REKLAMA
NIE PRZEGAP

Fitch obniżył rating Banku Millennium do "BB"

2022-08-05 15:24, akt.2022-08-05 16:05
publikacja
2022-08-05 15:24
aktualizacja
2022-08-05 16:05
Fitch obniżył rating Banku Millennium do "BB"
Fitch obniżył rating Banku Millennium do "BB"
fot. T. Schneider / / Shutterstock

Fitch obniżył długoterminowy rating IDR Banku Millennium do poziomu "BB" z "BBB-" wcześniej. Perspektywa ratingu jest stabilna - podała agencja.

Fitch poinformował, że obniżka ratingu Millennium wynika z obniżenia współczynnika kapitałowego Tier 1 do 12,1 proc. z końcem czerwca, wobec 15,6 proc. notowanych rok wcześniej. Agencja wskazywała wcześniej, że przy poziomie Tier 1 poniżej 13 proc. nastąpi obniżka oceny kredytowej banku.

Analitycy Fitch spodziewają się dalszej erozji wskaźników kapitałowych banku w III kw., co będzie ich zdaniem, skutkowało naruszeniem wymogu połączonego bufora i uruchomieniem planu naprawczego. Agencja szacuje, że wskaźnik Tier 1 spadnie w III kw. o 300 pb do 9,1 proc.

Powodem obniżenia wskaźników Millennium - jak również innych krajowych banków - są wprowadzone niedawno tzw. wakacje kredytowe, dostępne dla osób spłacających kredyty hipoteczne.

"Wpływ (wakacji kredytowych - PAP) na Bank Millennium jest większy niż na inne banki ze względu na jego dużą ekspozycję na tę klasę aktywów (około 44 proc. kredytów brutto na koniec pierwszego półrocza 2022) oraz niedużą zdolność do absorbowania tego dodatkowego kosztu przez zysk operacyjny, ze względu na wciąż znaczne koszty związane z kredytami hipotecznymi we frankach szwajcarskich" - napisano.

Na niższy rating banku wpłynęła również obniżka przez Fitch oceny dla otoczenia operacyjnego banków w Polsce do poziomu "BBB" z "BBB+", ze względu na zwiększoną gotowość władz do interwencji w sektorze bankowym i nakładanie na branżę dodatkowych, istotnych obciążeń.

W raporcie podano, że stabilna perspektywa ratingu Millennium odzwierciedla oczekiwania Fitch, że współczynniki kapitałowe banku zaczną się stopniowo poprawiać od IV kw.

"Bank pozostaje strukturalnie rentowny i skorzysta na wyższych stopach procentowych i ekspansji marż, a negatywny wpływ odpisów na portfelu kredytów hipotecznych we frankach, który był przyczyną strat w 2021 i pierwszej połowie 2022 r., powinien stopniowo się zmniejszać" - napisano. (PAP Biznes)

kuc/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki