REKLAMA

Finlandia najszczęśliwszym krajem świata, Polska na 40. miejscu

2019-03-20 10:50, akt.2019-03-20 13:57
publikacja
2019-03-20 10:50
aktualizacja
2019-03-20 13:57
fot. Jule_Berlin / YAY Foto

Najszczęśliwszym krajem świata jest Finlandia - wynika z opublikowanego w środę raportu ONZ, w którym wzięto pod uwagę takie kryteria, jak długość życia w zdrowiu czy PKB na głowę mieszkańca. Polska zajęła w tym zestawieniu 40. miejsce.

Finlandia uzyskała największą liczbę punktów: 7,76. Kolejne miejsca zajęły Dania (7,55 pkt) i Norwegia (7,6 pkt). Wśród państw spoza Europy przodowały Nowa Zelandia na ósmym miejscu i Kanada na dziewiątym.

Przygotowując ranking wzięto pod uwagę sześć aspektów: PKB na głowę mieszkańca, długość życia w zdrowiu według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), wsparcie społeczne (zgodnie z odpowiedzią na pytanie, Czy masz krewnych lub przyjaciół, na pomoc których możesz liczyć, gdybyś miał kłopoty?), postrzeganą swobodę podejmowania decyzji życiowych, szczodrość (mierzoną odpowiedzią na pytanie: Czy w ostatnim miesiącu przekazałeś jakieś pieniądze organizacji charytatywnej?) i poziom postrzeganej korupcji.

Polska uzyskała 6,18 punktów i w zestawieniu wyprzedziły ją m.in. Kostaryka (12. miejsce; 7,16 pkt), Izrael (13. miejsce; 7,13 pkt), Wielka Brytania (15. miejsce; 7,05 pkt.), Czechy (20. miejsce; 6,85 pkt) czy Zjednoczone Emiraty Arabskie (21. miejsce; 6,8 pkt). Niższą od naszego kraju punktację uzyskało 12 krajów UE, w tym Litwa (42. miejsce; 6,14 pkt.), Estonia (55. miejsce; 5,89 pkt.), Węgry (62. miejsce; 5,75 pkt.), Portugalia (66. miejsce; 5,69 pkt.) i Bułgaria (97. miejsce; 5,01 pkt.).

Ostatnie miejsce w zestawieniu 156 państw, odnośnie których dysponowano danymi, zajął Sudan Południowy (2,85 pkt). (PAP)

Małgorzata Wyrzykowska

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (3)

dodaj komentarz
latki
Wiarygodność tego raportu równa się 0 (słownie ZERO). Przepraszam, ale wystarczy mi info, ze Brazylia ma lepszy wskaźnik korupcji niż Polska, a wsparcia socjalnego nawet niż Singapur. Myślę, że badanie odbyło się na jednej z faweli. ONZ niech się lepiej zajmie wskaźnikiem gwałtów dokonywanych przez swoich pracowników Wiarygodność tego raportu równa się 0 (słownie ZERO). Przepraszam, ale wystarczy mi info, ze Brazylia ma lepszy wskaźnik korupcji niż Polska, a wsparcia socjalnego nawet niż Singapur. Myślę, że badanie odbyło się na jednej z faweli. ONZ niech się lepiej zajmie wskaźnikiem gwałtów dokonywanych przez swoich pracowników na misjach.
jes
Już niedługo ich przegonimy, tylko GUS poda dane o szczęśliwości narodu.
wonsz
Pisał kiedyś ktoś (chyba też na Bankierze nawet) o alternatywnej metodzie badania poziomu szczęścia. Polegała ona na tym, że ludziom zadawano kilka prostych pytań w stylu "czy jesteś zadowolony z życia?" "czy spodziewasz się w przyszłości od życia rzeczy dobrych, czy złych?" itp. Okazało się,Pisał kiedyś ktoś (chyba też na Bankierze nawet) o alternatywnej metodzie badania poziomu szczęścia. Polegała ona na tym, że ludziom zadawano kilka prostych pytań w stylu "czy jesteś zadowolony z życia?" "czy spodziewasz się w przyszłości od życia rzeczy dobrych, czy złych?" itp. Okazało się, że najszczęśliwsi ludzie żyją w krajach trzeciego świata, gdzie słońca jest dużo, a nowoczesnej cywilizacji mało (przynajmniej wg naszych standardów). Ale co oni tam wiedzą, pewnie swoje szczęście oceniali przy pomocy źle dobranych kryteriów.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki