Fiskus szykuje broń atomową

Niezgodny z konstytucją, dopuszczający urzędniczą samowolę, zniechęcający do inwestycji — takie są zarzuty ekspertów wobec projektu wprowadzenia klauzuli obejścia prawa podatkowego.

Minister finansów Paweł Szałamacha
Minister finansów Paweł Szałamacha (MF)

Największe organizacje pracodawców i przedsiębiorców nie zostawiły suchej nitki na zaproponowanym przez Ministerstwo Finansów (MF) projekcie zmian w ordynacji podatkowej, wprowadzającym klauzulę do walki z unikaniem opodatkowania.

W opiniach przesłanych ministrowi biznes mówi jednym głosem: uciekanie od podatków jest dużym problemem, lecz resort chce dać urzędnikom niezwykle groźną broń, która zagrażać będzie nie tylko międzynarodowym korporacjom, ale też przede wszystkim małym i średnim polskim firmom.

Trzecie podejście

Klauzula obejścia prawa ma służyć zwalczaniu unikania podatków poprzez agresywną optymalizację. Nałożenie klauzuli oznaczać będzie konieczność oddania fiskusowi legalnie osiągniętej korzyści podatkowej (powyżej 100 tys. zł rocznie), uzyskanej w efekcie zastosowania sztucznej konstrukcji prawnej. Według szacunków, co roku z powodu ucieczek od podatków dochodowych budżet państwa może tracić nawet dziesiątki miliardów złotych. MF podkreśla,że Polska jest jednym z nielicznym krajów UE, w których nie ma klauzuli do walki z unikaniem opodatkowania.

Udział podatków w PKB najwyższy jest w Danii. A w Polsce?

Udział podatków w PKB najwyższy jest w Danii. A w Polsce?

Rośnie udział podatków i składek w PKB w krajach Unii Europejskiej. Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że w 2014 r. relacja podatków i składek do PKB wynosiła 40%. To o 1 p. proc. więcej niż 10 lat temu. W Polsce relacja ta wynosi 33%. To… mniej niż w 2005 roku.

To prawda, ale ten instrument próbowano wdrożyć już dwukrotnie. Po raz pierwszy nie udało się w 2004 r., kiedy Trybunał Konstytucyjny (TK) uznał przepisy o klauzuli za niezgodne z konstytucją. Nie zakwestionował możliwości ich wprowadzenia, lecz sposób skonstruowania: wskazywał na niejasność i nieokreśloność przepisów, zbytnią dowolność dla urzędników i zagrożenia dla podatników.TK jednocześnie wskazał warunki, które powinna spełniać klauzula. Drugie podejście uczynił rząd PO, lecz po miażdżącej krytyce ze strony prawników projekt w 2015 r. trafił do kosza. Najnowszy projekt również spotkał się z lawinową krytyką.

Czytaj więcej w "Pulsie Biznesu"

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 12 ~demo_

jak sie nazywa państwo w , którym jest prokuratura bez kontroli,skarbówka bez kontroli,policja bez kontroli ? : Chiny,Rosja ,Polska, Arabia Saudyjska ,Egipt? a może wszystkie - pomyślcie?

! Odpowiedz
14 5 ~jerry

ja też się wynoszę do niemiec tam podatek to tylko 42% a ,,zus,, z 70% ,jak żyć Pani Merkel.nie pozwolę się obdzierac z 19% to toż rozbój

! Odpowiedz
0 4 ~anna

Nic nie wiesz na ten temat. Ale przenieś się do Niemiec i zapewne nie będziesz narzekał.

! Odpowiedz
1 11 ~lolo

Ciekawe kto później, po wszystkim Łysego zatrudni? Ja mogę do przewracania gnojowicy. Jedynie.

! Odpowiedz
3 9 ~kieca

Morda wszyscy, Rydz ma potrzeby.

! Odpowiedz
1 23 ~Qwert

Zapraszam do Czech. Przyjazny fiskus. Brak akcyzy na auta oraz pełne odliczanie VAT od sam. osobowych.

! Odpowiedz
1 29 ~Liberal

Lepiej żeby pieniądze zostały w firmach przecież państwo je i tak zmarnuje. Wystarczy popatrzeć na dowolna budowę, inwestor prywatny buduje wieżowce w rok. Nasze państwo buduje szpital w Łodzi od 30 lat i nie może skończyć. Im maja mniej pieniędzy tym lepiej dla wszystkich.

! Odpowiedz
1 0 ~fiat-panis

w firmach czyli...? w kieszeniach ich właścicieli?

! Odpowiedz
8 21 ~werny

Jesli to bedzie poza prawem, to masa firm wyniesie sie z Polski i ten łysy pisiak ze zdjęcia above zobaczy straty a nie zyski Budzetu. Poza tym kto tu bedzie chcial inwestowac jak bedzie takie bezprawie i tak opresyjnych juz urzedow skarbowych

! Odpowiedz
4 2 ~zez

Firmy wyniosą się z Polski tylko wtedy gdy im przestanie się opłacać być w Polsce co nie jest tożsame z sytuacją gdy ich zyski spadną

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl