Firmy szukają nowych rajów podatkowych

Coraz więcej przedsiębiorców planuje rejestrację spółki w Libanie, by płacić niższy podatek. Popularna jest też Malta i niektóre kraje arabskie.

Polska podpisała w ostatnim czasie oraz renegocjowała zmiany w wielu umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania. Od początku 2015 r. obowiązują też przepisy ustawy o zagranicznej spółce kontrolowanej, która ma na celu ograniczenie możliwości wprowadzania zysków do powiązanych spółek. Wszystko po to, by zamknąć firmom możliwość ucieczki przed fiskusem do krajów mające niższe stawki danin - pisze "Rzeczpospolita".

"Przedsiębiorcy wciąż jednak poszukują rozwiązań, które pozwolą im obniżyć podatki" - mówi prawnik Marcin Malinowski.

Świadczy o tym liczba wniosków o wydanie interpretacji podatkowej.

(PAP)

pd/ mars/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~Ekonomista

Powinno się zakazac działalności firm w Polsce i w całej UE zarejestrowanych w rajach podatkowych.

! Odpowiedz
0 8 ~anty_ryży-kutong

zamiast idioci z wiejskiej obniżyć w Polsce podatki żeby naszym mniej zabierano i inni u nas by zakładali to wolą podnosić podatki i zatrudniać coraz więcej osób w fiskusie.

po psl robili tak specjalnie a pis to ekonomiczni analfabeci i nie rozumieją podstaw ekonomii.

! Odpowiedz
1 4 ~anty_ryży-kutong

zamiast używać zwrotu "danina" powinni używać zwrotu "haracz"

! Odpowiedz
0 1 ~jesh-ldn

raczej 'wymuszenie rozbójnicze'

! Odpowiedz
1 2 ~bogart15

Chyba logiczną zasadą powinno być , że jeżeli prowadzisz dzałąlność gospodarczą w krajach A, B i C to w każdym z tych krajów powinienes podpadać pod prawo podatkowe tego kraju. W tych krajach generujesz przychody, koszty, zatrudniasz ludzi. Co ma do tego ,ze FIRMA jest zarejestrowana np w LIBANIE, gdzie przychody/koszty stanowią ułamek tego co FIRMA osiąga w pozostałych krajach. Chyba tak sie zaczyna wreszcie dziać patrząc na podatki do których został zmuszony Goggle we Francji i UK. Trocze logiki nigdy nie zaszkodzi

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 6 ~wow_

Niezly artykul, sporo mozna sie dowiedziec z niego. Widac, ze autor sporo sie napracowal. Szacunek.

Mam tez taki na szybko, mozecie Panstwo z bankier.pl przekleic, nie mam nic przeciwko:

Trudna sytuacja bankow- w zwiazku z wprowadzeniem podatku od aktywow bankowych, banki przewiduja spadek zyskow. Kwoty moga byc znaczace. Banki szukaja.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.