REKLAMA

Rynek walutowy czeka na decyzję RPP. Frank najtańszy od wybuchu wojny

2022-06-08 10:29
publikacja
2022-06-08 10:29
Rynek walutowy czeka na decyzję RPP. Frank najtańszy od wybuchu wojny
Rynek walutowy czeka na decyzję RPP. Frank najtańszy od wybuchu wojny
fot. marekusz / / Shutterstock

Wydarzeniem dnia na polskim rynku walutowym powinna być decyzja Rady Polityki Pieniężnej. W oczekiwaniu na komunikat o stopach procentowych kurs euro pozostawał bez większych zmian.

Ekonomiści są przekonani, że dziś dojdzie do kolejnej podwyżki stóp procentowych w Polsce. Rozbieżności dotyczą tylko jej skali. Większość ekonomistów obstawia ruch o 75 pb., ale niektórzy obstawiają podwyżkę o 100 pb. Jednakże kluczową kwestią jest to, kiedy i na jakim poziomie zakończy się trwający cykl zacieśniania polityki pieniężnej. Obecny konsensus mówi o szczycie stóp na poziomie 6,50-8,50% w drugiej połowie roku.

W oczekiwaniu na popołudniowy komunikat z RPP na polskim rynku walutowym nie dzieje się zbyt wiele. O 10:28 kurs euro wynosił 4,5821 zł i był o prawie  grosz wyższy niż dzień wcześniej, kiedy to euro potaniało o ok. jeden grosz. Zatem kurs EUR/PLN drugi tydzień z rzędu utrzymuje się poniżej linii 4,60 zł, która przez poprzednie dwa miesiące wyznaczała dolne ograniczenie przedziału konsolidacji.

- Ostatnie decyzje RPP wielokrotnie zaskakiwały rynki finansowe, więc jeśli wynik dzisiejszego posiedzenia RPP będzie odmienny od konsensusu, to należy liczyć się z dużymi wahaniami na rynku walutowym, ale przede wszystkim na rynku papierów skarbowych - oceniają ekonomiści Banku Millennium.

Tymczasem na światowym rynku obserwujemy osłabienie franka szwajcarskiego w relacji do euro. W rezultacie notowania helweckiej waluty względem złotego spadły do najniższego poziomu od wybuchu wojny na Ukrainie. W środę rano franka wyceniano na 4,3863 zł, a więc o prawie grosz niżej niż dzień wcześniej.

Wciąż drogi był za to dolar amerykański, za którego trzeba było zapłacić ponad 4,28 zł, czyli o grosz więcej niż we wtorek wieczorem. Funt brytyjski wart był 5,3741 zł.

KK

Źródło:
Tematy
Czy to dobry moment na inwestowanie?

Czy to dobry moment na inwestowanie?

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki