REKLAMA

Fiskus chce uderzyć w liniowy PIT

2019-03-27 07:28
publikacja
2019-03-27 07:28

Ministerstwo Finansów pracuje nad "testem przedsiębiorcy", który odsieje biznes od samozatrudnienia - informuje w środę "Rzeczpospolita".

fot. Bartłomiej Kudowicz / / FORUM

Według dziennika fiskus "niechętnym okiem" patrzy na jednoosobową działalność gospodarczą, zwłaszcza tę opodatkowaną liniowym 19-proc. podatkiem dochodowym. W jego ocenie to jeden z problemów polskiego systemu podatkowego.

"Chodzi o to, że znaczna część takich przedsiębiorców pracuje na rzecz jednego pracodawcy, któremu co miesiąc wystawia jedną fakturę VAT. Według fiskusa taka działalność gospodarcza to fikcja służąca płaceniu niższych podatków i składek na ZUS niż ci, którzy u tego samego pracodawcy wykonują takie same obowiązki w ramach umowy o pracę" - wyjaśnia gazeta.

Jak czytamy, problem ten chce rozwiązać Ministerstwo Finansów za pomocą "testu przedsiębiorcy", nad którym obecnie pracuje. "Ma on odsiać rzeczywistych przedsiębiorców od tych, którzy zdaniem resortu prowadzą fikcyjną działalność gospodarczą" - wskazuje "Rz".(PAP)

agzi/ pch/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (34)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
loosac
I cyk -Sp. z o.o. albo 2-3 godziny w miesiacu na rzecz innych firm, po 100PLN+VAT.
karbinadel
Kolejne "ułatwienia" dla przedsiębiorców. Ale ta pazerność was kiedyś zgubi, drogie pisiorki
infinum
skończy się tak, że każdy kto zarabia więcej założy z o.o. lub podpisze umowy z podmiotami zagranicznymi, a ci co zarabiają mniej przejdą do szarej strefy.

Tych nieszczęśników, którzy będą musieli przejść na etat będzie na tyle mało, że się ta cała operacja odbije rządowi czkawką.

Za to wszystkich
skończy się tak, że każdy kto zarabia więcej założy z o.o. lub podpisze umowy z podmiotami zagranicznymi, a ci co zarabiają mniej przejdą do szarej strefy.

Tych nieszczęśników, którzy będą musieli przejść na etat będzie na tyle mało, że się ta cała operacja odbije rządowi czkawką.

Za to wszystkich przedsiębiorców i klasę średnią tak to zirytuje, że dla zasady ukarzą pacanów przy najbliższych wyborach - choćby nawet miał to być powrót PO.
prosto-o-pieniadzach
1-os działalność to w większości wypadków zwykła śmieciówka

ps. w UK tez zaczynają się brać za fikcyjnych sole trader
prosto-o-pieniadzach
jeżeli wystawiasz 1 fv 1 klientowi to pewnie uznają to za umowę o prace i nakażą zmianę umowy + zaległy zus
som4one odpowiada prosto-o-pieniadzach
Co jak wystawiasz jedną fakturę miesięcznie na zagraniczną spółkę? Nie możesz mieć z nimi innej umowy niż B2B.
coderx odpowiada prosto-o-pieniadzach
Proponuję w ogóle nie wystawiać, działalność wygeneruje stratę, Ty zachowasz status przedsiębiorcy i nie każą Ci niczego zwracać. SP dostanie przy tym 0 zł podatku by żyło się lepiej.
obsservator odpowiada prosto-o-pieniadzach
Zależy co jest na tej fakturze, tak myślę.
coderx odpowiada som4one
Dlatego w ten sposób wycelują działa w 60% branży IT która pcha ten świat do przodu. Tutaj normą jest elastyczny dzień pracy rozliczany na godziny z dowolną lokalizacją IP miejsca pracy. A to czy piszesz dla 1 dużej firmy czy rozdrabniasz się to kwestia wyboru. Nie wiem jaka umowa uop to zagwarantuje. Efekt będzie taki,Dlatego w ten sposób wycelują działa w 60% branży IT która pcha ten świat do przodu. Tutaj normą jest elastyczny dzień pracy rozliczany na godziny z dowolną lokalizacją IP miejsca pracy. A to czy piszesz dla 1 dużej firmy czy rozdrabniasz się to kwestia wyboru. Nie wiem jaka umowa uop to zagwarantuje. Efekt będzie taki, że znowu wielu odpłynie na zachód.

Powiązane: Podatek liniowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki