REKLAMA

Francja wprowadza zakaz hodowli norek na futra

2020-09-29 12:12
publikacja
2020-09-29 12:12
fot. Vasilii Koval / Shutterstock

Francuska minister ds. transformacji ekologicznej Barbara Pompili zapowiedziała we wtorek, że występy dzikich zwierząt w cyrkach będą stopniowo zakazywane we Francji. Minister ogłosiła również koniec hodowli norek na futro.

Minister Pompili przedstawiła we wtorek na konferencji prasowej szereg środków mających zapewnić „dobrostan zwierząt żyjących w niewoli”.

Występy dzikich zwierząt w wędrownych cyrkach będą stopniowo zakazywane we Francji, podobnie jak rozmnażanie i kupowanie nowych orek i delfinów do delfinariów oraz hodowla norek na futra.

„Czasy się zmieniły, podobnie jak stosunek do dzikich zwierząt” - oświadczyła Pompili. „Nadszedł czas, aby dawna fascynacja dzikimi istotami nie przekładała się już na sytuacje, w których ich niewola jest przedkładana nad ich dobrobyt” - powiedziała.

Koniec występów dzikich zwierząt w wędrownych cyrkach ma nastąpić „w nadchodzących latach” – przekazała minister, nie podając konkretnego terminu. „Wyznaczenie terminu nie rozwiązuje wszystkich problemów, wolę ustawić proces tak, aby nastąpił jak najszybciej” – uzasadniła.

We francuskich cyrkach przebywa około 500 dzikich zwierząt. We Francji funkcjonują również cztery fermy norek i trzy delfinaria – podaje dziennik „Le Figaro”.

„Rozwiązania zostaną znalezione indywidualnie dla każdego cyrku, dla każdego zwierzęcia” - zapowiedziała minister, podkreślając, że zwierząt tych oczywiście nie można „wypuścić”.

Zapowiadany zakaz będzie dotyczyć tylko zwierząt w cyrkach wędrownych, a więc nie obejmuje innych pokazów z udziałem dzikich zwierząt.

Rząd przeznaczy 8 milionów euro na „przekształcenie cyrków i (przebranżowienie) personelu delfinariów”. „Prosimy (cyrki - PAP), aby odkryły siebie na nowo, to będzie okres, kiedy będą potrzebować wsparcia, państwo będzie po ich stronie” – zapewniła Pompili.

Według minister ponad 20 krajów europejskich już ograniczyło lub zakazało pokazywania dzikich zwierząt, podobnie jak około 400 gmin we Francji.

Nie będzie można stworzyć żadnego nowego delfinarium - powiedziała minister, wspominając o pomyśle stworzenia „sanktuarium”, które ostatecznie pomieści delfiny i cztery orki przebywające obecnie w niewoli.

Właściciele cyrków zaprotestowali przeciwko zapowiedzianym zakazom minister, argumentując, że zwierzęta we francuskich cyrkach są dobrze traktowane.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

ksta/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (8)

dodaj komentarz
darius19
dziwne ze tow. "ajwaj"sie nie wypowiedzial - Homo Sovieticus a moze i ruski troll
piewcy rezimow autorytarnych Wschodnich i krytyka demokracji Zachodnich
newcommer
To czego Francja nie zakazuje to uboju rytualnego. Polacy nie rozumieją że jutro to będzie futro z milionów kurczaków. Taki cymes.
track
Słuszna decyzja, po co Cyrk skoro mamy marsze LGBT.
antybolszewik
PiSowskie trolle rok temu pluły na te rozwiązania. Dzisiaj wychwalają Macrona i Kaczyńskiego pod niebiosa
wojtek2u
dobrostan zwierząt taki ważny, ale dzieci nienarodzone można zabijać - diabeł się cieszy z tej hipokryzji
geralt78
płody... ah ten nasz polski ciemnogród.
wnr
Niemożliwe - a co na to ichniejszy PSL i KO?
szczecinianin
Hip Hip hurra ,miło ,że my dostrzegliśmy ten problem szybciej.

Powiązane: Ustawa futerkowa - zakaz hodowli zwierząt na futra

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki