REKLAMA

Fotowoltaika w blokach. Rząd wydał już na ten cel 67 mln zł

2023-08-26 14:35
publikacja
2023-08-26 14:35

67 mln zł rządowego wsparcia trafiło już do wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych na budowę instalacji fotowoltaicznych na budynkach wielorodzinnych - poinformował w sobotę minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Cała pula wsparcia wynosi 100 mln euro.

Fotowoltaika w blokach. Rząd wydał już na ten cel 67 mln zł
Fotowoltaika w blokach. Rząd wydał już na ten cel 67 mln zł
/ Twitter

Jak podał na sobotniej konferencji prasowej minister Buda, w ramach programu złożono dotychczas 2,4 tys. wniosków o wsparcie fotowoltaiki na blokach, z czego 1256 zostało rozpatrzonych pozytywnie. Oznacza to, że ponad 1,2 tys. instalacji albo właśnie powstaje, albo już działa - zaznaczył Buda. Tym samym - dodał - z tego typu OZE korzysta już ok. 87 tys. mieszkań. Wartość inwestycji, w których rządowe wsparcie może sięgać 50 proc., wyniosła już 154,7 mln zł - podkreślił szef MRiT.

Buda przypomniał, że cała pula wsparcia na tego typu instalacje wynosi 100 mln euro i jest ono przewidziane w Krajowym Planie Odbudowy, ale na razie prefinansowane z Polskiego Funduszu Rozwoju.

"Zainteresowanie programem i jego sukces są gigantyczne. Pieniędzy nie zabraknie, zachęcamy do ubiegania się o wsparcie" - zaapelował minister. Zwrócił uwagę, że docelowo instalacje fotowoltaiczne na blokach będą korzystać z mechanizmu prosumenta lokatorskiego, czyli całość nadwyżki energii jest rozliczana ze sprzedawcą, a pieniądze z jej sprzedaży wracają na konto wspólnoty i mogą być przeznaczone na inne cele

Minister rozwoju zaznaczył, że wprowadzająca instytucję prosumenta lokatorskiego nowelizacja ustawy o OZE czeka na podpis prezydenta, i w zależności od tego, kiedy Andrzej Duda podpisze ustawę, przepisy wejdą w życie 1 października albo 1 listopada. Do czasu wejścia tych przepisów w życie istniejące instalacje działają na takich samych zasadach, jak indywidualne, prosumenckie źródła fotowoltaiczne.

W ocenie Waldemara Budy "obserwujemy rewolucję w zakresie instalacji PV na blokach, taką jaka kilka lat temu nastąpiła w przypadku domów jednorodzinnych". Jego zdaniem zaproponowane przez rząd wsparcie było wystarczające do pobudzenia rynku, a dynamika rozwoju tego typu instalacji będzie porównywalna do dynamiki rozwoju źródeł indywidualnych.(PAP)

wkr/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (2)

dodaj komentarz
vacarius
Decyzja ze na każdym bloku ma być dobra ale po co dotacje to jest korupcjogenne. Z resztą nie powinno być czegoś takiego jak ze musi być na każdym. Ale jak masz to płacisz mniejszy podatek od gruntu zamiast dotacji.
peluquero
ostatnio na grillu byl znajomy znajomego ktory zajmuje się obsługą wniosków jednego programów
"oni nie sprawdzają co i jak im zakladamy, najwazniejsze jest kryterium dochodowe, są wystarczajaco biedni, więc kryje ich ten wniosek, a potem my montujemy, idzie dofinansowanie, my montujemy sprzęt czy 25 czy 40% marży nie ma
ostatnio na grillu byl znajomy znajomego ktory zajmuje się obsługą wniosków jednego programów
"oni nie sprawdzają co i jak im zakladamy, najwazniejsze jest kryterium dochodowe, są wystarczajaco biedni, więc kryje ich ten wniosek, a potem my montujemy, idzie dofinansowanie, my montujemy sprzęt czy 25 czy 40% marży nie ma znaczenia, ludzie są zadowoleni, producent jest zadowolony, ja jestem zadowolony, wszystko gra"

a podatnik płaci xD

Powiązane: Fotowoltaika

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki