REKLAMA

"Firmy farmaceutyczne mają problem ze składnikiem rosyjskiej szczepionki na Covid-19"

2020-12-04 19:21
publikacja
2020-12-04 19:21
fot. Vitaly Nevar / TASS

W Rosji w przyszłym tygodniu powinna ruszyć kampania szczepień przeciwko koronawirusowi, tymczasem firmy farmaceutyczne mają problem z regularną produkcją drugiego składnika krajowej szczepionki Sputnik V - podał w piątek niezależny portal Meduza.

Obecnie w magazynach w Rosji znajduje się około 500 tys. dawek Sputnika V - powiedział Meduzie urzędnik szczebla federalnego oraz rozmówca z branży farmaceutycznej. Każda dawka szczepionki składa się z dwóch komponentów, które są podawane - według różnych źródeł - w odstępie dwóch bądź trzech tygodni.

O ile pierwszy komponent Sputnika V wyprodukowano już w dużej ilości, to z powodów technologicznych są problemy ze stabilnością dostaw drugiego komponentu - pisze Meduza. Okazał się on "bardziej kapryśny" podczas produkcji, która wymaga innej technologii niż pierwszy komponent.

Jak zauważają autorzy materiału, w tej sytuacji rozpoczęcie kampanii szczepień jest możliwe, ale trudne będzie ukończenie szczepienia.

Sputnik V powstaje w ilościach przemysłowych w dwóch zakładach farmaceutycznych: Generium i Binnofarm. Wkrótce powinna dołączyć do nich trzecia - firma Biocad z Petersburga. Zapowiadała ona, że w grudniu wyprodukuje około miliona dawek Sputnika V. Źródło Meduzy w jednej z firm-producentów powiedział, że pierwszą dawkę mogą teraz wytwarzać wszystkie trzy zakłady. "Jednak drugiej dawki jest za mało i nikt teraz nie powie, ile jej jest obecnie" - powiedziało źródło.

Prezydent Władimir Putin mówił w czwartek, że w najbliższym czasie ilość preparatu Sputnik V przekroczy liczbę 2 milionów dawek.

Według jednego ze źródeł cytowanych przez niezależny portal zmieniła się teraz koncepcja szczepień: między podaniem pierwszego i drugiego składnika może minąć nawet 50 dni. Z tego powodu jako "całkowicie realne" źródło to ocenia zaszczepienie dwóch milionów osób do końca roku, z zastrzeżeniem, że otrzymają one tylko pierwszy składnik.

Rozmówcy portalu oceniają, że dopracowanie procesów technologicznych i instalacja dodatkowego sprzętu, potrzebnego do produkcji drugiego składnika Sputnika V, zajmie około półtora miesiąca.

Z Moskwy Anna Wróbel

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (7)

dodaj komentarz
darius19
czy kolega "ajwaj" nie moze przeczytac tytulu - produkcja skladnika rosyjskiej szczepionki - sa problemy. Tak bywa. Proste. Putin nie potrzebuje adwokatow i chwalcow - a moze potrzebuje?
ajwaja
Problemy ma MEDUZA,
co to MEDUZA i skad ma kase? W tle poszukiwany za mord na zlecenie Chodorkowski. Odsiedzial 10 lat w Rosji

"" Malo znana V kolumna, ruso-freników.
Powstal przy masakrze MAJDANA 12.4.2014
Właścicielem publikacji internetowej jest Medusa Project SIA, spółka zarejestrowana na Łotwie,
Problemy ma MEDUZA,
co to MEDUZA i skad ma kase? W tle poszukiwany za mord na zlecenie Chodorkowski. Odsiedzial 10 lat w Rosji

"" Malo znana V kolumna, ruso-freników.
Powstal przy masakrze MAJDANA 12.4.2014
Właścicielem publikacji internetowej jest Medusa Project SIA, spółka zarejestrowana na Łotwie, o kapitale zakładowym w wysokości 2,8 tys. euro.
Miesiąc później Timczenko i Kołpakow przyjechali do Szwajcarii ponownie - już z biznesplanem tego, co później stało się "Meduzą". Po tym spotkaniu odbyły się miesiące negocjacji. Chodorkowski wycofał się z procesu opracowywania strategii i taktyki nowych mediów, wyznaczając swojego pełnomocnika Borysa Zimina.

W styczniu 2017 roku publikacja usunęła dwa ogłoszenia o możliwości zarabiania poprzez opcje binarne, stworzone z udziałem "Laboratorium Technologii Inwestycyjnych", pierwotnie opublikowane na przełomie 2015 i 2016 roku. Stało się to po pojawieniu się publikacji na temat oszukańczego charakteru tej organizacji[44].""
ajwaja
A Sputnikem V szczepia
kto sie chce na biezaco

"Zachód" ma problemy ze szczepionkami,
coraz bardziej przecieka wiedza o toksycznosci. Odszkodowan nikt nie zaplaci
lukaszslask
To samo ze szczepionkami na grype...
pierwsza dawke podaja,a drugiej juz nie ma
czyli szczepienia nic nie warte
to tj kupic nowy silnik,tylko nie miec do niego oleju......
and00
To jak to jest, Ruskie mają nieprzebadaną szczepionkę od kilku miesięcy miesięcy, ale nie mogą jej wyprodukować, a firmy zachodnie skończyły badania tydzień-dwa temu, i już rozpoczynają szczepienia do tego nie planują 2 mln jak Ruscy, a sam Pfizer ma mieć 50 mln do końca roku???
No gieroi Putin coś słabo...
_xyz
Niech zastąpią samogonem. Wielkiej różnicy w skuteczności nie zrobi.
adamii
jesli chodzi o szczepionki to jak zwykle brak szczegolow. Brak (jakichs) komponentow, (jakis) skladnik jest kaprysny. Widze tajemnica na tajemnicy.

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki