Fiskus może zmienić przepisyFiskus może zmienić przepisy

KASY OPTIMUSA

Optimus IC, spółka należąca do Optimusa, uzyskała homologację na dwie kasy fiskalne: Bravo i Emo. Jak poinformował PG Jerzy Migduła, dyrektor marketingu Optimus IC, spółka zgłosiła do homologacji dziesięć tego typu urządzeń i spodziewa się, że wkrótce wszystkie zostaną dopuszczone do obrotu. Mogą być sprzedawane po 1 stycznia przyszłego roku. Urządzenia te spełniają kryteria zawarte w rozporządzeniu ministra finansów z 23 grudnia ub.r. Zgodnie z nim, od przyszłego roku na rynku mają funkcjonować kasy uszczelniające system podatkowy. Według Jerzego Migduły, wprowadzenie nowego typu kas może poprawić skuteczność ściągalności podatków i zwiększyć wpływy z VAT nawet o 20 proc.

Tymczasem na rynku pojawiły się pogłoski, że Ministerstwo Finansów zamierza przesunąć termin obowiązywania nowych homologacji z 1 stycznia 2001 r. na termin późniejszy. Według krajowych producentów, umożliwi to m.in. wyprzedaż zalegających magazyny kas fiskalnych wyprodukowanych według dawnych kryteriów.

Optimus skierował do resortu finansów pismo, w którym stwierdził m.in., że w przypadku przesunięcia terminu, firmy, które pozbędą się zapasów starych urządzeń mogą zaprzestać działalności w Polsce. Spółka podkreśla, że część przedsiębiorstw poniosła znaczne wydatki na modernizację swoich produktów. Początek każdego roku to okres, w którym największa liczba podatników rozpoczyna ewidencję sprzedaży przy pomocy urządzeń fiskalnych. Dopuszczenie starych urządzeń przekreśla koncepcję uszczelniania systemu fiskalnego - stwierdził Optimus. W okresie styczeń-luty sprzedaż kas fiskalnych to jedna trzecia sprzedaży całorocznej - powiedział Jerzy Migduła.

STANISŁAW KOCZOT

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil