REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Francja jeszcze mocniej stawia na atom. Powstaną nowe reaktory

2023-03-21 21:24
publikacja
2023-03-21 21:24

Francja przyspiesza rozwój energetyki jądrowej. We wtorek Zgromadzenie Narodowe, izba niższa parlamentu, przyjęło ustawę, która ułatwi budowę kilku nowych reaktorów. Jak zauważają francuskie media, projekt przeszedł przez parlament zaskakująco gładko

Francja jeszcze mocniej stawia na atom. Powstaną nowe reaktory
Francja jeszcze mocniej stawia na atom. Powstaną nowe reaktory
fot. Regis Duvignau / / Reuters

Projekt ustawy przedstawiony przez minister transformacji energetycznej Agnes Pannier-Runacher został przyjęty 402 głosami za, przy 130 przeciw, głównie dzięki poparciu deputowanych z centroprawicowej partii Republikanie (LR), skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego i komunistów.

Jak podkreśla dziennik „Le Figaro”, projekt przeszedł zaskakująco gładko, biorąc pod uwagę atmosferę w parlamencie podczas poniedziałkowego głosowania nad wotum nieufności dla rządu premier Elisabeth Borne w związku z przyjęciem kontrowersyjnej reformy emerytalnej.

Sektor jądrowy już teraz odpowiada za 70 proc. produkcji energii elektrycznej we Francji

Nowe prawo ma ożywić energetykę jądrową we Francji. Chodzi przede wszystkim o budowę sześciu nowych reaktorów do 2035 roku, co prezydent Emmanuel Macron zapowiedział w zeszłym roku. Projekt ustawy przewiduje uproszczenie procedur administracyjnych, a także znosi wprowadzony w 2015 roku 50-procentowy limit dla energii jądrowej w przyszłym miksie energetycznym kraju.

We Francji sektor jądrowy odpowiada za około 70 proc. produkcji energii elektrycznej, choć z powodu korozji orurowania reaktorów jego udział spadł w 2022 roku do 63 proc. Francuski operator energetyki jądrowej EDF zanotował wówczas stratę na poziomie 18 mld euro.

Marcin Furdyna (PAP)

mrf/ ap/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (5)

dodaj komentarz
samsza
Przewiduję, że tak jak we Francji atom nikomu nie szkodzi (też sąsiadom), to podczas oceny środowiskowej okaże się, że naszym sąsiadom szkodzi.
dawid_gmyrek
Francuzi budują 'atom' samodzielnie, a nawet jeszcze budują innym - spora różnica!

PS. Kto i czym zatruł Odrę?
dawid_gmyrek
Futryna nie napisał, że Francja kupuje paliwo do elektrowni jądrowych w Rosji, gdzie jest przerabiana ruda pochodząca głównie z Kazachstanu.
zoomek
Ja się nie zdziwię jak my kupujemy ruski gaz od rabbiego z jueseja. Tylko drożej, ukoszernianie i odputinianie kosztuje!
zoomek
https://businessinsider.com.pl/gospodarka/sankcje-sankcjami-a-rosja-i-tak-zarabia-miliardy-na-handlu-z-usa/lq9wgt7
"Do największych pozycji towarowych w rosyjskim imporcie do USA należą drewno (1294 przesyłki), metale (909 lotów), żywność (341), ropa i gaz (209), guma (179), nawozy (102), części zamienne (67) oraz materiały
https://businessinsider.com.pl/gospodarka/sankcje-sankcjami-a-rosja-i-tak-zarabia-miliardy-na-handlu-z-usa/lq9wgt7
"Do największych pozycji towarowych w rosyjskim imporcie do USA należą drewno (1294 przesyłki), metale (909 lotów), żywność (341), ropa i gaz (209), guma (179), nawozy (102), części zamienne (67) oraz materiały promieniotwórcze i amunicja (po 47)."
Art z sierpnia 2022

Powiązane: Francja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki