Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online TERAZ

Redakcja poleca

Rozliczającym PIT-y kolejny rok z rzędu polecamy sprawdzony, a przy tym darmowy program e-Pity. To proste w obsłudze narzędzie, z którym poradzi sobie każdy podatnik. Co ważne - umożliwia też wysłanie gotowego druku do urzędu skarbowego.

Malwina Wrotniak

Malwina Wrotniak redaktor naczelna Bankier.pl

Fiskus chce uderzyć w liniowy PIT

Ministerstwo Finansów pracuje nad "testem przedsiębiorcy", który odsieje biznes od samozatrudnienia - informuje w środę "Rzeczpospolita".

(fot. Bartłomiej Kudowicz / FORUM)

Według dziennika fiskus "niechętnym okiem" patrzy na jednoosobową działalność gospodarczą, zwłaszcza tę opodatkowaną liniowym 19-proc. podatkiem dochodowym. W jego ocenie to jeden z problemów polskiego systemu podatkowego.

"Chodzi o to, że znaczna część takich przedsiębiorców pracuje na rzecz jednego pracodawcy, któremu co miesiąc wystawia jedną fakturę VAT. Według fiskusa taka działalność gospodarcza to fikcja służąca płaceniu niższych podatków i składek na ZUS niż ci, którzy u tego samego pracodawcy wykonują takie same obowiązki w ramach umowy o pracę" - wyjaśnia gazeta.

Jak czytamy, problem ten chce rozwiązać Ministerstwo Finansów za pomocą "testu przedsiębiorcy", nad którym obecnie pracuje. "Ma on odsiać rzeczywistych przedsiębiorców od tych, którzy zdaniem resortu prowadzą fikcyjną działalność gospodarczą" - wskazuje "Rz".(PAP)

agzi/ pch/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 loosac

I cyk -Sp. z o.o. albo 2-3 godziny w miesiacu na rzecz innych firm, po 100PLN+VAT.

! Odpowiedz
3 24 karbinadel

Kolejne "ułatwienia" dla przedsiębiorców. Ale ta pazerność was kiedyś zgubi, drogie pisiorki

! Odpowiedz
2 31 infinum

skończy się tak, że każdy kto zarabia więcej założy z o.o. lub podpisze umowy z podmiotami zagranicznymi, a ci co zarabiają mniej przejdą do szarej strefy.

Tych nieszczęśników, którzy będą musieli przejść na etat będzie na tyle mało, że się ta cała operacja odbije rządowi czkawką.

Za to wszystkich przedsiębiorców i klasę średnią tak to zirytuje, że dla zasady ukarzą pacanów przy najbliższych wyborach - choćby nawet miał to być powrót PO.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
24 4 prosto-o-pieniadzach

1-os działalność to w większości wypadków zwykła śmieciówka

ps. w UK tez zaczynają się brać za fikcyjnych sole trader

! Odpowiedz
7 8 prosto-o-pieniadzach

jeżeli wystawiasz 1 fv 1 klientowi to pewnie uznają to za umowę o prace i nakażą zmianę umowy + zaległy zus

! Odpowiedz
0 13 som4one odpowiada prosto-o-pieniadzach

Co jak wystawiasz jedną fakturę miesięcznie na zagraniczną spółkę? Nie możesz mieć z nimi innej umowy niż B2B.

! Odpowiedz
1 13 coderx odpowiada prosto-o-pieniadzach

Proponuję w ogóle nie wystawiać, działalność wygeneruje stratę, Ty zachowasz status przedsiębiorcy i nie każą Ci niczego zwracać. SP dostanie przy tym 0 zł podatku by żyło się lepiej.

! Odpowiedz
1 1 obsservator odpowiada prosto-o-pieniadzach

Zależy co jest na tej fakturze, tak myślę.

! Odpowiedz
0 26 coderx odpowiada som4one

Dlatego w ten sposób wycelują działa w 60% branży IT która pcha ten świat do przodu. Tutaj normą jest elastyczny dzień pracy rozliczany na godziny z dowolną lokalizacją IP miejsca pracy. A to czy piszesz dla 1 dużej firmy czy rozdrabniasz się to kwestia wyboru. Nie wiem jaka umowa uop to zagwarantuje. Efekt będzie taki, że znowu wielu odpłynie na zachód.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.