Firmy tracą wiarę w gaz łupkowy

Zachodnie firmy tracą wiarę w sukces poszukiwań w Polsce gazu łupkowego - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Zachodnie firmy tracą wiarę w sukces poszukiwań w Polsce gazu łupkowego (Thinkstock)

W ciągu sześciu lat wykonano w naszym kraju 66 odwiertów poszukiwawczych, z czego udany jest w zasadzie jeden, w Lewinie na Pomorzu. "Firma San Leon uzyskała tam wyniki dające nadzieję na 200 - 400 tysięcy stóp sześciennych gazu rocznie".

Jednak firma dopiero w przyszłym roku weźmie się za kluczowe zabiegi poszukiwawcze: wiercenie poziome i szczelinowanie hydrauliczne. Czekała bowiem na wyniki prac innych firm, prowadzonych w okolicy, a te nie są zachęcające. Rezultaty badań złoża Lublewo były tak słabe, że prowadząca je firma sprzedała koncesje i zamknęła działalność w Polsce. Kilka tygodni temu zakończono prace na złożu Gapowo, ale ciągle nie ma ich oficjalnego rezultatu. "Gdyby wyniki były zachęcające, już dawno odtrąbiliby sukces" - powiedział menadżer jednej z firm poszukiwawczych. "Puls Biznesu" pisze, że inwestorzy coraz chętniej zerkają na Wielką Brytanię, gdzie są złoża gazu łupkowego, a podejście rządu do poszukiwań jest coraz przychylniejsze.

"Puls Biznesu" 26 11 Siekaj/jj

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 9 ~Janusz_Biznesu

Ja straciłem wiarę jak UE zaczęło się wtrącać.

! Odpowiedz
1 13 ~Dżejms

Myślałem że w Polsce obowiązują metry sześcienne? A tu jakieś łokcie, stopy, pazury czy co tam jeszcze.

! Odpowiedz
4 8 ~J23

To bardzo dobra wiadomosc ze zachodnie firmy odchodza. Niech wierca nasze.

! Odpowiedz
1 0 ~Piotr

Głupiś. Nasze nie mają takich pieniędzy. Poza tym po co wydawać 3-4 razy więcej kasy i nie trafić na gaz jak można wydać mniej i nawiercić pewne złoże konwencjonalne.Gdy zagraniczne firmy wyjdą z Polski, polskie firmy porzucą gaz łupkowy na wiele lat.

! Odpowiedz
2 1 ~pragmatysta

A co to jest polska firma? W komunie żyjemy czy co?

! Odpowiedz
0 1 ~Grzechu_comeback

NIE, ale np w USA nikt by nie miał wątpliwości co to jest amerykańska firma, lub w Niemczech nikt takich pytań by nie zadawał.... Żyjemy w postkomunie, lub inaczej w byłej kolonii a to jak widać produkuje konkretne osoby z konkretnymi pytaniami :)

! Odpowiedz
0 6 ~ziutek

dora wiadomosc moze ochronimy srodowisko i wode , zreszta przy spadku cen weglowodorow i tak nie oplaca sie eksploatacja gazu lupkowego

! Odpowiedz
1 5 ~aja

Widać, jak Komorowski z Tuskiem, a teraz Kopacz graja na Putina i skutecznie zniechęcają firmy do poszukiwań gazu łupkowego. Identycznie się dzieje w sprawie gazoportu. Litwini już mogli u siebie uruchomić a u nas nie wiadomo kiedy i czy w ogóle skończą. I na pewno nie za tej władzy.

! Odpowiedz
1 5 ~olśniony

Zwątpiłem w możliwość wydobywania gazu łupkowego w Polsce, gdy PO wygrała wybory po raz drugi, ci ludzie nie mają za grosz ambicji aby Polska była Polską z możliwością rozwoju gospodarczego i niezależną gospodarczo jak to tylko możliwe. Za komuny jak na ówczesne czasy lepiej staliśmy niż dziś, zresztą dziś to wcale nie stoimy, dziś to leżymy na łopatkach a to co wytwarzamy to niezbędne minimum do przetrwania jako państwo. Jeśli kolejne 4 lata utrzymają się przy władzy to spełni się to co powiedział Sienkiewicz, choć poniekąd PO już to się udało zrealizować.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Genoweffa

Bo w Tuskolandi nic sie nie opłaca!!!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne