Zdecydowaliśmy o rozpoczęciu w parlamencie Turcji procesu ratyfikacji akcesji Finlandii do NATO - powiedział w piątek turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan, komentując przeprowadzoną w Ankarze rozmowę z prezydentem Finlandii Saulim Niinisto.


Erdogan podkreślił, że "Finlandia podjęła konkretne działania mające doprowadzić do wypełnienia złożonych wcześniej przez Helsinki obietnic". "NATO będzie silniejsze, gdy Finlandia zasili szeregi sojuszu" - dodał turecki prezydent.
Zaznaczył, że ma nadzieję, że wniosek Finlandii zostanie w Turcji ratyfikowany przed zaplanowanymi na 14 maja wyborami parlamentarnymi i prezydenckimi.
Komentując rozpatrywanie wniosku szwedzkiego, Erdogan powiedział, że "rozmowy ze Sztokholmem będą kontynuowane na bazie zasad Sojuszu i naszego podejścia do walki z terroryzmem". "Wysłaliśmy Szwecji listę 120 terrorystów i żaden z nich nie został poddany ekstradycji" - podkreślił prezydent Turcji.
"To z całą pewnością bardzo ważna wiadomość dla całej Finlandii" - powiedział fiński prezydent, dziękując za ogłoszoną przez Erdogana decyzję. Dodał jednocześnie, że "członkostwo Finlandii w NATO nie będzie pełne bez Szwecji".
Węgry też poprą Finlandię
Frakcja Fideszu poprze przystąpienie Finlandii do NATO w głosowaniu parlamentarnym 27 marca, natomiast w sprawie Szwecji decyzja zapadnie w późniejszym terminie – napisał w piątek na Facebooku Mate Kocsis, lider grupy parlamentarnej rządzącej na Węgrzech partii.
„W imieniu grupy parlamentarnej Fideszu chciałbym poinformować, że zdecydowaliśmy się poprzeć przystąpienie Finlandii do NATO. Głosowanie w parlamencie w tej sprawie odbędzie się 27 marca i jednogłośnie poprzemy wniosek” - napisał Kocsis.
Nie podał żadnych szczegółów, kiedy miałoby się odbyć głosowanie w sprawie Szwecji.
Polityk podkreślił też, że parlament węgierski jest ciałem suwerennym i nie zaakceptuje „żadnych nacisków z zagranicy, ze strony węgierskich polityków lewicowych pracujących na zlecenie zagranicy, ze strony organizacji pozarządowych czy mediów, dotyczących tego, kiedy, w jakim tempie, nad jakimi sprawami powinien dyskutować parlament i w jakich dniach powinien głosować”.
„Im większa jest presja na szybkie podjęcie decyzji, tym więcej starannego namysłu ona zawsze wymaga” – dodał.
Pierwotnie harmonogram prac węgierskiego parlamentu zakładał głosowanie w przyszłym tygodniu, jednak we wtorek wicepremier Zsolt Semjen poinformował o przesunięciu sesji. Przyczyną tego miało być „opóźnienie w toczących się negocjacjach z Komisją Europejską”. W czwartek niektóre węgierskie media informowały, że głosowanie może odbyć się 31 marca.
Finlandia i Szwecja zaczęły formalnie ubiegać się o członkostwo w NATO w maju ubiegłego roku w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę. Dotychczas spośród 30 członków sojuszu jedynie Turcja i Węgry nie przeprowadziły wymaganej ratyfikacji akcesji obu tych państw. (PAP)
jbw/ mms/ mrf/ ap/