REKLAMA

Francja nie przedłuży ponownie stanu wyjątkowego

2016-07-14 15:58
publikacja
2016-07-14 15:58

Francja nie przedłuży kolejny raz stanu wyjątkowego wprowadzonego po zamachach terrorystycznych w Paryżu w listopadzie ub. roku - powiedział w czwartek francuski prezydent Francois Hollande w tradycyjnym wywiadzie telewizyjnym z okazji święta narodowego.

Francja nie przedłuży ponownie stanu wyjątkowego / fot. Francis Nicolas / MAXPPP

"Nie możemy przedłużać stanu wyjątkowego w nieskończoność, to nie miałoby sensu. Znaczyłoby to, że nie jesteśmy już republiką, w której rządy prawa obowiązują we wszystkich okolicznościach" - powiedział Hollande.

Stan wyjątkowy był przedłużany dwukrotnie - ostatnio do 26 lipca br. Daje on władzom dodatkowe uprawnienia kontroli osób, prawo do wyznaczania stref zamkniętych dla ruchu, a także m.in. umożliwia przeprowadzanie w domach rewizji nie tylko w ciągu dnia, lecz także w nocy.

Jak co roku Francja uczciła święto narodowe - rocznicę zburzenia Bastylii 14 lipca 1789 roku - wielką paradą wojskową na Polach Elizejskich w Paryżu. Tegorocznym gościem honorowym defilady były Australia i Nowa Zelandia, dla uczczenia żołnierzy z tych krajów poległych sto lat temu w bitwie pod Sommą. Największe zainteresowanie wzbudziła grupa maoryskich wojowników z tatuażami na twarzach, którzy przemaszerowali boso. (PAP)

kot/ ro/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~Kazik
Oj, chyba jednak przedłuży...
~niepelnosprawny_org
francja-niemcy tak sie gotuje jakieś piekło
~patrzę_i_myślę
Potęga atomowa jaką jest Francja ma stan wyjątkowy 9 miesięcy i nazywają to demokracją. Od Francji Polska ma się uczyć tej demokracji, Panie i Panowie z KOD-u?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki