Fiskus chce znać zbyt dużo tajemnic

Przepisy o raportowaniu schematów godzą w fundamenty doradztwa podatkowego – twierdzi samorząd i skarży je do Trybunału Konstytucyjnego - informuje środowa "Rzeczpospolita".

Jak informuje dziennik, zaskarżone przepisy rozdziału 11a ordynacji podatkowej (obowiązujące od początku 2019 r.) nakazują zgłaszanie fiskusowi takich działań podatników, które mogą skutkować oszczędnościami podatkowymi. Takie obowiązki dotyczą w niektórych sytuacjach także różnych osób współtworzących te schematy, w tym doradców podatkowych, adwokatów i radców prawnych (zwanych "promotorami" lub "wspomagającymi").

I właśnie nadmierna ingerencja w tajemnicę zawodową skłoniła Krajową Radę Doradców Podatkowych do zaskarżenia tych przepisów. Według uzasadnienia skargi, do którego dotarła "Rzeczpospolita", doradcy podatkowi zarzucają przepisom rozdziału 11a ordynacji naruszenie art. 17 konstytucji, dotyczącego samorządów zawodowych, a szczególnie zasad tajemnicy zawodowej. Chodzi przede wszystkim o przepisy zobowiązujące do ujawniania schematów przez promotorów czy wspomagających. Według KRDP doszło do naruszenia także innych reguł konstytucyjnych, w tym ochrony tajemnicy komunikacji.

aop/ mhr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
61 74 jkendy

Zamiast tworzyć klarowne i proste przepisy to próbują wchodzić w rolę psa gończego. Ta koalicja nie ma pojęcia o biznesie i tylko widzi wszędzie spiski i oszustwa. Nawet jeżeli 1 promil oszukuje to na takich regulacjach cierpi cała reszta i na końcu skutej jest taki, że ludzie zniechęcają się do ronienia czegokolwiek.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 10 degrengolada

jeśli uważasz, że tylko 1 promil firm oszukuje to nie wiem na jakim świecie Ty żyjesz. Mam wrażenie, że nigdy nie pracowałeś w urzędzie.

! Odpowiedz
11 6 loosac

Toc to nie ma sluzyc dobru obywateli, tylko dociskaniu butem glebiej ryja niewolnika i uciesze panów.

! Odpowiedz
12 38 mick63

Skoro tak to urzędy skarbowe powinny również dokładnie przyjrzeć się "fuchom" robionym przez pracowników po godzinach pracy oraz wyjazdami zagranicznymi zwłaszcza podczas letnich urlopów wypoczynkowych - oczywiście wszystko na czarno. Skoro ma być inwigilacja to wszystkich a nie tylko przedsiębiorców. Zwykli etatowi pracownicy lub bezrobotni (teoretycznie) mają sporo za uszami. Wystarczy przejechać się po okolicy i widać gdzie kasa jest a mało kto z nich prowadzi działalność lub gdziekolwiek pracuje (legalnie oczywiście). Zawsze to pracodawcy "opluwani" są jako wyzyskiwacze i złodzieje, zwykli etatowcy a fucha po pracy na drugi etat są jeszcze gorsi. Zero podatków i składek, tutaj to dopiero luka vatowska jest!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 31 jkendy

Takie coś występuję głównie w budowlance i remontach. Jest to bardzo łatwo ukrócić wystarczy pozwolić ludziom odliczyć te wydatki od podatku i każdy będzie żądał rachunku od fachowca. Tak już było po 89 roku ale komuś to przeszkadzało.

! Odpowiedz
3 8 degrengolada odpowiada jkendy

no i to jest dobry pomysł

! Odpowiedz
2 7 andregru odpowiada jkendy

Zapłacisz jeszcze więcej bo to klient zapłaci haracz do US .

! Odpowiedz
11 7 jkendy odpowiada andregru

Tak, to racja ale albo płacimy podatki albo nie. Nie może być tak, że 70% płaci a 30% nie.

! Odpowiedz
96 13 degrengolada

muszę stanąć w obronie Urzędów Skarbowych i ich Naczelników. Niestety obecne schematy karuzel nie płacenia podatków są na tyle zaawansowane, że trzeba prześwietlać wszystkie powiązane z firmą osoby by rozbić te zorganizowane grupy.

Brawo Urzędy Skarbowe, bo nie można odpuścić żadnemu oszustowi, a skoro nie mają nic na sumieniu to nie powinni się obawiać totalnej inwigilacji.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 37 edab

Problem w tym, że raportowanie MDR to spore koszty. W kancelariach powstają specjalne etaty, a w większych firmach nawet zespoły składające się z kilku osób.

Łatanie niekompetencji skarbówki kosztem konkurencyjności sektora prywatnego nie jest rozwiązaniem, które wyjdzie na dobre polskiej gospodarce.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.