większy niż przed dekadą

Koszty obsługi zadłużenia to nie najważniejszy problem, spędzający sen z powiek kredytobiorcom, którzy spłacają zobowiązania oparte na frankach. Saldo naszego przykładowego kredytu, wyrażone w złotych, jest nadal wyższe niż pierwotna kwota kredytu. Klient ma po dwunastu latach opłacania rat do spłaty niemal 350 tys. zł.

fot. / / Bankier.pl

Kredytobiorca pozostaje „uwięziony” w swojej nieruchomości, jeśli jest wartość nie wzrosła w międzyczasie znacząco. Chcąc np. przeprowadzić się do innego mieszkania, musiałby zrealizować stratę, dopłacając bankowi kwotę różnicy pomiędzy ceną uzyskaną ze sprzedaży, a wartością bieżącego zadłużenia. Teoretycznie taki „nawis” mógłby zostać spłacony pożyczką z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, ale dla większości klientów takie rozwiązanie nie będzie atrakcyjne.

Osłabienie złotego może okazać się kolejnym czynnikiem zachęcającym kredytobiorców „frankowych” do wejścia w spór z bankiem w sądzie. Zwłaszcza, jeśli będzie miało trwały charakter, a rozstrzygnięć doczekają się niejasne do tej pory kwestie zasad rozliczania umów uznawanych w sądach za nieważne.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (51)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
xiven
to takie zabawne frankowcy kłócą się ze złotówkarzami kto taniej spłaci swoją nieruchomość

a tymczasem inni spłacają cudze mieszkania wynajmując...
traderfr
Serio..? Niesamowite... to coś nowego.
drzaraza
No tak cały świat przeciw naszej najukochańszej i najlepszej „władzy”. Specjalnie manipulują kursami walut a nasza „władzuchna” niewinna ona chce jak najlepiej dla frankowcow.
demeryt_69
Co wciągasz bo odjazd masz całkiem niezły :)
drzaraza odpowiada demeryt_69
Tylko na tyle ciebie stać, ha, ha. Prawda cię wyzwoli.
meryt
demeryt_69 "Zawsze mnie uczono, że nie należy brać kredytu, na który mnie nie stać"

Przedsiębiorczość zaliczyłeś, ale na makroekonomie nie uczęszczałeś :)
3xx
z tego co widze to u niektorych wraca ujemna sprzedaz (mieszkan w wybranych inwestycjach dostepnych wiecej niz 2 tygodnie temu)
sel
Dlatego właśnie od 5 lat mieliśmy mieć Euro , ale rząd woli doić Polaków , a ze złotówką ma łatwiejsze zadanie.

Powiązane: Życie z frankiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki