REKLAMA

Finlandia i Francja za zwiększeniem gotowości obronnej Europy

2018-08-30 20:20
publikacja
2018-08-30 20:20
fot. Ints Kalnins / Reuters

Finlandia i Francja wezwały do wzmożenia starań o to, by w następnej dekadzie Europejczycy osiągnęli "większą autonomiczną zdolność do wspólnej interwencji militarnej w obronie swojego bezpieczeństwa".

Wezwanie to jest zawarte w opublikowanym w czwartek w Helsinkach wspólnym oświadczeniu kończącego wizytę w Finlandii prezydenta Francji Emmanuela Macrona i fińskiego premiera Juhy Sipili.

W oświadczeniu zaakcentowano, że europejska zdolność do wspólnej interwencji militarnej w celu obrony bezpieczeństwa Europejczyków i ich interesów obronnych ma być "wsparta przez silny i innowacyjny europejski przemysł obronny oraz odpowiednie wspólne instrumenty budżetowe".

Przypomniano, że kiedy po atakach terrorystycznych we Francji z 13 listopada 2015 r. Paryż przywołał, po raz pierwszy w historii Unii Europejskiej, klauzulę wzajemnej pomocy przewidzianą w Traktacie o UE, Finlandia stanęła zdecydowania po stronie Francji w ramach wspólnego wysiłku w walce z terroryzmem.

Wcześniej w czwartek Macron podczas spotkania z fińskim prezydentem Saulim Niinisto przypomniał, że Finlandia była pierwszym krajem, który pomógł Francji po atakach terrorystycznych. "To był konkretny przykład tego, co zrobiliśmy wspólnie, i mamy dług wobec Finlandii" - podkreślił.

We wspólnym oświadczeniu zwrócono uwagę, że "wszystkie dwustronne czy wielostronne działania muszą prowadzić do tego, by móc przeciwstawić się bezpośrednio zagrożeniu terrorystycznemu, zagrożeniom hybrydowym, jak i polityce siły".

Podczas wizyty Macrona w Helsinkach Francja i Finlandia przyjęły również deklarację o "wykorzystaniu sztucznej inteligencji"."Prezydent Macron i ja zdecydowaliśmy się uruchomić współpracę między naszymi krajami w dziedzinie sztucznej inteligencji. Celem jest przygotowanie zaleceń w sprawie sztucznej inteligencji, które będą mogły być użyte nie tylko w Finlandii i Francji, ale także na poziomie UE" - powiedział w czwartek premier Sipila.Z Helsinek Przemysław Molik (PAP)

pmo/ az/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki