Firmy znalazły sposób ucieczki przed PPK

Znacząco wzrosła liczba wniosków o rejestrację pracowniczych programów emerytalnych, które zwalniają firmy z obowiązku tworzenia PPK - informuje "Rzeczpospolita".

(YAY Foto)

Firmy, które prowadzą u siebie pracownicze programy emerytalne, będą zwolnione z konieczności zaoferowania Pracowniczych Programów Kapitałowych. Mimo że są one droższe.

"Z wyliczeń Instytutu Emerytalnego wynika, że opłacenie składki do PPE dla 25 proc. załogi, przekłada się na składki do PPK dla 78 proc. pracowników. – Firmy decydują się jednak na to pierwsze rozwiązanie. Z wielu powodów, choćby dlatego, że w czasach kłopotów ze znalezieniem pracowników może być ono zachętą do wyboru właśnie ich oferty, może w tym względzie dawać przewagę konkurencyjną nad ofertami zatrudnienia u innych pracodawców. PPE to także większa swoboda w inwestowaniu pieniędzy odkładanych przez pracowników – tłumaczy gazecie Marcin Wojewódka, wiceprezes Instytutu Emerytalnego".

Firmy muszą też spełnić dodatkowe warunki. Do PPE musi w firmie należeć co najmniej 25 proc. załogi, a składka, którą pracodawca wpłaca na konto pracownika w PPE nie może być niższa niż 3,5 proc. jego pensji brutto.

– PPE stanowią alternatywę dla PPK. W konsekwencji obserwujemy wzmożony wpływ wniosków o wpis pracowniczego programu emerytalnego do rejestru PPE oraz wniosków składanych przez pracodawców prowadzących już PPE w zakresie zmiany wysokości składki podstawowej – poinformował gazetę Jacek Barszczewski, dyrektor departamentu komunikacji społecznej w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego.

Od 4 października 2018 r. do 15 lutego 2019 r. UKNF otrzymał 254 wnioski o wpis PPE do rejestru. "Dodatkowo pracodawcy, którzy mają już u siebie PPE, złożyli 154 wnioski o wpis zmian w tych programach, obejmujące również ustalenie nowej wysokości składki podstawowej (w tym od 1 stycznia do 15 lutego 2019 r. – 34 takie wnioski). We wnioskach o zmiany pracodawcy podnosili składkę podstawową do 3,5 proc., tak, by spełniała ona wymóg zwolnienia z obowiązku tworzenia PPK. W całym 2018 r. powstało 206 nowych PPE. Do rejestru PPE wpisano też 167 zmian w już istniejących programach. Dla porównania w 2017 r. do tego rejestru wpisano 48 nowych programów. (...) Według danych na 18 lutego 2019 roku działa 1264 pracowniczych programów emerytalnych. A UKNF rozpatruje 353 sprawy z nimi związane" - czytamy w gazecie.

Jak PPK będą inwestowały nasze pieniądze?

Prywatne, dobrowolne, automatyczne, kapitałowe – to główne cechy Pracowniczych Planów Kapitałowych. Tak program zaprezentował rząd. A jak to wszystko będzie wyglądało w praktyce?

KWS

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 5 bodziaa

Jeszcze zobaczymy kto najlepiej skorzysta na tym ppe i ppk. Te drugie jeszcze nie zaczęło na dobre funkcjonować a już wzbudza sporo emocji. Ja sobie poczekam i zobaczę kilka miesięcy od lipca i wtedy podejmę decyzję czy zostać w ppk czy nie. Dobrze, że jakby co można się wypisać w dowolnym momencie no i zabrać kasę

! Odpowiedz
4 10 jendreka

Nie dziwię się, PPE jest też korzystniejsze dla pracownika po przejściu na emeryturę. PPE to dzisiaj jedyny program emerytalny o charakterze prywatnym.

! Odpowiedz
1 28 sublt2

Jak można pisać że"PPK jest tańsze"?
Przecież jeżeli będzie nieudolnie inwestować to będzie tak drogie, że nie będzie na to stać nikogo normalnego.

! Odpowiedz
43 46 carlito1

To taki ukryty podatek??? Pamiętajmy, że rządzi nami komunistyczno socjalistyczny rząd z banksterem na czele...

! Odpowiedz
4 23 saintclair

https://www.youtube.com/watch?v=ERslk3Hmlnk
Można tę samą kurę oskubać 2 X
?????
U nas się próbuje to zrobić

! Odpowiedz
34 21 krystiangw

Pracuje w firmię w której wprowadzono PPE rok temu i bardzo sobie chwalę. Dostaje 3,5% pensji, sam nie zadeklorwałem żadnej wpłaty.

! Odpowiedz
21 51 kimdzongtusk

Dostajesz tylko 3,5% pensji ? To z czego Ty żyjesz ?

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 27 coderx

Nie lepiej pójść po podwyżkę o 10%?

! Odpowiedz
6 11 krystiangw odpowiada coderx

A kto powiedział że PPE wyklucza podwyżkę? ;)

Generalnie każdy pracownik mógł przystąpić do PPE doborwolnie więc z mojej perspektywy to jest dodakowe 3.5%

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne