REKLAMA

Finlandia nie czeka na Turcję i Węgry. Parlament debatuje nad ratyfikacją członkostwa w NATO

2023-02-28 16:18
publikacja
2023-02-28 16:18

Parlament Finlandii rozpoczął ostateczne czytanie projektu ustawy o ratyfikacji Traktatu Północnoatlantyckiego, mimo iż protokoły akcesyjne nie zostały jeszcze ratyfikowane przez wszystkich członków NATO (Turcja i Węgry zwlekają). 

Finlandia nie czeka na Turcję i Węgry. Parlament debatuje nad ratyfikacją członkostwa w NATO
Finlandia nie czeka na Turcję i Węgry. Parlament debatuje nad ratyfikacją członkostwa w NATO
fot. Vitalii Vodolazskyi / / Shutterstock

Naszym celem jest wciąż przystąpienie do NATO wspólnie ze Szwecją i „w miarę możliwości w jednym czasie.” – powiedział szef MSZ Pekka Haavisto. Na początku obrad podkreślił, że wtorkowa wizyta sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga w Helsinkach oznacza, że Sojusz jest szczególnie zainteresowany Finlandią. Minister wskazał, że decyzja parlamentu w kwestii ratyfikacji traktatu nie wpływa na zmianę polityki kraju odnośnie m.in. broni nuklearnej.

„Finlandia nie zabiega” o rozmieszczenie tego rodzaju broni na swoim terytorium – zaznaczył szef resortu obrony Antti Kaikkonen, dla którego wtorek jest pierwszym dniem w pracy po powrocie z około dwumiesięcznego urlopu rodzicielskiego. Przez ten okres zastępował go Mikko Savola.

Ugrupowania parlamentarne zgodziły się zaakceptować rządowy projekt ustawy ratyfikacyjnej z wyprzedzeniem, tj. zanim wszystkie kraje członkowskie NATO to zrobią, ze względu na to, że obecna kadencja fińskiego parlamentu dobiega końca. Wybory zaplanowane są na początek kwietnia. Dotychczas spośród 30 członków NATO jedynie Turcja i Węgry nie przeprowadziły ratyfikacji protokołów akcesyjnych Finlandii i Szwecji.

Według Jussiego Halla-aho, szefa parlamentarnej komisji spraw zagranicznych, która przygotowała ostateczne sprawozdanie, wejście do NATO jest najważniejszym krokiem w fińskiej polityce zagranicznej od czasu przystąpienia do UE w połowie lat 90. XX w., a w tej kwestii istnieje szerokie porozumienie parlamentarne (wiosną za złożeniem wniosku akcesyjnego opowiedziało się 188 posłów w 200 osobowej izbie).

Pod obrady ze strony posłów skrajnej lewicy złożony został też projekt odrzucenia projektu ustawy ratyfikacyjnej. Według Markusa Mustajarvi ze Związku Lewicowego (VAS), jedynej partii sceptycznie nastawionej do członkostwa w NATO, Finlandia powinna ogłosić, że w żadnych warunkach nie zgodzi się na rozmieszczenie broni nuklearnej, stałych baz czy oddziałów NATO ani też nie udostępni swojego terytorium czy przestrzeni powietrznej do użycia siły zbrojnej przeciwko innemu państwu.

Ostateczne głosowanie nad ratyfikacją ma odbyć się w środę w późnych godzinach popołudniowych.

Państwa NATO podpisały protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji na posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej na początku lipca 2022 r. Oba kraje wspólnie złożyły wnioski o przystąpieniu do sojuszu w maju. Formalnie staną się członkami NATO, gdy ratyfikacje przeprowadzą wszystkie państwa członkowskie.

Z Helsinek Przemysław Molik

pmo/ mms/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
maxykaz
Kraje takie jak Węgry nie powinny być w NATO. Nic nie wnoszą do paktu a są hamulcowym.
endes
Kto wie jak funkcjonuje świat i imperium zła ten wspolczuję Finlandii…
darius19
ale on ruskich w szambo wpedzil, ten Putler
jaszczura
rozstrój kiszki stolcowej gdzieś w skałach Uralu na dnie bunkra
kaczdzonjar
juz dawno zwieracze mu puściły dlatego nie pokazuje sie publicznie no chyba ze z pampersem. szczur z kremla jest juz tylko padliną

Powiązane: NATO

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki