Fitch: rating USA nadal najwyższy z możliwych

Fitch Ratings nie zmienia ratingu Stanów Zjednoczonych. Światowe mocarstwo utrzymało notę AAA mimo rosnącego długu publicznego.

(YAY Foto)

W najnowszej rewizji amerykańskiego ratingu agencja Fitch nie zmieniła długoterminowej noty (AAA) oraz perspektywy (stabilna). W uzasadnieniu tej decyzji, analitycy agencji podkreślili „niezrównaną elastyczność finansową”, którą Ameryce daje prawo emitowania dolara będącego wciąż podstawową walutą rezerwową świata.

- W 2015 r. amerykańska gospodarka urosła o 2,4%, co było mocnym wynikiem na tle innych rozwiniętych krajów. Wzrost był ograniczony przez załamanie w sektorze naftowym oraz słaby popyt zagraniczny, na który wpływ miał mocny dolar. Motorem wewnętrznego wzrostu pozostaje popyt konsumpcyjny oraz stopniowa poprawa na rynku pracy – stwierdza Fitch.

Fitch przypomniał jednak, że amerykański deficyt rośnie w tym roku po raz pierwszy od 2009 r. (2,9% PKB wobec 2,5% PKB w 2015 r). Ponadto według prognoz Fitcha, relacja długu publicznego do PKB będzie stopniowo rosnąć z obecnych 101% do 107% PKB w ciągu najbliższej dekady. Prognozy te zostały poczynione przy założeniu średniego tempa wzrostu PKB na poziomie 2%. Na pierwszy kwartał 2016 r. Fitch prognozuje wzrost o 2,1%.

- Amerykańska gospodarka jest wielka i zróżnicowana, a PKB per capita w parytecie siły nabywczej i kapitał ludzki przewyższają median krajów o ratingu AAA. Gospodarka USA jest jedną z najbardziej produktywnych, dynamicznych i technologicznie zaawansowanych na świecie oraz jest wspierana przez mocne instytucje i dobry klimat dla biznesu – dodaje Fitch.

Autorzy najnowszego przeglądu stwierdzili, że amerykańskiemu ratingowi mogłyby zagrozić mocny wzrost relacji długu do PKB, podważenie wiarygodności polityki gospodarczej władz czy negatywny szok, który osłabiłby pozycję dolara jako światowej waluty rezerwowej.

Fitch jest jedną z dwóch wiodących agencji ratingowych, która przyznaje Stanom Zjednoczonym najwyższą możliwą notę. Podobny rating (Aaa) światowemu mocarstwu przyznaje Moody’s. Niższą notę (AA+) od 2011 Ameryce przyznaje agencja Standard & Poor’s.

Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 14 ~ett

taaa aby do wyborów ...

! Odpowiedz
2 13 ~KIMDZONGTUSK

buhahahahahahahahahahahahaha!!!!

! Odpowiedz
4 17 ~Michał_

Powinno się wymyślić jeszcze lepsze wskaźniki jeszcze wyższe

! Odpowiedz
3 22 ~sorry

Po ci się certolić. Powinni wprowadzić specjalny rating przenajsuperwyższy tylko dla USA. O nawet mogą wykorzystać te literki! USA mają rating USA. A nawet czasami USA++

! Odpowiedz
2 12 ~bigshort

Taki film niedawno był, całkiem niezły, nazywał się Big short.
W jednej ze scen 2 ludzi z banku rozmawia z pracownicą agencji ratingowej (nie pamiętam której) na temat ich super wysokiej wyceny dramatycznie złych pakietów akcji....
Daje do myślenia jak banki wraz z agencjami trzymają pieczę nad gospodarką i są w stanie zarabiać gigantyczne pieniądze, zupełnie nie zważając na interesy zwykłych ludzi

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 15 ~Adamec

dodrukowywanie $ w nieskończoność + agencje raitingowe na smyczy i mogą mieć AAAAA+ przy absurdalnie wysokim zadłużeniu.

! Odpowiedz
4 10 ~Alex

Proponuję zmianę nazwy tej organizacji z "Fitch" na "Bitch".

! Odpowiedz
3 15 ~FreddyDebin

Moim zdaniem powinni dodać rating "potrójny Goldman Sachs", dla kraju który może drukować ile chce.

! Odpowiedz
2 3 ~ros

http://niewygodne.info.pl/artykul6/02950-Kiedy-agencje-ratingowe-obniza-notowania-USA.htm

! Odpowiedz
2 9 ~KIMDZONGKACZYŃSKI

A co mnie interesuje rating czy wartość jakichś durnych dłużnych papierów wartościowych ? Mam gdzieś czy spadnie czy nie w ciągu roku lub dwóch czy nie. I tak nie będę na nich spekulować. A jak za rok prognozy się zmienią o 180 stopni, to i tak nikt nie wykupi tych papierów ode mnie. Proroków nie ma.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD -0,53% 4,0031
2020-05-29

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil