Firma z Florydy sprzedaje wino "wolne od Trumpa"

Importer win, firma „Florida Caribbean Distillers’”, znalazła sposób, aby uniknąć płacenia wyższych taryf celnych wprowadzonych przez administrację Donalda Trumpa na szereg produktów UE, w tym na wino, w odwecie za subwencjonowanie Airbusa przez UE.

(Florida Caribbean Distillers)

Ponieważ sankcje obejmują wino sprowadzane z UE w butelkach o pojemności 2 litrów bądź mniejszej, firma „Florida Caribbean Distillers” sprowadza hurtowo w beczkach i w kontenerach popularne ostatnio w Ameryce francuskie wino różowe, a następnie rozlewa je do standardowych butelek o pojemności 750 ml, bądź do puszek o pojemności 375 ml. W ten sposób „Florida Caribbean Distillers” może uniknąć płacenia 25-procentowych, odwetowych taryf celnych wprowadzonych przez administrację prezydenta Trumpa.

„Florida Caribbean Distillers” zamierza sprzedawać francuskie różowe wino pod nazwą „La Rosey” w cenie ok. 10 USD za butelkę i w puszkach w cenie ok. 4 USD - poinformował Dave Steiner, wiceprezes ds. sprzedaży firmy.

Firma na Twitterze reklamuje się pod hasztagiem #TrumpTariffFree (wolne od taryf Trumpa). Dodatkową, bezpłatną reklamę stanowi zainteresowanie mediów „bezcłowym” francuskim winem.

Nowe odwetowe taryfy celne wprowadzone przez administrację prezydenta Trumpa 18 października obejmują szereg produktów z Unii Europejskiej - w tym także produkty rolne i spożywcze z Polski – o łącznej wartości 7,5 mld USD. Wyższe taryfy celne zostały wprowadzone po decyzji Światowej Organizacji Handlu (WTO), która uznała, że europejskie konsorcjum lotnicze Airbus, korzystając z subwencji rządowych, stosuje nieuczciwe praktyki handlowe, krzywdzące amerykańskich producentów samolotów.

Wśród produktów objętych wyższymi taryfami celnymi, wprowadzonymi przez administrację Trumpa, znajdują się m.in.: duże samoloty pasażerskie produkowane w europejskich zakładach Airbusa (10-procentowe cło), francuskie wina sprowadzane w butelkach o pojemności do 2 litrów (25 proc.), szkocka i irlandzka whisky (25 proc.) oraz sery sprowadzane z państw Unii Europejskiej, w tym z Polski (25 proc.).

Wielu amerykańskich importerów europejskich produktów szuka luk prawnych, aby uniknąć płacenia wyższych ceł. „Taka sytuacja prowadzi do stworzenia +ekosystemu+, który nie jest ani zdrowy, ani dobry dla gospodarki” – powiedziała Mary Lovely z prywatnego instytutu badawczego „Peterson Institute for International Economics” w wywiadzie dla amerykańskiego radia publicznego NPR.

Lovely wskazała, że wysokie taryfy celny powodują, że importerzy szukają sposobów uniknięcia płacenia podatków, co z reguły prowadzi do tworzenia się „szarej strefy” w gospodarce.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski 

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 22 and00

Ach te amerykańskie ekskluzywne zwyczaje...

Wino z puszki, to szampan pewnie ze słoika?

! Odpowiedz
8 5 incorruptibile

Z jakiej puszki? Piłeś, nie pisz...

! Odpowiedz
2 5 and00 odpowiada incorruptibile

„Florida Caribbean Distillers” zamierza sprzedawać francuskie różowe wino pod nazwą „La Rosey” w cenie ok. .... i w puszkach w cenie ok. 4 USD

Nie czytałeś, nie komentuj :)

! Odpowiedz
10 25 grab

Mimo wchodzenia do d... bez mydła Trumpowi przez naszych polityków i tak płacimy 25% cła na nasze towary do USA!

! Odpowiedz
9 10 tomx90

Polacy już dawno wyjeżdżają do USA , ale nie do pracy . Czasy żeby dorobić się szybko już minęły. Oprócz tego , że to jest bogaty kraj jest również piękny .

! Odpowiedz
12 15 open_mind

„Oprócz tego , że to jest bogaty kraj” Weź się puknij w czaszko sklepienie. Bogaty ale w DŁUG !!

! Odpowiedz
5 10 jes odpowiada open_mind

USA to biedaki, za to pisowska Polska to szczyt bogactwa wg closemenda.

! Odpowiedz
18 36 jiira

Tak wlasnie PiS robi biznes i laske z Trampkiem: kupuje najdrozsze samoloty i daje sobie wcisnac cla na nasze produkty spozywcze. A przeciez mialy byc specjalne relacje. Aha, zapomnialem, Amerykanie zniesli wizy zeby biedota z PL mogla pojechac i dorobic, momo tego ze maja caly rynek pracy EU otwarty. PiS-do dyplomacja...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne