REKLAMA

Fitch potwierdził rating PGE na poziomie "BBB+", perspektywa stabilna

2022-01-28 16:32, akt.2022-01-28 17:11
publikacja
2022-01-28 16:32
aktualizacja
2022-01-28 17:11
Fitch potwierdził rating PGE na poziomie "BBB+", perspektywa stabilna
Fitch potwierdził rating PGE na poziomie "BBB+", perspektywa stabilna
fot. Grand Warszawski / / Shutterstock

Agencja Fitch potwierdziła długoterminowe ratingi IDR w walucie obcej i lokalnej grupy PGE na poziomie "BBB+" z perspektywą stabilną - podała agencja w komunikacie.

Jak podano, ratingi odzwierciedlają profil działalności PGE, która jest największą zintegrowaną polską grupą energetyczną opartą na biznesie dystrybucyjnym i wytwarzaniu energii, oraz jej umiarkowany poziom zadłużenia. Wsparciem dla ratingów jest wysoki udział przychodów z biznesów regulowanych, czyli z dystrybucji energii i rynku mocy.

Fitch podał, że kluczowym ograniczeniem jest duży udział energii wytwarzanej z węgla, co prowadzi do wysokiego śladu węglowego floty wytwórczej PGE i naraża spółkę na wysokie koszty emisji CO2.

Agencja podała, że wydzielenie wytwórczych aktywów opartych na węglu do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego wspierałoby profil kredytowy PGE. Fitch ocenia też, że pozytywna dla profilu kredytowego spółki jest planowana emisja akcji, ale nie uwzględnia tego jeszcze w prognozach.

Jako potencjalne ryzyka wymieniane są poziom marży w segmencie sprzedaży oraz przejściowy wzrost zadłużenia związany z wysokim poziomem nakładów inwestycyjnych.

Fitch zakłada, że w latach 2023-25 poziom dźwigni finansowej netto opartej na przepływach środków z działalności operacyjnej FFO wyniesie średnio 2,7x wobec 1,2x w 2020 r. Dla obecnego ratingu PGE maksymalny poziom wynosi 3,0x.

"Rating agencji Fitch na poziomie BBB+, najwyższym wśród polskich grup energetycznych, potwierdza naszą wiarygodność kredytową. Opinia agencji jest również istotnym argumentem w kontekście decyzji o dokapitalizowaniu spółki, co ma umożliwić przyspieszenie procesów inwestycyjnych grupy PGE i pozwolić na szybszą transformację energetyki w kierunku nisko- i zeroemisyjnym. Za nami już pierwsze kilkanaście spotkań z akcjonariuszami instytucjonalnymi. Liczę, że inwestorzy będą postrzegać nasze plany i ich wpływ na przyszłe wyniki grupy PGE tak samo pozytywnie, jak agencja ratingowa Fitch" - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym PGE, Wojciech Dąbrowski, prezes PGE. (PAP Biznes)

pel/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki