Fogiel: Podział Mazowsza jest w naszym programie od dawna

2020-07-27 09:15
publikacja
2020-07-27 09:15
Sejm RP

Kwestia podziału województwa i wyłączenia Warszawy z Mazowsza jest w naszym programie od dawna - podkreślił w poniedziałek wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. Jego zdaniem "zdecydowana większość mieszkańców" popiera takie rozwiązanie. Chodzi o środki unijne i możliwości rozwojowe - mówił.

O pomysł podziału województwa mazowieckiego Fogiel pytany był w Polskim Radiu 24. "Kwestia podziału województwa i wyłączenia Warszawy z Mazowsza - prawdopodobnie wraz z tzw. obwarzankiem - jest w naszym programie już od dawna, mówiliśmy o tym wielokrotnie" - powiedział polityk PiS. Podkreślił, że jako przedstawiciel Ziemi Radomskiej "wie, że zdecydowana większość mieszkańców jest za takim rozwiązaniem".

"Tu chodzi przede wszystkim o środki unijne i możliwości rozwojowe. Bardzo bogata Warszawa w sposób nieco sztuczny zawyża średnią dla całego Mazowsza, w związku z tym region, który tak naprawdę poza Warszawą jest jednym z biedniejszych na poziomie tych regionów, które korzystają ze środków dla Polski wschodniej, w statystykach unijnych jawi się jako jeden z najbogatszych w Europie; to jest podstawowa kwestia" - powiedział Fogiel.

Jak dodał, w podziale chodzi też m.in. o "kwestie rozwojowe" dla dawnych województw na Mazowszu. "W momencie stworzenia tego odrębnego województwa te możliwości dla nich zdecydowanie wzrosną bez realnej szkody dla Warszawy" - zaznaczył polityk.

"Dziennik Gazeta Prawna" napisał w czwartek, że na jesieni mogą nas czekać kolejne wybory, gdyż z nieoficjalnych ustaleń dziennika wynika, że Prawo i Sprawiedliwość bardzo śpieszy się z zapowiadanym już wcześniej wyodrębnieniem stolicy i jej przyległości z województwa mazowieckiego. Nowe województwo objęłoby obecną Warszawę plus przylegające do niej powiaty, czyli tzw. obwarzanek. Według gazety projekt ustawy w tej sprawie ma trafić do Sejmu jeszcze w lipcu.

W piątek w radiowej Jedynce szef KPRM Michał Dworczyk podkreślił, że analizę i prace dotyczące podziału województwa mazowieckiego są już zaawansowane. "Ostateczne decyzje będzie musiało podjąć kierownictwo polityczne naszej formacji" - dodał Dworczyk.

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik (PSL) ocenił ten pomysł jako nieracjonalny i szkodliwy. Jego zdaniem jest to manipulowanie granicami regionów z powodów politycznych. Struzik zapowiedział, że będzie bronić integralności woj. mazowieckiego. Podobne stanowisko zajęli inni politycy PSL, a także Koalicji Obywatelskiej.

W informacji prasowej Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego przypomniał, że "pierwszym pretekstem" do podziału Mazowsza miała być troska o zachowanie po 2020 r. środków unijnych. "Ten argument stracił już rację bytu. Od stycznia 2018 r. obowiązuje nowy podział statystyczny. Na potrzeby unijnych wyliczeń nasze województwo traktowane jest jako dwa NUTS-2: Warszawski stołeczny oraz Mazowiecki regionalny" - podkreślono. (PAP)

autorka: Sonia Otfinowska

sno/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki