Francuska gospodarka znów hamuje

Niskie tempo wzrostu gospodarczego we Francji okazało się gorsze od oczekiwań ekonomistów.

W drugim kwartale 2019 r. dynamika PKB we Francji wyniosła w ujęciu kwartalnym 0,2 proc. – wynika z danych opublikowanych przez urząd statystyczny Insee. Rynkowy konsensus zakładał odczyt na poziomie 0,3 proc., co stanowiłoby wyrównanie wyniku odnotowanego w pierwszym kwartale. 0,2 proc. na liczniku to najgorszy wynik od równo roku.

(Bankier.pl)

Jak wyliczyli francuscy statystycy, konsumpcja publiczna i prywatna dodała do dynamiki PKB 0,17 punktu procentowego. Inwestycje zwiększyły końcowy odczyt  o 0,21 p.p., a handel zagraniczny jedynie 0,01 p.p. Ujemną kontrybucję miała zmiana zapasów, która odjęła 0,15 p.p.

Gorsze od oczekiwań dane o dynamice PKB to w dużej mierze efekt spowolnienia tempa wzrostu wydatków gospodarstw domowych – w drugim kwartale wyniosło ono 0,2 proc. wobec 0,4 proc. na początku roku. Wpływ na tę kategorię miał spadek wydatków m.in. na kupno samochodów. Jak podkreślają komentatorzy, spadek wydatków konsumentów miał miejsce pomimo uruchomionego przez prezydenta Emmanuela Macrona pakietu stymulacyjnego o wartości kilkunastu miliardów euro, który stanowił odpowiedź polityka na protesty Żółtych Kamizelek.

Dzisiejsze opracowanie jest dopiero raportem wstępnym. Pełniejsze wyliczenia opublikowane zostaną 29 sierpnia.

MZ

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 19 khh

Noo, to moze niech jeszcze jakis nastepny podatek wprowadza 'na rozruszanie'.

! Odpowiedz
3 13 andrzej_warszawski

a na tym tle (przyjmując poniższe tezy: spowolnienie, wyczerpywanie źródeł rozwoju Zachodu i dynamiczny wzrost gospodarczy Wschodu) jakie sa wnioski dla rozwoju Polski?

! Odpowiedz
4 1 nanader1

Na podstawie takich ogólnych obserwacji nie można wyciągnąć żadnych istotnych wniosków.

! Odpowiedz
0 2 andrzej_warszawski odpowiada nanader1

A może jednak? jakie są różnice w funkcjonowaniu tych dwóch typów gospodarek i społeczeństw? Które z nich wspierają a które nie, długofalowy rozwój krajów w tych obszarach?
Może któraś z tych cech jest na tyle uniwersalna, że warto ja implementować u nas?

! Odpowiedz
4 26 old_timer

Ciekawy komentarz - być może konwergencja gospodarek wschodu dzięki ich mrówczej pracy osiągą punkt przełomowy (np. Huawei) i wkrótce przegonią zachód. To mogłoby by zadać kłam o przewadze pracy i innowacyjności zachodu, raczej ze wskazaniem na rentę kolonializmu jako źródła ich przewagi konkurencyjnej do tej pory.
Dodajmy do tego jeszcze jakiś przewrót na bliskim wschodzie dzięki któremu skończy się tania ropa (np. upadną marionetki usa po jakichś ludowych rewolucjach - pryskające na zachód księżniczki to pierwsze rysy na wizerunku satrapów i szejków) i wschód dzięki źródłom odnawialnym energii dodatkowo dostanie turbo w wyścigu światowym. Chińczycy idą po całości w tym wyścigu i wiedzą, że energia musi ich kosztować jak najmniej - to mądry naród.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 13 innowierca

Przyklad Huawei jest tego dowodem.
Huawei zostal zaatakowany dokladnie kiedy przeskoczyl Apple o 2 miejsca w swiatowym rankingu sprzedazy smartphone.

! Odpowiedz
4 44 infinum

No niestety, Francja większość bogactwa ma ze zrabowanych kolonii, a że niespecjalnie lubią ciężką pracę i kapitalizm, za to od wieków romansują z socjalizmem, to i tak powinni się cieszyć, że jeszcze nie dopadła ich recesja jak w Niemczech.

Francję ratuje tylko relatywnie wysoka wydajność pracy będąca pochodną dużego kapitału oraz całkiem dobra demografia. Zarówno dług do PKB, jak i ogólne perspektywy gospodarcze są dla nich raczej marne.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 silvio_gesell

Paradoksalnie mogą być w lepszej sytuacji niż Niemcy, gdzie problem może być strukturalny właśnie ze względu na wspomnianą przez Ciebie demografię.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil