Finlandia manifestuje na rzecz klimatu

W protestach w obronie klimatu w piątek w Helsinkach wzięło udział ok. 5-6 tys. osób. Po kilkaset osób protestowało też w kilku innych największych miastach całego kraju, m.in. w Lappenranta, Oulu, Rovaniemi czy Tampere, a w Turku - 2 tys. osób.

”Jak śmiecie?”, ”Musieliśmy tu przyjść!”, ”Dzieci mają posprzątać bałagan dorosłych?” - młodzież zgromadzona przed budynkiem parlamentu w stolicy kraju domagała się od decydentów szybkich i bezpośrednich działań.

Demonstranci byli wzburzeni działalnością polityków i wznosili okrzyki nawiązujące do przemowy młodej szwedzkiej aktywistki Grety Thunberg na szczycie klimatycznym w Nowym Jorku. Oczekują, że w walce ze zmianami klimatu Finlandia wrzuci nowy bieg i będzie dążyć do tego, aby zostać ”pierwszym państwem wolnym od paliw kopalnych”.

Manifestacja doprowadziła do wstrzymania na kilka godzin ruchu samochodów i tramwajów w centrum Helsinek.

W związku z ogólnokrajowymi demonstracjami władze oświatowe w wielu miastach dały uczniom zgodę na opuszczenie zajęć i udział w strajku klimatycznym. W Helsinkach część klas mogła pójść na manifestację w ramach programu szkolnego. W innych rodzice lub opiekunowie musieli wystąpić o zgodę na zwolnienie młodzieży z lekcji.

Fińska minister edukacji Li Andersson mówiła przed rozpoczęciem Światowego Strajku Klimatycznego, że młodzież ma prawo do protestu, gdyż ta forma jest zapewniona w ramach zagwarantowanej wolności słowa i wolności zgromadzeń.

Z Helsinek Przemysław Molik (PAP)

pmo/ jo/ kar/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil