REKLAMA

Firmy gonią uczelnie w B+R

2020-10-09 06:36
publikacja
2020-10-09 06:36
Firmy gonią uczelnie w B+R
Firmy gonią uczelnie w B+R
/ ingimage

Do tej pory Polska była płatnikiem netto w największym programie badawczym UE. Od dwóch lat sytuacja się polepsza, a resort nauki ma plan, jak zdobywać więcej grantów – informuje "Puls Biznesu".

"PB" zwraca uwagę, że "w największym programie badawczym Unii Europejskiej — Horyzoncie 2020 (H2020) Polska finansuje działalność B+R firm i naukowców z Niemiec, Francji i Hiszpanii".

Nasz kraj wpłaca do budżetu programu ponad 3 proc., a w formie grantów do polskich firm, ośrodków badawczych i uczelni wraca 1,23 proc. Do tej pory było to łącznie 692,4 mln EUR, które otrzymało 1106 jednostek realizujących 2219 projektów.

"Planujemy i wdrażamy dwie duże zmiany, które mogą zachęcić firmy i jednostki naukowe do startu w konkursach" — zapowiada w rozmowie z "Pulsem Biznesu" Mateusz Gaczyński, zastępca dyrektora departamentu innowacji i rozwoju w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW).

Pierwsza dotyczy połączenia finansowania z HE z polskimi funduszami strukturalnymi na badania i innowacje.

"Udało się wynegocjować przepisy, które pozwolą polskim uczestnikom partnerstw na wykorzystanie pieniędzy strukturalnych na wkład własny" — wyjaśnia Gaczyński.

Druga zmiana, którą chce wprowadzić MNiSW, to system wynagrodzeń dla pracowników jednostek naukowych, którzy zaangażują się w projekty HE.

"Prowadzimy z KE dialog dotyczący stworzenia systemu wynagrodzeń dla wszystkich jednostek naukowych w Polsce, który umożliwi wzrost pensji naukowców biorących udział w projektach o 100-150 proc. Pieniądze pochodziłyby właśnie z HE" — mówi Gaczyński. (PAP)

wnk/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
jangcy
Mialem (nie-)przyjmność pracować z naukowcami ze szkól wyższych - tymi z dziedzin technicznych. Albo miałem pecha albo po prostu to fakt ze dla 90% z nich granty to są pieniądze do przejedzenia - dla Państwa to jest kasa wyrzucona w błoto. Nie ma tam żadnego sensownego "B" które dałoby sie przekuć w jakiekolwiek Mialem (nie-)przyjmność pracować z naukowcami ze szkól wyższych - tymi z dziedzin technicznych. Albo miałem pecha albo po prostu to fakt ze dla 90% z nich granty to są pieniądze do przejedzenia - dla Państwa to jest kasa wyrzucona w błoto. Nie ma tam żadnego sensownego "B" które dałoby sie przekuć w jakiekolwiek pożyteczne "R" dla gospodarki.
Co zreszta widac w praktyce - spadaja z tapety natychmiast projekty w ktorych wymagana jest jakakolwiek komercjalizacja. Uczelniacy dostaja sraczki jak usłyszą to słowo.
Zreszta w przypadku przedsiębiorców ten procent jest niższy ale zapewne nie jakoś zdecydowanie. Wyczuwam że 70-80% pieniedzy jest zmarnowanych. Tak jak poszło na rodzine Szumowskiego.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki