REKLAMA

Finlandia coraz bliżej NATO. Turcja dała zielone światło

2023-03-17 15:46, akt.2023-03-17 17:08
publikacja
2023-03-17 15:46
aktualizacja
2023-03-17 17:08

Zdecydowaliśmy o rozpoczęciu w parlamencie Turcji procesu ratyfikacji akcesji Finlandii do NATO - powiedział w piątek turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan, komentując przeprowadzoną w Ankarze rozmowę z prezydentem Finlandii Saulim Niinisto.

Finlandia coraz bliżej NATO. Turcja dała zielone światło
Finlandia coraz bliżej NATO. Turcja dała zielone światło
fot. Vitalii Vodolazskyi / / Shutterstock

Erdogan podkreślił, że "Finlandia podjęła konkretne działania mające doprowadzić do wypełnienia złożonych wcześniej przez Helsinki obietnic". "NATO będzie silniejsze, gdy Finlandia zasili szeregi sojuszu" - dodał turecki prezydent.

Zaznaczył, że ma nadzieję, że wniosek Finlandii zostanie w Turcji ratyfikowany przed zaplanowanymi na 14 maja wyborami parlamentarnymi i prezydenckimi.

Komentując rozpatrywanie wniosku szwedzkiego, Erdogan powiedział, że "rozmowy ze Sztokholmem będą kontynuowane na bazie zasad Sojuszu i naszego podejścia do walki z terroryzmem". "Wysłaliśmy Szwecji listę 120 terrorystów i żaden z nich nie został poddany ekstradycji" - podkreślił prezydent Turcji.

"To z całą pewnością bardzo ważna wiadomość dla całej Finlandii" - powiedział fiński prezydent, dziękując za ogłoszoną przez Erdogana decyzję. Dodał jednocześnie, że "członkostwo Finlandii w NATO nie będzie pełne bez Szwecji".

Węgry też poprą Finlandię

Frakcja Fideszu poprze przystąpienie Finlandii do NATO w głosowaniu parlamentarnym 27 marca, natomiast w sprawie Szwecji decyzja zapadnie w późniejszym terminie – napisał w piątek na Facebooku Mate Kocsis, lider grupy parlamentarnej rządzącej na Węgrzech partii.

„W imieniu grupy parlamentarnej Fideszu chciałbym poinformować, że zdecydowaliśmy się poprzeć przystąpienie Finlandii do NATO. Głosowanie w parlamencie w tej sprawie odbędzie się 27 marca i jednogłośnie poprzemy wniosek” - napisał Kocsis.

Nie podał żadnych szczegółów, kiedy miałoby się odbyć głosowanie w sprawie Szwecji.

Polityk podkreślił też, że parlament węgierski jest ciałem suwerennym i nie zaakceptuje „żadnych nacisków z zagranicy, ze strony węgierskich polityków lewicowych pracujących na zlecenie zagranicy, ze strony organizacji pozarządowych czy mediów, dotyczących tego, kiedy, w jakim tempie, nad jakimi sprawami powinien dyskutować parlament i w jakich dniach powinien głosować”.

„Im większa jest presja na szybkie podjęcie decyzji, tym więcej starannego namysłu ona zawsze wymaga” – dodał.

Pierwotnie harmonogram prac węgierskiego parlamentu zakładał głosowanie w przyszłym tygodniu, jednak we wtorek wicepremier Zsolt Semjen poinformował o przesunięciu sesji. Przyczyną tego miało być „opóźnienie w toczących się negocjacjach z Komisją Europejską”. W czwartek niektóre węgierskie media informowały, że głosowanie może odbyć się 31 marca.

Finlandia i Szwecja zaczęły formalnie ubiegać się o członkostwo w NATO w maju ubiegłego roku w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę. Dotychczas spośród 30 członków sojuszu jedynie Turcja i Węgry nie przeprowadziły wymaganej ratyfikacji akcesji obu tych państw. (PAP)

jbw/ mms/ mrf/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
polonu
NATO -był Układ Warszawski była przeciwwaga był spokój UW się rozleciał jankesi wyczuli słabość , próbują z Rosją zagrywać , i coś mi się wydaje że zmieni się układ sił bo Rosja i Chiny podpiszą układ o wzajemnej pomocy wojskowej i gospodarczej a to już będzie koniec Ameryki , bo do nich dołączą inne kraje powstanie blok państw NATO -był Układ Warszawski była przeciwwaga był spokój UW się rozleciał jankesi wyczuli słabość , próbują z Rosją zagrywać , i coś mi się wydaje że zmieni się układ sił bo Rosja i Chiny podpiszą układ o wzajemnej pomocy wojskowej i gospodarczej a to już będzie koniec Ameryki , bo do nich dołączą inne kraje powstanie blok państw sojusz taki jak ma UE i NATO , Chiny ruszą na Tajwan to i Rosja musi ruszyć i nie tylko , zmiażdżą Amerykę jak robaka, Ameryka wojuje w Ukrainie ale Europa płaci a Ukraina umiera ale jak powstanie nowy blok pakt o wzajemnej pomocy to jankesom nawet przez myśl nie przejdzie , aby palcem któregoś dotknąć ,zostaną unicestwieni , będzie Nowy Jork wyglądał jak Bachmut albo gorzej nawet psy i szczury wybite .taki dron co wysłali nad Krym to nawet z ziemi nie wystartuje bo zostanie zniszczony . Zobaczymy co Rosja z Chinami zrobią , bo to już nie długo się wszystko wyjaśni .
pstrzezek
Cóż za tęsknota trolla za dawnymi czasami ;)
talmudd
LMAO......:):)

https://www.youtube.com/watch?v=s6bipr--95c
pstrzezek
Ale zauważyłeś że się powatarzasz co nie?
pstrzezek
"Zwycięstwo" Putina ;) Miało być ograniczenie NATO a jest przy samej granicy. Brawo!
moravietz
Jeszcze pogodzić szwecję z Turcją i mamy zastrzyk dobrej technologii wojskowej w NATO
moravietz
Mowisz, ze ci sie ulało? Jak dołem to podobno są pieluchy dla dorosłych.
pstrzezek
Pamietam dokładnie co mówileś w czasie inwazji.. A co się stało z pierwszym nickiem? ;) Nie ważne jaki nick, cały czas nadajesz to samo faromiało plus link do imprezy w Brukseli ;)

talmud2022-02-22 10:55
bravo vladimir !!! dymac frajerow na ostro LMAO ......:):)
dididif
cudownie!
szaszłyk!?
zamerdaj ogonem...

Powiązane: NATO

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki