REKLAMA

Firmy niesolidne jak w Polsce

2015-05-15 04:28
publikacja
2015-05-15 04:28
fot. thinkstock / Bankier.pl

Praktyka opóźniania płatności staje się w Polsce zwyczajem. W najsolidniejszych krajach UE w terminie płaconych jest ponad 90 proc. faktur, u nas tylko 40 proc.

Praktyka opóźniania płatności staje się w Polsce zwyczajem
Praktyka opóźniania płatności staje się w Polsce zwyczajem (thetaXstock)
Niemal 8 proc. zobowiązań handlowych polskich firm płaconych jest 120 i więcej dni po terminie wymagalności - informuje "Rzeczpospolita". Wg wywiadowni gospodarczej Bisonde Polska, w krajach UE gorsze są od nas tylko Portugalia i Grecja. Najlepsze są firmy w Danii, gdzie z takim opóźnieniem nie zapłacono żadnej faktury.

Opóźnianie płatności firmom opłaca się, bo dzięki temu nie muszą zaciągać kredytów obrotowych. Natomiast te dotknięte zatorami płatniczymi są rozczarowane tempem poprawy tej sytuacji.

Więcej na http://www.rp.pl (PAP)

sto/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (16)

dodaj komentarz
~grupadelegatpl
No niestety opóźnienia w płatnościach za wystawioną fakturę to chleb powszedni. Na dzień dzisiejszy prowadzić biznes to spore ryzyko bowiem co z tego ,że mamy spory obrót jak nie spływają nam pieniądze za wystawione faktury. Króluje wirtualny pieniądz ba od którego jeszcze trzeba zapłacić podatek. Często jest No niestety opóźnienia w płatnościach za wystawioną fakturę to chleb powszedni. Na dzień dzisiejszy prowadzić biznes to spore ryzyko bowiem co z tego ,że mamy spory obrót jak nie spływają nam pieniądze za wystawione faktury. Króluje wirtualny pieniądz ba od którego jeszcze trzeba zapłacić podatek. Często jest tak ,że czekamy w nieskończoność na to,iż nasz szanowny kontrahent zlituje się i wyślę nam nasze zarobione pieniądze no i czekamy i czekamy a pieniędzy brak. Boimy podjąć się bardziej radykalne kroki bo stracimy klienta-kontrahenta. Należy jednak pamiętać,że nie możemy wpaść w tą spirale niemocy. Należy w odpowiednim czasie podjąć stosowne kroki. Pamiętajmy ,że każda wierzytelność przedawnia się a wtedy tracimy szansę prawnego dochodzenia jej na drodze sądowej.Poza tym nieuczciwemu kontrahentowi naprawdę możemy uprzykrzyć życie np. złożyć wniosek o upadłość, zakazie prowadzenia działalności , wyjawieniu majątku i inne.

grupadelegat.pl
Pozdrawiam
~Rozsądny
Mam w Polsce jeszcze tylko 5 klientów-z jakichś 40 uprzednio.Złych płatników wyeliminowałem i mam święty spokój.Lepszy wróbel w garści.....Faktura jeszcze nie wystawiona,a już są o nią prośby,aby móc mi zapłacić.Jestem uczciwy i mam uczciwych klientów.Niemałe podatki płacę również przed terminem.Takich ludzi Mam w Polsce jeszcze tylko 5 klientów-z jakichś 40 uprzednio.Złych płatników wyeliminowałem i mam święty spokój.Lepszy wróbel w garści.....Faktura jeszcze nie wystawiona,a już są o nią prośby,aby móc mi zapłacić.Jestem uczciwy i mam uczciwych klientów.Niemałe podatki płacę również przed terminem.Takich ludzi jest tutaj mimo wszystko wielu.
Złem jest coś innego.M.In. zagraniczne sieci detaliczne,które polskim dostawcom (niektórym bardzo zaślepionym chciwością) płacą po 90-120 dniach,a tym w swoich krajach po dniach 30.Brakuje więc kapitału,które to sieci zasysają.Pozdrawiam.
~piotrek
Prawda jest taka, że ludźmi kieruje chciwość.gdyby wszyscy płacili gotówką problem by zniknął.w Polsce pojawił się jeszcze inny sposób.... proszę o zaliczkę.a potem ktos, kto już ma pewne zlecenie ustawi ciebie na końcu kolejki i zajmie się pracą wtedy kiedy nie będzie miał nic innego do roboty.
~bisssnesy
Do konca 2010 roku nie mozna bylo wziąć na firme kredytu, nie wiem jak jest teraz, wiec kontrachenci zawieszaja sie na kupieckim kredycie bo to tanio i pewnie i w ogole sa obroty. Prawda jest taka, ze gdyby nie dawano odroczonego terminu to Polandia juz dawno rozgrywala by koncowke greckiego scenariusza czyli plajte. Rozmowa z Do konca 2010 roku nie mozna bylo wziąć na firme kredytu, nie wiem jak jest teraz, wiec kontrachenci zawieszaja sie na kupieckim kredycie bo to tanio i pewnie i w ogole sa obroty. Prawda jest taka, ze gdyby nie dawano odroczonego terminu to Polandia juz dawno rozgrywala by koncowke greckiego scenariusza czyli plajte. Rozmowa z bankiem," no damy panu kredyt, ale potrzebne zabezpieczenie w wysokosci kredytu najlpiej w gotowce na naszym koncie"!!!!!! Po co dzialalnosc gospodarcza jak z lichwy mozna bez wysilku zarabiac krocie. Porownajcie zyski bankow i firm. Prawo bankowe do likwidacji i trzeba pisac od nowa, likwidacja rezerwy czastkowej i zakaz obracania depozytem i wtedy mamy rowne zasady! Bank chetniej pozyczy pijaczkowi na dowod niz firmie rzemieslniczej co zatrudnia 2 pracownikowi, spytajcie szczurka dlaczego? Jak zakladam firme jednoosobowa w Danii dostaje kredyt odnawialny od pierwszego dnia dzialanosci w wysokosci 100 tys . Szczurki , Balcerowicze itp rostowskie do piachu
~Gość
A może dobrze by było, aby polskie firmy dysponował rezerwą kapitału? Skąd pomysł, że wszystko musi działać na pożyczkach?
~ki
Potwierdzam. Aby dostać kredyt na firmę trzeba mieć duże przychody. Dać coś pod zastaw a i tak przyznają jakieś grosze a nie kredyt. Odsetki spłacać trzeba kosmiczne.
~zk
Ten zwyczaj to jest normą od 1980 roku. Właśnie przejrzałem swoje faktury za ostatnie 5 lat. Żadna nie została zapłacona w terminie za wyjątkiem budżetówki i niemieckiego kontrachenta. Te niepłacone w terminie miały termin płatności 30 dni.
~elektroniczny_pastuH
Temat pochodzenia zostawcie w spokoju kochane trole bo się możecie poślizgnąć na własnej flegmie.
~Dżejms
A rolnikom jak płacą. Tu dopiero są opóźnienia.
~miro
trzeba zlikwidowac żydowski "pomysł" 14-dniowego płacenia za fakture, kupujesz towar płąc od razu, precz z żydowską lichwą!!!!!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki