PiS "poprawi" budżet? Fitch: tak

Rząd PiS do grudnia przedstawi poprawioną wersję budżetu - uważają analitycy agencji ratingowej Fitch. Dodali, że zmieniony projekt budżetu zapewne skoryguje cele budżetowe, by uwzględnić obiecane wydatki, w tym wypłatę emerytur "trzynastek".

(fot. Brendan McDermid / Reuters)

Jak napisali w piątkowym komunikacie analitycy agencji, PiS w pierwszej kadencji przestrzegał ustabilizowanej reguły wydatkowej Polski, nie przekraczając pułapu deficytu wynoszącego 3 proc. PKB, rekomendowanego przez UE.

Wyniki budżetowe poprawiła silna gospodarka i działania mające na celu zwiększenie poboru podatków m.in. znacznie zmniejszenie luki w podatku VAT. Jednak zdaniem analityków premia wynikła z tych zdarzeń, nie przełoży się na drugą kadencję.

"Zapewnią one mniejsze wsparcie w drugiej kadencji, ponieważ spowolnienie wzrostu jest coraz bardziej widoczne, a dalsze zwiększanie zysków z poboru dochodów stają się trudniejsze. Ponadto wydaje się spadać potencjalna elastyczność budżetu, ponieważ wyższe wydatki na programy socjalne, takie jak rozszerzony program świadczeń rodzinnych "Rodzina 500+", realizują program polityczny partii, co zwiększa sztywność wydatków" - czytamy w komunikacie.

W ocenie analityków Fitcha rząd PiS do grudnia przedstawi poprawioną wersję budżetu. Zmieniony projekt budżetu prawdopodobnie skoryguje cele budżetowe, aby uwzględnić obiecane wydatki, w szczególności wypłatę emerytur "trzynastek" również 2020 r., co nie zostało uwzględnione w projekcie ogłoszonym pod koniec sierpnia.

Zdaniem agencji rząd PiS może także starać się wpływać na gospodarkę za pomocą środków niefiskalnych. Przewiduje się, że roczny wzrost płacy minimalnej wyniesie 15 proc. w 2020 r. i 2021 r. oraz 10 proc. w latach 2022–24. Spowoduje to podniesienie płacy minimalnej z 46 proc. średniej płacy w 2018 r. do 57 proc. w 2024 r., co umieści jej wysokość wśród najwyższych poziomów w OECD. (PAP)

autor: Piotr Gozdowski

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
58 28 _jasko

Słuszną linię ma nasza partia pod przywództwem Wielkiego Stratega:
"(...) roczny wzrost płacy minimalnej wyniesie 15 proc. w 2020 r. i 2021 r. oraz 10 proc. w latach 2022–24. Spowoduje to podniesienie płacy minimalnej z 46 proc. średniej płacy w 2018 r. do 57 proc. w 2024 r., co umieści jej wysokość wśród najwyższych poziomów w OECD."

Według Kaczyńskiego obecnie na kontach przedsiębiorstw leży wielka suma pieniędzy, które - jak podkreślił - muszą być inwestowane. "Musimy doprowadzić do tego, żeby Polska gospodarka pod tym względem się rozwijała, bo to jest po prostu warunek naszego rozwoju w każdej sytuacji, a w szczególności wtedy, kiedy w Polsce już dzisiaj w bardzo wielu miejscach brak rąk do pracy" - powiedział na konwencji w Rzeszowie (06.10.2019)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
58 14 pomorzaninm

czekam az nie powolaja Morawieckiego... i ustawią jakiegos skompromitopwanego goscia ktorym beda mogli sterowac.

! Odpowiedz
55 23 psokal odpowiada pomorzaninm

Nie muszą nic zmieniać, Morawieckim też mogą sterować do woli. On również był podsłuchiwany za poprzedników i prawdopodobnie jest szantażowany ujawnieniem nagrań ze swojej rozmowy z prezesem PKO BP. Nagrania podobno są tak kompromitujące że natychmiast zakończyłyby karierę Morawieckiego.

! Odpowiedz
64 51 psokal

Gratuluję wszystkim wyborcom którzy uwierzyli w zrównoważony budżet w 2020. Coś mi mówi że to nie jest ostatni raz kiedy rząd skutecznie robi sobie z Was jaja. Swoją drogą, kto projektował ten budżet skoro pomylił się o kilkadziesiąt miliardów?

! Odpowiedz
58 32 pluto85md

PiS sie chwalil dotrzymanymi obietnicami:
"Polska w ruinie".

! Odpowiedz
40 16 znawca_inwestor

ale cie zaminusowali boty

! Odpowiedz
40 36 grzegorzkubik

Odpowiedzialny rząd bierze pod uwagę to, że idzie spowolnienie gospodarcze. Jednak nie zanosi się na to by było tak źle. Nie taki diabeł straszny.

! Odpowiedz
33 23 pan_stanislaw_bezdomny

Dla rządu na pewno nie.

! Odpowiedz
36 23 psokal

Zdecyduj się, gdy pisano że projekt zakłada budżet bez deficytu to pisałeś że "PiS dokonał cudu porównywalnego z fatimskim".

! Odpowiedz
42 42 glos_rozsadku

socjalizm zabija

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.