Francja: trwa protest "żółtych kamizelek"; następstwa polityczne niewiadome

We Francji w poniedziałek trwały protesty przeciw podwyżce podatków od paliwa; akcje nazwano protestem żółtych kamizelek. Obserwatorzy przyznają, że to ruch spontaniczny, bez przywódców i organizacji i trudno przewidzieć jego możliwe następstwa polityczne.

Dla komentatorów jest jednak jasne, że te akcje są wyrazem pogłębiającej się przepaści między Francją góry i Francją dołów i kolejnym objawem marginalizacji instancji pośredniczących - związków zawodowych i partii politycznych.

Według najnowszych danych w poniedziałek rano tworzone przez protestujących blokady utrzymywały się we wszystkich regionach Francji z wyjątkiem okolic stolicy. Zagrodzone były wjazdy do kilku rafinerii i dostęp do niektórych supermarketów. W kilku miejscach zapory przy bramkach opłat na autostradach usunęła policja.

Ponieważ ta oddolna i spontaniczna akcja nie ma przywódców, trudno wyobrazić sobie rozpoczęcie jakichkolwiek negocjacji, co powoduje, że po dwóch dobach manifestacji i protestów nie widać nawet najmniejszej zapowiedzi politycznego rozwiązania - przekazała w poniedziałek stacja BFMtv.

Poniedziałkowy dziennik Le Figaro pisze, że aby trwać, +żółte kamizelki+ próbują stworzyć jakąś strukturę. Cytuje też nielicznych i nieoficjalnych rzeczników ruchu, którzy zapowiadają, że jeśli Macron nadal będzie milczał w sprawie akcyzy na paliwa, to pójdziemy na stolicę. W internecie już krąży data: 24 listopada.

Dziennik wskazuje na dylemat: aby się nie rozpaść, ruch musi wciąż wywierać presję. Nie może jednak nastawić przeciw sobie ludzi, którzy dziś (w poniedziałek) wracają do pracy.

Sondaże wskazują, że trzy czwarte badanych wciąż popiera protesty. Zdaniem obserwatorów rząd liczy na odwrócenie się społeczeństwa od żółtych kamizelek.

W niedzielę wieczór premier Edouard Philippe przekonywał w wystąpieniu telewizyjnym, że rząd rozumie bolączki protestujących i dąży do zaspokojenia ich potrzeb, lecz aby to było możliwe, nie zmieni raz wybranego kierunku i nie cofnie podwyżki podatków.

Przywódca prawicowej partii Republikanie Laurent Wauquiez nazwał wystąpienie premiera apogeum kłamstwa i pogardy. A wcześniej, zwracając się do Emmanuela Macrona, powiedział: mam nadzieję, że prezydent naprawi swe błędy i unieważni podwyżkę podatków na benzynę.

Szef skrajnie lewicowej Francji Nieujarzmionej Jean-Luc Melenchon ocenił, że Edouard Philippe mówił tak, żeby niczego nie powiedzieć. "Bokser (premier uprawiał boks amatorski) jest zmęczony, a uniki już nie wystarczą po dwóch dniach obywatelskiego powstania - powiedział polityk uznawany za populistę. Wcześniej apelował też do prezydenta, ostrzegając go przed "Marsylianką pod pałacem.

Politolog z Państwowego Ośrodka Badań Naukowych (CNRS) Bruno Cautres wystąpienie premiera określił w radiu France Info, jako klasyczną postawę władz w tego rodzaju sytuacjach. Ekspert zwraca jednak uwagę na coraz większe zniecierpliwienie w społeczeństwie i przewiduje, że ustępstwa też nie wzmocnią pozycji rządu. Jego zdaniem trudno powiedzieć, czy partie opozycyjne będą w stanie wykorzystać protesty. Nie ulega dlań natomiast wątpliwości, że blokady unaoczniły coraz większą przepaść między +Francją góry i Francją dołów+.

Dla cytowanego przez dziennik Le Figaro specjalisty od spraw decentralizacji, prof. Romaina Pasquiera, protest żółtych kamizelek jest kolejnym dowodem słabości instancji pośredniczących, takich jak związki zawodowe i stowarzyszenia. Zwraca on również uwagę na to, że partie polityczne nie są w stanie znaleźć dla siebie miejsca w tym ruchu.

Geograf Christophe Guilluy jest autorem wielokrotnie w tych dniach powtarzanego terminu: Francja peryferyjna, określającego mieszkańców małych miast i wsi, którzy tylko ucierpieli na globalizacji; stanowią oni połowę ludności kraju. W wywiadzie dla Le Figaro Guilluy zwrócił uwagę, że protest dotyczy wszystkich uboższych warstw społecznych i wskazał, że ci, którzy próbowali przedstawiać ruch jako niejednorodną zbieraninę nierozumiejących postępu ciemniaków, przegrali. Ankiety wskazują na przytłaczające poparcie Francuzów dla +żółtych kamizelek+.

Przede wszystkim jednak - jak podkreślał geograf - jesteśmy świadkami odzyskiwania świadomości przez klasy średnie. Klasy, które jak twierdzi w wydanej ostatnio książce, na marginalizację skazuje liberalna polityka gospodarcza i globalizacja.

Ludwik Lewin (PAP)

llew/ mmp/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 tindala

Skąd my to znamy. Babilon kontra prowincja. Rednecki kontra miłośnicy sojowego latte :)

! Odpowiedz
2 18 karbinadel

Prawdziwą przyczyną protestów jest to, że ludzie pracujący i prowadzący biznesy mają dość utrzymywania milionów nierobów za ich podatki. Przy czym nierobami są zarówno rozliczni beneficjenci pomocy socjalnej, jak i urzędnicze pasożyty na publicznych posadkach

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.