Fiskus sprzeda majątek dłużnika na Allegro i OLX

Katarzyna Waś-Smarczewska2019-02-26 10:55redaktor Bankier.pl
publikacja
2019-02-26 10:55

Skarbówka wystawi majątek dłużników na Allegro i OLX. Wszystko po to, by łatwiej było go sprzedać - donosi "Rzeczpospolita".

W poniedziałek na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji pojawił się kompleksowy projekt zmian w postępowaniu egzekucyjnym w administracji. To procedura, która służy fiskusowi przede wszystkim do ścigania nierzetelnych dłużników. W jednym z punktów pojawiła się możliwość skorzystania ze sprzedaży w drodze aukcji elektronicznej.

"Wybór platformy, na której będzie przeprowadzana licytacja, ma się odbywać poza trybem przepisów o zamówieniach publicznych, przy kwotach licytacji ograniczonych do 30 tys. euro" - tłumaczy gazecie radca prawny Michał Roszkowski

/ Allegro

Autorzy nowelizacji uzasadniają, że wprowadzenie nowych zasad licytacji elektronicznej pozwoli na sprawną, efektywną i skuteczną sprzedaż.

W projekcie pojawiły się też punkty, które zaniepokoiły prawników, jak wprowadzenie natychmiastowej egzekucji poprzez zajęcie ruchomości, np. samochodu czy laptopa. Zdaniem ekspertów nie można wykluczyć, że takie działania fiskusa bez informowania o nich dłużników będą sposobem na wstrzymanie przedawnienia podatków.

Eksperci wskazują, że te niewielkie zmiany już niedługo mogą stać się potężną bronią w ręku urzędników skarbówki. 

Ile może zająć komornik z wynagrodzenia, emerytury, renty i konta bankowego w 2019 roku

Egzekucja z wynagrodzenia to najlepszy sposób na dłużników. Komornik nie może jednak zająć całej wypłaty, emerytury czy renty. Musi pozostawić kwotę wolną od potrąceń, której wysokość zależy do rodzaju pobieranego świadczenia.

 

Źródło:
Katarzyna Waś-Smarczewska
Katarzyna Waś-Smarczewska
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadząca Bankier.pl, wydawca. W zespole Bankier.pl od 2008 roku. Absolwentka wrocławskiej polonistyki i specjalizacji edytorskiej, dyplom o komunikacji internetowej obroniła u prof. Jana Miodka. Chce, aby Bankier.pl był najlepszym źródłem informacji - podanych językiem zrozumiałym także dla osób, które nie mają wykształcenia ekonomicznego, a chcą znać i rozumieć zagadnienia dotyczące finansów.

Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
tom979
Fiskus przy kontroli nalicza ci cały podatek. Nie szacuje nawet kosztów jakie się poniosło. Sprzedasz coś za 100 zł co kupiłeś za 80 zł to i nie masz faktury zakupu to musisz zapłacić podatek tak jakbyś miał dochód 100 zł. Masę ludzi tak wpadło. Nigdy nie zarobili takich pieniędzy jak im naliczył fiskus. Mają Fiskus przy kontroli nalicza ci cały podatek. Nie szacuje nawet kosztów jakie się poniosło. Sprzedasz coś za 100 zł co kupiłeś za 80 zł to i nie masz faktury zakupu to musisz zapłacić podatek tak jakbyś miał dochód 100 zł. Masę ludzi tak wpadło. Nigdy nie zarobili takich pieniędzy jak im naliczył fiskus. Mają teraz ogromne kwoty do zapłaty, których nie są w stanie zapłacić. Wyrok właściwie do końca życia, bo fiskus robi wszystko żeby się nie przedawniło. Rozumiem że jest wina i musi być kara. Ale nie dożywocie za takie coś. Ktoś handlował i próbował się dorobić i nie zapłacił 20 tysięcy podatku a ma do zapłaty 400 tysięcy. Już lepiej mają przestępcy, bo pójdzie do więzienie i odsiedzi swoje i jest czysty. A człowiek do końca życia musi się użerać. Nic na siebie, nigdzie więcej nie może zarobić.
Niszczą w ten sposób ludzi. Taki człowiek ma już ciężko mieć dzieci, bo z długami ciężko rodzinę utrzymać. Nie może firmy założyć. A to często są ludzie, którzy mają pojęcie o prowadzeniu firmy i mogliby gospodarkę rozruszać.
O tym się nie mówi. Ludzie myślą, że nie płacił podatków to trza go zgnębić. A to tylko ze szkodą dla gospodarki i dla tych co wpadli.
dziki_losos
Chwila, chwila! Na Allegro licytacje odbywają się w systemie drugiej ceny (płacisz tyle, ile wyniosła druga najlepsza oferta, plus jakaś minimalna kwota). Czy to na pewno zgodne z procedurami egzekucji?
karbinadel
Jeśli fiskus jest tak zaprzyjaźniony z Allegro, to dlaczego wciąż toleruje szarą strefę na tym portalu? Tak trudno sprawdzić ile osób sprzedaje masowo nowe towary bez zarejestrowanej działalności?
jes odpowiada kaczka-po-smolensku
Dla Allegro

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki