Fiskus uderza w szarą strefę akcyzy

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt, który ukróci m.in. unikanie akcyzy od samochodów – pisze w środę "Dziennik Gazeta Prawna".

(YAY Foto)

Gazeta wskazuje, że jedną z najważniejszych zmian jest to, że od 2020 r. przeróbki aut na osobowe będą podlegać akcyzie. Skończy się więc znany od lat proceder unikania daniny, który polegał na sprowadzaniu z zagranicy samochodów jako ciężarowe albo specjalne i przerabianiu ich na osobówki zaraz po zarejestrowaniu.

"Nadużycie polega na tym, że samochód jest rejestrowany w Polsce, przy czym ze względu na jego status jako pojazdu ciężarowego (w świetle ustawy – Prawo o ruchu drogowym) wydziały komunikacji nie wymagają dla potrzeb rejestracji potwierdzenia zapłaty akcyzy. Taki pojazd jest następnie modyfikowany i sprzedawany klientowi, który rejestruje go jako samochód osobowy. A ponieważ uprzednio został już w Polsce zarejestrowany, więc wydział komunikacji nie żąda ponownie potwierdzenia zapłaty akcyzy" – tłumaczy w rozmowie z gazetą Marta Szafarowska, doradca podatkowy, partner w Gekko Taxens Doradztwo Podatkowe.

Trudniej będzie też uniknąć podatku od zagranicznego auta sprowadzonego na fikcyjną umowę ("na Niemca"). Eksperci szacują, że rocznie trafia do Polski nawet kilkaset tysięcy takich pojazdów. Z kolei przy rejestracji samochodów ciężarowych trzeba będzie dostarczyć dokument potwierdzający brak obowiązku zapłaty daniny. Zmiany te przewiduje opublikowany wczoraj projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym i niektórych innych ustaw.

sno/ joz/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 5 jes

E tam, kościoły nadal mogą "eksportować" bez cła i akcyzy.

! Odpowiedz
5 2 jko55

w temacie ziemniakow - jesli chcesz to mozesz jechac na wies i wymieniac towar za towar - moze za 198 ton ziemniakow ktos sie zamieni na mieszkanie
albno przenies sie do epoki jaskiniowej najlepiej

! Odpowiedz
2 13 wrazicki

Dlaczego wszędzie używa się słowa danina zamiast podatek? Przecież to chodzi o podatek.

! Odpowiedz
3 1 januszcebulak

Podatek to rodzaj daniny.

! Odpowiedz
21 5 eagleeye

Czas wielki bo u nas jak widać wolna amerykanka i widać co nie jest uregulowane jest po niekąd to nakazane.

Sorry ale uważam ze powinno być jeszcze uregulowane to iż ktoś kupuje auto rejestruje je na siebie trzyma je prze ""aż 6 m-cy" i odsprzedaje nie płacąc podatku od wzbogacenia czy jak tam się to zwie

! Odpowiedz
2 34 shadow_xx

Podatek od wzbogacenia to jeden z najgorszych kretynizmów jaki powstał. Pracując i zarabiając pieniądze już jest odprowadzany podatek. Ludzie bogacą się poprzez pracę i są karani podatkiem, że pracują i wytwarzają różne dobra. Kupując samochód, dom czy inną rzecz materialną wymieniamy wcześniej wypracowane dobro w postaci pieniędzy na inne dobro. Nie ma tu żadnego wzbogacenia tylko zwykła wymiana.
Gdyby nie było pieniędzy to wymienialibyśmy swoje usługi na inne dobra jak np. kilogramy ziemniaków, pomidorów albo sztabki złota. Wymieniając wtedy kilogram pomidorów na kilogram ogórków wzbogacalibyśmy się? Musielibyśmy oddać część ogórka państwu? Idiotyzm!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 3 jes

Już wcześniej ten wzbogacający się zapłacił kilka podatków aby mieć na zakup samochodu. Ty dla dobra swojej partii wprowadziłbyś podatek też od zbiednienia, a powinien być taki dla sprzedającego samochód. Taka pisowska logika.

! Odpowiedz
18 22 carlito1

Jest ! Kolejna śrubka dokręcona , aż piszczy w imię dobra ludzi upsss.... Obywatela

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

    Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.