REKLAMA

Fogiel: Dobrze, że w Solidarnej Polsce zwyciężyła racjonalność i zdroworozsądkowe podejście

2020-12-12 20:07
publikacja
2020-12-12 20:07
Fogiel: Dobrze, że w Solidarnej Polsce zwyciężyła racjonalność i zdroworozsądkowe podejście
Fogiel: Dobrze, że w Solidarnej Polsce zwyciężyła racjonalność i zdroworozsądkowe podejście
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Dobrze się stało, że zwyciężyła racjonalność i zdroworozsądkowe podejście oraz świadomość, że Zjednoczona Prawica jest wartością, jeśli chodzi o ochronę polskich interesów – powiedział PAP wicerzecznik PiS Radosław Fogiel, komentując decyzję zarządu Solidarnej Polski.

Lider Solidarnej Polski, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował w sobotę, że głosami 12 do 8 zarząd partii odrzucił wniosek jednego z jej członków o wyjście ugrupowania z koalicji rządzącej. Według doniesień medialnych taki wniosek złożył wiceszef MAP Janusz Kowalski.

"Dobrze się stało, że zwyciężyła racjonalność i zdroworozsądkowe podejście oraz świadomość, że Zjednoczona Prawica jest wartością, i to nie samą w sobie, ale wartością, jeśli chodzi o ochronę polskich interesów. Tylko ten rząd w takiej formule jest w stanie dbać o interesy Polski" – oświadczył Fogiel.

Fogiel odniósł się też do wyników unijnego szczytu, który negatywnie oceniali politycy Solidarnej Polski. "W Brukseli osiągnęliśmy maksimum tego, co było do osiągnięcia w tym momencie – zabezpieczyliśmy nasze interesy zarówno od strony finansowej jak i strony naszej suwerenności" – podkreślił wicerzecznik PiS.

Celem sobotniego posiedzenia zarządu Solidarnej Polski było omówienie skutków porozumienia zawartego na szczycie UE i bieżącej sytuacji.

Po sprzeciwie Polski i Węgier wobec rozporządzenia dotyczącego mechanizmu powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności, w związku z którym premierzy obu państw zapowiadali możliwość zawetowania budżetu UE, toczyły się w UE kolejne negocjacje i w czwartek w Brukseli doszło do porozumienia przywódców państw UE, które zostało zapisane w konkluzjach Rady Europejskiej.

Znalazły się w nich zapisy mówiące m.in., że budżet UE, włączając Next Generation EU (instrument odbudowy), musi być chroniony przeciwko wszelkiego rodzaju nadużyciom finansowym, korupcji, konfliktowi interesów, a samo ustalenie, że doszło do naruszenia zasady państwa prawnego nie wystarczy do uruchomienia mechanizmu blokowania środków finansowych dla państw członkowskich.

Po ogłoszeniu porozumienia lider Solidarnej Polski i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w przesłanym PAP oświadczeniu stwierdził, że "decyzja o przyjęciu rozporządzenia w pakiecie budżetowym bez prawnie wiążących zabezpieczeń jest błędem".

Ziobro stwierdził, że konkluzje Rady Europejskiej nie są obowiązującym prawem i mają wyłącznie charakter politycznego stanowiska, na co wielokrotnie w swoim orzecznictwie wskazywał Trybunał Sprawiedliwości UE. Ocenił też, że rozporządzenie ws. systemu warunkowości stworzy możliwość znaczącego ograniczenia polskiej suwerenności oraz łamie traktaty europejskie.

Z kolei wiceszef SP i wiceminister sprawiedliwości Michał Woś nie wykluczył, że Solidarna Polska będzie rozważała za i przeciw scenariusza dotyczącego pozostania w Zjednoczonej Prawicy. (PAP)

autor: Rafał Białkowski

rbk/ lena/

Źródło:PAP
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Powiązane: Rząd Mateusza Morawieckiego

Komentarze (3)

dodaj komentarz
krrzysiek2
zwyciężyły wartości z zasiadania w spółkach SP. np "pati koti" żona ministra o charyzmie trzęsocej się galarety, której w dodatku trzeba zmieniać pieluchę (zagadka kto tak o ziobrze powiedział) siedzi w link4 powiązanego z pzu
samsza
Ziobro powiedział, że zostaje aby walczyć, ten że został bo są wspaniali.
Powiedzieć można wszystko, tylko po co o tym pisać.
search
TAAAA, rozsadek i racjonalność by rodzinka i pociotki, zdolni dobrze wykształceni i kompetentni mogli zajmować taborety w spółkach skarbu państwa.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki