Finlandia: najniższa liczba urodzeń od około 150 lat

Liczba urodzeń w Finlandii w 2019 r. spadła do najniższego poziomu od około 150 lat. Również współczynnik dzietności, wynoszący 1,35 dziecka, jest na najniższym historycznym poziomie ­– wynika z opublikowanych w czwartek danych urzędu statystycznego.

(fot. KieferPix / Shutterstock)

Według Centralnego Urzędu Statystycznego Finlandii (Tilastokeskus) w zeszłym roku w kraju urodziło się ok. 45,6 tys. osób, a zmarło ok. 53,6 tys. W porównaniu z rokiem 2018 dzieci urodziło się mniej o prawie 2 tys.

Poprzednio tak mało dzieci urodziło się w 1868 r., który zapisał się w historii Finlandii jako „rok głodu”, oraz pod koniec tamtego stulecia. W połowie XIX wieku na terytorium obecnej Finlandii żyło ok. 1,6 mln mieszkańców.

Współczynnik dzietności, który w 2019 r. znalazł się na najniższym historycznym poziomie, jeszcze w latach 2000-2010 wynosił 1,7-1,87 dziecka na kobietę w wieku rozrodczym. Następnie zaczął gwałtownie spadać.

Mimo zmniejszającej się liczby urodzeń w 2019 r. populacja kraju zwiększyła się o ponad 9,5 tys. osób, tj. do ok. 5 mln 527 tys. mieszkańców. „Wzrost populacji wynika z (dodatniego) salda migracji: imigrantów było o 17,9 tys. więcej niż osób emigrujących z kraju” - podkreślono w raporcie statystyków.

W fińskich analizach i badaniach dotyczących spadającej liczby urodzeń wskazuje się na złożoność problemu, a przede wszystkim na zmianę świadomości i podejścia do rodzicielstwa w pokoleniu obecnych 20- i 40-latków, którzy uważani są za „pokolenie zachowawcze”, a przy tym poważnie podchodzące do kwestii rodzicielstwa. Ze względu na „niepewność co do przyszłości świata” przedstawiciele tej grupy dobrowolnie rezygnują z posiadania potomstwa - wynika z obszernej ankiety przeprowadzonej pod koniec ubiegłego roku wśród czytelników największego fińskiego dziennika “Helsingin Sanomat”.

„Stajemy się w Europie drugą Japonią” - komentowała profesor Anna Rotkirch z fińskiej Federacji Rodzin (Vaestoliito), organizacji działającej w sektorze socjalnym i ochrony zdrowia. „Jeśli to jest ta grupa, która w głównej mierze przyczynia się do spadku liczby urodzeń, to żadne reformy urlopów rodzicielskich nie wystarczą, aby to zmienić” - podkreśliła.

Z cyklicznego „barometru rodzinnego” przeprowadzonego przez Vaestoliito kilka lat temu wynikało również, że wiele osób decyduje się tylko na jedno dziecko albo decyduje się w ogóle nie mieć dzieci, wskazując na niedogodności związane z ich wychowywaniem na co dzień. Ponadto osoby o niższych dochodach, słabiej wykształcone i bezrobotne uważają, że wychowywanie dzieci tylko pogorszyłoby ich sytuację życiową.

Z Helsinek Przemysław Molik (PAP)

pmo/ akl/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
23 42 cwany_lis

Jasne tak jakby dzieci były jakąś kara i niedogodnością w leniwym i dostatnim konsumpcjonizmie...
Finland Quo Vadis ???

! Odpowiedz
36 32 hfjdj

Jakby na świecie ludzi było mało.

! Odpowiedz
21 30 ryszard_ochodzki odpowiada hfjdj

długo myślałeś nad tym argumentem? zrób coś dla świata, bądź eko i się unicestwij

! Odpowiedz
15 10 hfjdj odpowiada ryszard_ochodzki

No wy dziecioroby macie argumenty takie zeby na starosc mial wam kto dupe podcierac, zeby gatunek przedluzac nie wiadomo po co, czy w ogole jakies religijne zabobony, konczywszy na zwyczajnym prymitywnym zaspokajaniu insynktow. Bije z tego egoizm i prymitywizm.

! Odpowiedz
5 9 ryszard_ochodzki odpowiada hfjdj

Teraz spójrz w lustro i powiedz sobie, że lepiej jakby ciebie nie było, no bo przecież jest za dużo ludzi. Zużywasz tlen i prąd

! Odpowiedz
9 6 hfjdj odpowiada ryszard_ochodzki

A ty powiedz swoim dzieciom że zrobiłeś je bo za mało ludzi jest na świecie.

! Odpowiedz
33 31 anna_domagalczyk

Wreszcie coś, gdzie możemy sie bez wielkiego wstydu porównać z Finlandią :-))

! Odpowiedz
25 32 tristans

Ponad sto lat temu, kiedy pociągi i pierwsze samochody były szczytem rozwoju, przezorni wieśniacy przestrzegali że te nowe wynalazki sprawią że krowy przestaną się cielić a kury znosić jajka. Jak widać bydło i inne zwierzęta są lepiej przystosowane do postępu cywilizacyjnego niż ludzie.

! Odpowiedz
14 36 drval

No i jak to się ma do "najlepszego systemu edukacji na świecie"?

! Odpowiedz
2 22 tristans

wspaniale, nauka o zapobieganiu ciąży stoswana z powodzeniem
imigranci im wystawią najlepsze oceny, gdy dostaną puste miasta za darmo

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil