REKLAMA

Fitch zmienił perspektywę ratingu Turcji na negatywną

2020-08-22 01:48
publikacja
2020-08-22 01:48
fot. Osman Orsal / FORUM

Agencja Fitch potwierdziła w piątek ocenę wiarygodności kredytowej Turcji na poziomie "BB-", ale zmieniła perspektywę ratingu ze stabilnej na negatywną - poinformował Fitch w komunikacie.

Powodem zmiany perspektywy ratingu jest znaczne obniżenie rezerw walutowych, niska wiarygodność polityki monetarnej, co spowodowało, że w ocenie agencji doszło do zwiększenia ryzyka związanego z finansowaniem zewnętrznym.

Fitch jednocześnie utrzymał rating Turcji na poziomie "BB-", trzy stopnie poniżej poziomu inwestycyjnego.

Dla porównania rating Polski to "A-", sześć poziomów powyżej tureckiego.

Według Fitch Turcja dokonywała "dużych interwencji walutowych w obronie liry". Agencja uważa, że interwencje osłabiły wiarygodność tureckiej polityki monetarnej. Jednym z powodów zmiany perspektywy ratingu był także spadek realnych stóp procentowych i powiększający się deficyt na rachunku obrotów bieżących.

Mimo interwencji banku centralnego na rynku w połowie sierpnia za dolara trzeba było zapłacić 7,4 liry, najwięcej w historii.

Od lipca 2019 roku do maja 2020 roku turecki bank centralny obniżał stopy procentowe dziewięć razy z rzędu, łącznie o 1.575 pb. Na ostatnim, czwartkowym bank posiedzeniu utrzymał benchmarkową stopę repo na poziomie 8,25 proc. Oznacza to spadek realnych stóp procentowych z 8,3 proc. na początku serii obniżek do -3,5 proc. obecnie.

Deficyt na rachunku obrotów bieżących wyniósł w I półroczu 2020 roku 19,7 mld dolarów, wobec nadwyżki w wysokości 8,7 mld dolarów w 2019 roku. Według Fitch w II połowie roku saldo rachunku obrotów bieżących poprawi się i na koniec roku wyniesie -3,2 proc. PKB.

Według agencji Bloomberg rezerwy walutowe Turcji wynosiły 14 sierpnia 45,4 mld dolarów, wobec 81,2 mld dolarów na koniec zeszłego roku. Z prognoz ekonomiostów ankietowanych przez Bloomberg wynika, że w tym roku turecka gospodarka skurczy się o 4 proc. (PAP Biznes)

tj/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (10)

dodaj komentarz
znawca_wszystkiego
No ale USA ze swoim długiem sięgającym innych galaktyk to ma rating AAA. Za niższy USA niszczy agencję która ją wystawia.
Tymczasem Chiny i Rosją odchodza od dolara. Transakcje w USD spadły do 46%, w EUR wzrosły do 30%, w walutach krajowych 24%.
USA będzie się coraz bardziej i agresywniej rzucać jak zranione dzikie
No ale USA ze swoim długiem sięgającym innych galaktyk to ma rating AAA. Za niższy USA niszczy agencję która ją wystawia.
Tymczasem Chiny i Rosją odchodza od dolara. Transakcje w USD spadły do 46%, w EUR wzrosły do 30%, w walutach krajowych 24%.
USA będzie się coraz bardziej i agresywniej rzucać jak zranione dzikie zwierze. Można się spodziewać bezceremonialnych wojen o wpływy.
trybuch
Polska idzie ścieżką Turcji nas to samo czeka. Kaczyński jak Erdogan dopasowuje świat do swoich oczekiwań a nie odwrotnie.
and00
Zapomniałeś napisać że faszyzm, Hitler i obozy koncentracyjne i od 2015 mamy kryzys, bezrobocie i ogólny upadek wszystkiego
Aha
I jeszcze konstytucja :)))))))))
santoriusz
Ciebie może to samo czeka, zacznij już zbierać puszki. Zapomniałeś dodać baranku że wszystkie kraje drukują na potęgę? im to pewnie nic nie grozi tylko Polsce bo w Polsce jest brzydki kaczor. Co za barani łep trza mieć to tylko współczuć.
talmud
turcja odejdzie od makulatury $ .......& beda sobie mogli "rating" wlozyc........wie ktos z nie trolli gdzie ??
and00
ta, na ruble transferowe i funty przejdą
Parytet:
funt Rubli = 1 dolar
santoriusz odpowiada and00
jeśli funt rubli warty funta kłaków to dolarem już nawet odwłoka podcierać się nie opłaca
greatmongo
Jestes glupcem. Turcja wiecej importuje niz eksportuje. Czyli bez pozyczek nie dadza rady. Ten kraj sie niedlugo skonczy
marianpazdzioch
Pozbywanie się rezerw walutowych w przypadku takiego banktustanu to najgłupsze co można robić, zakładając dobra wolę tych, którzy tak postępują i nie biorąc pod uwagę innych czynników. Takich jak sabotaż czy ugrywnie jakichś prywtnych biznesików. Kończy sie zawsze pozbyciem jedynych cennych altywów, kyóre możnaby Pozbywanie się rezerw walutowych w przypadku takiego banktustanu to najgłupsze co można robić, zakładając dobra wolę tych, którzy tak postępują i nie biorąc pod uwagę innych czynników. Takich jak sabotaż czy ugrywnie jakichś prywtnych biznesików. Kończy sie zawsze pozbyciem jedynych cennych altywów, kyóre możnaby wykorzystać na wiele innych pożyteczniejszych sposobów, a kurs waluty bantustanu nadal spada jak kamień w wodę.
santoriusz
niedługo marian na łep Ci spadnie i zgłupiejesz do reszty.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki