Finlandia: skandal wokół monety na 100-lecie niepodległości

Egzekucja z czasów fińskiej wojny domowej - taki obrazek znalazł się na awersie fińskiej monety okolicznościowej upamiętniającej pierwsze lata niepodległości Finlandii po 1917 roku. We wtorek ministerstwo finansów pilnie poleciło wycofanie monety z obiegu.

(Suomen Rahapaja)

Niesmak wśród Finów wzbudziła emisja monety o nominale 5 euro przedstawiająca scenę, na której żołnierz celuje z karabinu w grupę więźniów. Twórca oparł się na zdjęciu pochodzącym z 1918 roku, które znajduje się w fińskich zasobach archiwalnych. Wkrótce po ogłoszeniu niepodległości w Finlandii wybuchła wojna domowa między frakcją białych, wspieraną m.in. przez Niemcy, a czerwonych, których wspierała Rosja sowiecka.

Rewers monety przedstawia wieżę stadionu olimpijskiego w Helsinkach, budowanego w latach 1934-1938 z myślą o letnich igrzyskach w 1940 roku. Moneta miała być pierwszą w serii pięciu monet upamiętniających okres niepodległości Finlandii w latach międzywojennych.

Niesmaczne - napisał we wtorek na Twitterze minister finansów Petteri Orpo, w czasie gdy trwało posiedzenie fińskiego rządu. Zapowiedział, że podejmie działania, aby wycofać monetę.

Według profesora Pertti Haapala z uniwersytetu w Tampere, cytowanego przez dziennik "Helsingin Sanomat", przy projektowaniu monety zawiodła świadomość historyczna oraz dobry smak.

Monety miały trafić do przedsprzedaży w sklepie internetowym na początku maja. Fińska mennica w oficjalnym biuletynie opublikowanym we wtorek po południu przypomniała, że o wprowadzeniu monet do obiegu decyduje ministerstwo finansów i to ono zatwierdza nominał i wzór monet. Mennica przytacza również słowa projektanta całej serii monet Ilkki Suppanena, według którego monety nie miały uczcić wojny domowej, tylko przypomnieć, że Finlandia przetrwała ten trudny okres.

Do obiegu miało trafić kilkanaście tysięcy sztuk monet, ale we wtorek po południu resort finansów wydał oficjalne oświadczenie o wycofaniu monety.

Nie przywiązałem wystarczającej wagi do projektu wizualnego. Jest mi przykro z powodu tego, co się wydarzyło - oświadczył minister Orpo w komunikacie swego resortu. Zapowiedział jednocześnie, że ministerstwo na nowo zastanowi się nad projektem wizualnym monet.

Rok 2017 jest dla Finlandii szczególny - w całym kraju od początku roku organizowane są różne wydarzenia upamiętniające uzyskanie niepodległości przez Finów 6 grudnia 1917 roku.

Z Helsinek Przemysław Molik (PAP)

pmo/ kot/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 19 ~DonPedro

Bardzo dobry pomysł i nie rozumiem czemu ta lewacka hołota nie zachwyca się teraz "swobodą wypowiedzi artystycznej" twórcy monety. Rozstrzeliwanie komunistów, przedstawione na monecie, ma ten sam ciężar gatunkowy co "chęć przeprowadzenia zbiórki na zabicie Kaczyńskiego". No i co lewacka hołoto ? Mentalność Kalego się kłania, ubeckie sqoorvysyny.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~solar

W Finlandii rzadzi akurat prawica, wraz z tzw. Prawdziwymi Finami, ktorzy sa ideologicznie blisko PiSu, Orbana itd. Ignorancki trollu

! Odpowiedz
1 7 ~antykod odpowiada ~solar

PIS to lewica podobnie jak PO .

! Odpowiedz
2 12 ~ułanniebator

mam nadzieję że NBP wypuści monety na cześć pobicia sowieckiej hołoty w 1920 r., najlepiej sierp i młot na celowniku mannlichera.

! Odpowiedz
2 6 ~FranekDolas

burdello bum-bum jak u nas...minister zamowil, zatwierdzil i zaplacil i bylo cacy. az do dzis ::)
i nie ma winnych,wszycy swieci

! Odpowiedz
0 21 ~erererer

no to jak coś wpadnie w ręce kolekcjonerów to będzie warte majątek

! Odpowiedz
0 0 ~buchalter

po ilości "lajków" widać od razu że sami "ekonomiści" tutaj zaglądają, he,he.....

! Odpowiedz
0 0 ~hm

Zdjęcie monety:
https://pbs.twimg.com/media/C-QGgXrWsAAGZHW.jpg

! Odpowiedz
1 0 ~ociec

Nie dość że "temat" monety niesmaczny, to i jakość totalnie na poziomie gimbazy - pixeloza jakaś beznadziejna....

! Odpowiedz
4 9 ~Bdfuytr

To wszystko przez pis

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil