REKLAMA

Fiskus chce znać zbyt dużo tajemnic

2020-01-08 06:30
publikacja
2020-01-08 06:30

Przepisy o raportowaniu schematów godzą w fundamenty doradztwa podatkowego – twierdzi samorząd i skarży je do Trybunału Konstytucyjnego - informuje środowa "Rzeczpospolita".

Jak informuje dziennik, zaskarżone przepisy rozdziału 11a ordynacji podatkowej (obowiązujące od początku 2019 r.) nakazują zgłaszanie fiskusowi takich działań podatników, które mogą skutkować oszczędnościami podatkowymi. Takie obowiązki dotyczą w niektórych sytuacjach także różnych osób współtworzących te schematy, w tym doradców podatkowych, adwokatów i radców prawnych (zwanych "promotorami" lub "wspomagającymi").

I właśnie nadmierna ingerencja w tajemnicę zawodową skłoniła Krajową Radę Doradców Podatkowych do zaskarżenia tych przepisów. Według uzasadnienia skargi, do którego dotarła "Rzeczpospolita", doradcy podatkowi zarzucają przepisom rozdziału 11a ordynacji naruszenie art. 17 konstytucji, dotyczącego samorządów zawodowych, a szczególnie zasad tajemnicy zawodowej. Chodzi przede wszystkim o przepisy zobowiązujące do ujawniania schematów przez promotorów czy wspomagających. Według KRDP doszło do naruszenia także innych reguł konstytucyjnych, w tym ochrony tajemnicy komunikacji.

aop/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
jkendy
Zamiast tworzyć klarowne i proste przepisy to próbują wchodzić w rolę psa gończego. Ta koalicja nie ma pojęcia o biznesie i tylko widzi wszędzie spiski i oszustwa. Nawet jeżeli 1 promil oszukuje to na takich regulacjach cierpi cała reszta i na końcu skutej jest taki, że ludzie zniechęcają się do ronienia Zamiast tworzyć klarowne i proste przepisy to próbują wchodzić w rolę psa gończego. Ta koalicja nie ma pojęcia o biznesie i tylko widzi wszędzie spiski i oszustwa. Nawet jeżeli 1 promil oszukuje to na takich regulacjach cierpi cała reszta i na końcu skutej jest taki, że ludzie zniechęcają się do ronienia czegokolwiek.
degrengolada
jeśli uważasz, że tylko 1 promil firm oszukuje to nie wiem na jakim świecie Ty żyjesz. Mam wrażenie, że nigdy nie pracowałeś w urzędzie.
loosac
Toc to nie ma sluzyc dobru obywateli, tylko dociskaniu butem glebiej ryja niewolnika i uciesze panów.
mick63
Skoro tak to urzędy skarbowe powinny również dokładnie przyjrzeć się "fuchom" robionym przez pracowników po godzinach pracy oraz wyjazdami zagranicznymi zwłaszcza podczas letnich urlopów wypoczynkowych - oczywiście wszystko na czarno. Skoro ma być inwigilacja to wszystkich a nie tylko przedsiębiorców. Zwykli Skoro tak to urzędy skarbowe powinny również dokładnie przyjrzeć się "fuchom" robionym przez pracowników po godzinach pracy oraz wyjazdami zagranicznymi zwłaszcza podczas letnich urlopów wypoczynkowych - oczywiście wszystko na czarno. Skoro ma być inwigilacja to wszystkich a nie tylko przedsiębiorców. Zwykli etatowi pracownicy lub bezrobotni (teoretycznie) mają sporo za uszami. Wystarczy przejechać się po okolicy i widać gdzie kasa jest a mało kto z nich prowadzi działalność lub gdziekolwiek pracuje (legalnie oczywiście). Zawsze to pracodawcy "opluwani" są jako wyzyskiwacze i złodzieje, zwykli etatowcy a fucha po pracy na drugi etat są jeszcze gorsi. Zero podatków i składek, tutaj to dopiero luka vatowska jest!!!
jkendy
Takie coś występuję głównie w budowlance i remontach. Jest to bardzo łatwo ukrócić wystarczy pozwolić ludziom odliczyć te wydatki od podatku i każdy będzie żądał rachunku od fachowca. Tak już było po 89 roku ale komuś to przeszkadzało.
degrengolada odpowiada jkendy
no i to jest dobry pomysł
andregru odpowiada jkendy
Zapłacisz jeszcze więcej bo to klient zapłaci haracz do US .
jkendy odpowiada andregru
Tak, to racja ale albo płacimy podatki albo nie. Nie może być tak, że 70% płaci a 30% nie.
degrengolada
muszę stanąć w obronie Urzędów Skarbowych i ich Naczelników. Niestety obecne schematy karuzel nie płacenia podatków są na tyle zaawansowane, że trzeba prześwietlać wszystkie powiązane z firmą osoby by rozbić te zorganizowane grupy.

Brawo Urzędy Skarbowe, bo nie można odpuścić żadnemu oszustowi, a skoro
muszę stanąć w obronie Urzędów Skarbowych i ich Naczelników. Niestety obecne schematy karuzel nie płacenia podatków są na tyle zaawansowane, że trzeba prześwietlać wszystkie powiązane z firmą osoby by rozbić te zorganizowane grupy.

Brawo Urzędy Skarbowe, bo nie można odpuścić żadnemu oszustowi, a skoro nie mają nic na sumieniu to nie powinni się obawiać totalnej inwigilacji.
edab
Problem w tym, że raportowanie MDR to spore koszty. W kancelariach powstają specjalne etaty, a w większych firmach nawet zespoły składające się z kilku osób.

Łatanie niekompetencji skarbówki kosztem konkurencyjności sektora prywatnego nie jest rozwiązaniem, które wyjdzie na dobre polskiej
Problem w tym, że raportowanie MDR to spore koszty. W kancelariach powstają specjalne etaty, a w większych firmach nawet zespoły składające się z kilku osób.

Łatanie niekompetencji skarbówki kosztem konkurencyjności sektora prywatnego nie jest rozwiązaniem, które wyjdzie na dobre polskiej gospodarce.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki