REKLAMA

Firmy tracą wiarę w gaz łupkowy

2014-11-26 01:44
publikacja
2014-11-26 01:44
fot. Thinkstock / Thinkstock

Zachodnie firmy tracą wiarę w sukces poszukiwań w Polsce gazu łupkowego - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Zachodnie firmy tracą wiarę w sukces poszukiwań w Polsce gazu łupkowego (Thinkstock)

W ciągu sześciu lat wykonano w naszym kraju 66 odwiertów poszukiwawczych, z czego udany jest w zasadzie jeden, w Lewinie na Pomorzu. "Firma San Leon uzyskała tam wyniki dające nadzieję na 200 - 400 tysięcy stóp sześciennych gazu rocznie". Jednak firma dopiero w przyszłym roku weźmie się za kluczowe zabiegi poszukiwawcze: wiercenie poziome i szczelinowanie hydrauliczne. Czekała bowiem na wyniki prac innych firm, prowadzonych w okolicy, a te nie są zachęcające. Rezultaty badań złoża Lublewo były tak słabe, że prowadząca je firma sprzedała koncesje i zamknęła działalność w Polsce. Kilka tygodni temu zakończono prace na złożu Gapowo, ale ciągle nie ma ich oficjalnego rezultatu. "Gdyby wyniki były zachęcające, już dawno odtrąbiliby sukces" - powiedział menadżer jednej z firm poszukiwawczych. "Puls Biznesu" pisze, że inwestorzy coraz chętniej zerkają na Wielką Brytanię, gdzie są złoża gazu łupkowego, a podejście rządu do poszukiwań jest coraz przychylniejsze.

"Puls Biznesu" 26 11 Siekaj/jj

Źródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~alfred
W Tuskolandzie tylko darmowe żarcie na koszt POdatnika się opłaca nawet prezes panstwowego giganta POtrafi wpierd...ć na koszt POdatnika
~Genoweffa
Bo w Tuskolandi nic sie nie opłaca!!!
~olśniony
Zwątpiłem w możliwość wydobywania gazu łupkowego w Polsce, gdy PO wygrała wybory po raz drugi, ci ludzie nie mają za grosz ambicji aby Polska była Polską z możliwością rozwoju gospodarczego i niezależną gospodarczo jak to tylko możliwe. Za komuny jak na ówczesne czasy lepiej staliśmy niż dziś, zresztą dziś Zwątpiłem w możliwość wydobywania gazu łupkowego w Polsce, gdy PO wygrała wybory po raz drugi, ci ludzie nie mają za grosz ambicji aby Polska była Polską z możliwością rozwoju gospodarczego i niezależną gospodarczo jak to tylko możliwe. Za komuny jak na ówczesne czasy lepiej staliśmy niż dziś, zresztą dziś to wcale nie stoimy, dziś to leżymy na łopatkach a to co wytwarzamy to niezbędne minimum do przetrwania jako państwo. Jeśli kolejne 4 lata utrzymają się przy władzy to spełni się to co powiedział Sienkiewicz, choć poniekąd PO już to się udało zrealizować.
~aja
Widać, jak Komorowski z Tuskiem, a teraz Kopacz graja na Putina i skutecznie zniechęcają firmy do poszukiwań gazu łupkowego. Identycznie się dzieje w sprawie gazoportu. Litwini już mogli u siebie uruchomić a u nas nie wiadomo kiedy i czy w ogóle skończą. I na pewno nie za tej władzy.
~ziutek
dora wiadomosc moze ochronimy srodowisko i wode , zreszta przy spadku cen weglowodorow i tak nie oplaca sie eksploatacja gazu lupkowego
~pragmatysta
A co to jest polska firma? W komunie żyjemy czy co?
~Grzechu_comeback
NIE, ale np w USA nikt by nie miał wątpliwości co to jest amerykańska firma, lub w Niemczech nikt takich pytań by nie zadawał.... Żyjemy w postkomunie, lub inaczej w byłej kolonii a to jak widać produkuje konkretne osoby z konkretnymi pytaniami :)
~J23
To bardzo dobra wiadomosc ze zachodnie firmy odchodza. Niech wierca nasze.
~Piotr
Głupiś. Nasze nie mają takich pieniędzy. Poza tym po co wydawać 3-4 razy więcej kasy i nie trafić na gaz jak można wydać mniej i nawiercić pewne złoże konwencjonalne.Gdy zagraniczne firmy wyjdą z Polski, polskie firmy porzucą gaz łupkowy na wiele lat.
~Dżejms
Myślałem że w Polsce obowiązują metry sześcienne? A tu jakieś łokcie, stopy, pazury czy co tam jeszcze.

Powiązane: Gaz łupkowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki