Francja staje na nogi

Wzrost PKB Francji jest najwyższy od pięciu lat, nastroje w przetwórstwie są doskonałe, chęć do zatrudniania jest wysoka. Prezydentowi Emmanuelowi Macronowi cykl koniunktury podstawił białego konia, na którym będzie mógł wjechać niczym zbawca kraju.

W trzecim kwartale PKB Francji wyniósł 2,2 proc. rok do roku, czyli najwięcej od wiosny 2011 r. Tyle że w 2011 roku gospodarka francuska, podobnie jak cały świat, wychodziła z ogromnego załamania po kryzysie finansowy, więc wysokie dynamiki były efektem niskiej bazy. Dziś wzrost wydaje się mieć bardziej trwałe podstawy, oparty jest na światowym ożywieniu przemysłowym. Kraje rozwinięte zrzucają z siebie powoli balast, jaki został im po kryzysie z lat 2008-2012.

Wzrost PKB Francji - od 2017 r. prognoza MFW (z jesieni 2017 r.)
Wzrost PKB Francji - od 2017 r. prognoza MFW (z jesieni 2017 r.) (SpotData)

Francja wciąż rozwija się wprawdzie wolniej niż średnia dla strefy euro, ale różnica została w ostatnich kwartałach znacznie zawężona. Ponadto, średnia dla strefy jest zawyżana przez te kraje, które nadrabiają zaległości po kryzysie zadłużeniowym – Hiszpanię, Irlandię czy Portugalię. Istotne jest, że PKB Francji jest na ścieżce wyraźnie wyższej niż wskazywały ostatnie, jesienne prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Wzrost PKB w strefie euro i Francji, w proc. rok do roku
Wzrost PKB w strefie euro i Francji, w proc. rok do roku (SpotData)

Warto zwrócić uwagę, jak doskonałe są nastroje we Francuskim przetwórstwie przemysłowym. Ostatni odczyt indeksu PMI pokazał, że koniunktura w tym sektorze jest oceniana najlepiej od siedmiu lat. A oceny dotyczące zatrudnienia są najlepsze od 17 lat. Na razie nie widać tego jeszcze w realnych danych, ponieważ bezrobocie spada dość powoli, ale najbliższe lata powinny być dla francuskich pracowników zdecydowanie lepsze niż kilka ostatnich lat.

( IHS Markit, INSEE)

Dużym problemem Francji jest natomiast deficyt finansów publicznych, który utrudnia obniżanie kosztów pracy – wysokich w relacji do Niemiec. W drugim kwartale deficyt wciąż przekraczał 3 proc. PKB.

IM

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 10 open_mind

Jak powiedział mój brat Łukasz , matematyki nie oszukasz!

! Odpowiedz
9 3 bankowiec26

A jakież to podstawy są twych wyliczeń. matematyki zaiste nie oszukasz. Ale podstawy wyliczeń już jak najbardziej.

! Odpowiedz
6 24 silvio_gesell

"Francja staje na nogi"

Czyje?

! Odpowiedz
3 13 bankowiec26

Nigdzie z tekstu nie wynika, że w Francji jest cudownie i wszystko jest w najlepszym porządku. Mowa jest o wysokim zadłużeniu. Nie zmienia to faktu, że wzrpst PKB jak na ten poziom rozwoku jest przyzwoity a sytaucja w przemyśle ma się dokonale. Czy wszytsko musi być czarno-białe?

! Odpowiedz
9 10 silvio_gesell odpowiada bankowiec26

Wzrost PKB poniżej średniej stawki amortyzacji, czyli około 3,5% oznacza, że dobra starzeją się szybciej niż są odtwarzane. Natomiast PMI nie opisuje sytuacji w przemyśle tylko nastroje manadżerów zakupowych, które są dobre, bo firmy zamiast inwestować zyski przeznaczają je na skup własnych akcji, w wyniku czego francuski indeks CAC wzrósł 17% w rok.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 9 bankowiec26 odpowiada silvio_gesell

PKB dotyczy towarów i usług, a te derugie to zdecydowanie większa częśc PKB. Zatem poownywanie wzrostu PKB do śreniej stawki amortyzacji jest średnim pomysłem. Co do PMI to dane o wzroście produkcji przemyslowej potwierdzają ozywienie. PMI to nowe kontrkaty, zamówinia ale i zapasy i zatrudnienie.

! Odpowiedz
3 6 silvio_gesell odpowiada bankowiec26

Wydatki na usługi ostatecznie i tak służą odtwarzaniu dóbr, wystarczy się zastanowić. Zwłaszcza, że ludzie z punktu widzenia gospodarki państwa są dobrami kapitałowymi.

Tak jak mówię, niski wzrost PKB prowadzi w długim terminie do tego, że przetrwają jedynie dobra kapitałowe o najniższych stawkach amortyzacji, a pozostałe dobra kapitałowe zostaną przejedzone.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 2 bankowiec26 odpowiada silvio_gesell

Nie, usługi nie służą żadnemu odtwarzaniu dóbr( chyba, ze remonty i naprawy, ale to tez nie do końca jest odtwarzanie). A w strukturze PKB kraju takiego jak Francja, usługi to jakieś 80 %. Wzrost PKB przy bazie Francji nie jest wcale niski w tym kwartale. Wystarczy porównać wzrost z jeszcze bogatszymi krajami jak Szwajcaria, by się przekonać gdzie jest granica rozwoju i jego dynamiki.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 silvio_gesell odpowiada bankowiec26

Podaj choć jedną usługę która nie ma na celu utrzymania dóbr kapitałowych. Nawet jedzenie w restauracji służy utrzymaniu czynników produkcji, jakimi są ludzie. Ludzie mają amortyzację na poziomie 1/76 = 1,3%, więc oczywiście wzrost PKB dąży asymptotycznie do tej wartości:

„Keynes, działający w 1930 roku, spodziewał się, że wzrost dobiegnie końca w ciągu dwóch do trzech pokoleń, a gospodarka na wyżyny. Odniósł się do tego wyimaginowanego stanu równowagi jako "błogości".
- Nick Gogerty, "The Nature of Value"

Tyle, że Keynes zapomniał o deprecjacji dóbr kapitałowych, które deprecjonują się średnio ~3,5%, więc ten „stan błogości” opisany przez Keynesa, to życie nomada, nieposiadającego żadnych dóbr kapitałowych oprócz zwierząt i domu ze skór, bo praktycznie wszystkie inne dobra kapitałowe mają wyższą stawkę amortyzacji niż 1,3%, i po prostu nie opłaca się ich utrzymywać gdy populacja jest stała.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 1 bankowiec26 odpowiada silvio_gesell

Przykładowo lista usług, które nie utrzymują dóbr kapitałowych:
1. Fryzjer ( bez niego człowiek dalej będzie środkiem produkcji).
2. Kinematografia/ sztuka ( bez niej człowiek też będzie takim samym środkiem produkcji).
3. Restauracja ( człowiek może sam sobie ugotować, a więc usługa sama w sobie nie podtrzymuje środka produkcji).
4. Transport ( zwłaszcza dalekobieżny). Tutaj też nie ma żadnego utrzymywania dobra kapitałowego. Zwłaszcza jak chodzi o turystykę, która 5. Też nie ma na celu utrzymania środka produkcji.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% XI 2017
PKB rdr 4,9% III kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,6% X 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 574,35 zł X 2017
Produkcja przemysłowa rdr 12,3% X 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl