REKLAMA

Francuski parlament ostatecznie uchwalił ustawę o paszporcie szczepionkowym

2022-01-16 19:20
publikacja
2022-01-16 19:20
Francuski parlament ostatecznie uchwalił ustawę o paszporcie szczepionkowym
Francuski parlament ostatecznie uchwalił ustawę o paszporcie szczepionkowym
fot. Vincent Isore / / Reuters

Zgromadzenie Narodowe, niższa izba parlamentu Francji, po dwóch tygodniach gorących debat uchwaliło w ostatecznym czytaniu w niedzielę ustawę o przekształceniu paszportu sanitarnego w paszport szczepionkowy. Dokument daje dodatkowe prawa osobom, które zaszczepiły się przeciwko Covid-19.

Ustawa została przyjęta stosunkiem głosów 215 za do 58 przeciw; 7 deputowanych wstrzymało się. Socjalistyczni posłowie zapowiedzieli wysłanie tekstu ustawy do Rady Konstytucyjnej, co odłoży jej ogłoszenie o kilka dni.

To koniec długiej i gorącej debaty parlamentarnej nad ustawą o „wzmocnieniu narzędzi zarządzania kryzysem zdrowotnym i modyfikacji kodeksu zdrowia publicznego”, która ustanawia paszport sanitarny.

Po wejściu w życie nowego aktu prawnego paszport sanitarny zostanie zastąpiony przez paszport szczepionkowy uprawniający m.in. do korzystania z restauracji, barów czy dalekobieżnego transportu publicznego. Oznacza to, że przedstawienie negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa już nie wystarczy we Francji, aby mieć dostęp do tych miejsc użyteczności publicznej i do takich usług.

Paszport szczepionkowy będzie obowiązywał osoby powyżej 16. roku życia. Dzieci w wieku od 12 do 15 lat nadal podlegać będą obowiązkowi przedstawienia aktualnego paszportu sanitarnego.

Właściciele barów i restauracji oraz innych miejsc użyteczności publicznej będą mieli obowiązek weryfikacji tożsamości osób przedstawiających paszport szczepionkowy.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

ksta/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (9)

dodaj komentarz
godojoshi
Nieźle. Pozostaje pytanie jaki jest tego cel? Jedyny logiczny - to jest to sposób na zmuszenie do szczepienia, bo nie chodzi tu o roznoszenie samej choroby, którą zaszczepieni też przenoszą i zarażają tym samym innych. Można jeszcze zaryzykować stwierdzenie, że zaszczypani nie umierają w takich ilościach, a przez to nie obciąża się Nieźle. Pozostaje pytanie jaki jest tego cel? Jedyny logiczny - to jest to sposób na zmuszenie do szczepienia, bo nie chodzi tu o roznoszenie samej choroby, którą zaszczepieni też przenoszą i zarażają tym samym innych. Można jeszcze zaryzykować stwierdzenie, że zaszczypani nie umierają w takich ilościach, a przez to nie obciąża się złużby zdrowia. Z drugiej strony w krajach o dużej wyszczepialności, większość osób w szpitalach to ludzie zaszczepieni - ale może w ilościach, z którymi system zdrowotny da sobie radę. Sprawdźmy tę Francję. Omicron zaraża dużo dużo mocniej, a w szpitalach ludzi jest 1/6 mniej niż przy ostatnim piku Delty (25tys vs 30tys), zatem wątpię by była to ulga dla służby zdrowia. No to o co kaman? Pytanie jest zasadne nawet z tego względu, że coraz większa liczba naukowców widzi w Omicronie początek końca pandemii. Czy ktoś mógłyby to tak na chłodno wytłumaczyć? Najlepiej ktoś mocno pro szczepionkowy.
dididif
Komunistyczni bandyci wprowadzają terror do oporu, bo są przygotowani na opór. Wprowadzą stan wojny domowej z przymusowym użyciem ostrej amunicji wobec opornych. Obozy pracy i zagłady będą świętym prawem komunistów w celu zaprowadzenia ładu konstytucyjnego.
natalyn
Myślałam, że nigdy nie doczekam tak okropnych czasów. Myliłam się, a najbardziej przeraża mnie to, że ludzie w tym gó*wnie zaczynają się urządzać.
zenonn
Ciemny lud to kupił. Rewolucji nie ma. Test Pandemia1 wyszedł poprawny.
Połowa ludzkości nie jest godna życia choćby jeden dzień dłużej. 4 mld do wybicia
W Polsce 30 mln. Milion w środę, milion w sobotę? Za wolno?
carlito1
Cyt. "Dokument daje dodatkowe prawa osobom, które zaszczepiły się przeciwko Covid-19."

Widzicie tą manipulację??? To prosty trik z psychologi najpierw zabarc spotem dać jako nagrode. Człowiek i tak będzie pamiętał tylko że dostał.
natalyn
To jest świetna zagrywka psychologiczna ze strony tych "wyżej". Tu się muszę zgodzić.
dididif
Czas zacząć za.bijać czerwonych sku..rwysyn..ów komunistycznych, by odzyskać WOLNOŚĆ!!!
carlito1
Nie wiem czy coś z tego będzie. Wielu ludziom oglupionym propaganda to pasuje. A część się nie odzywa i siedzi w swoich 30m2 apartamentach w kredycie na 30 lat i udaje jak to dobrze im się żyje i wszytsko gra.
taki-ktos-jak-ja odpowiada carlito1
Do czasu. Aż coś im pęknie po kolejnej dawce eliksiru.

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki